CNN Prima News památník

památník

Výpis příspěvků ke štítku „památník“

Útok, který přepsal historii: Od masakru na Columbine uběhlo 25 let. A přeživší vzpomínají

Bylo 11:19, 20. dubna 1999, když na Columbine High School v Coloradu zazněl první výstřel. Ještě před vstupem do budovy zemřeli první studenti. Celkem si vražedné řádění dvou maturantů vyžádalo třináct životů – dvanácti spolužáků a jednoho profesora – a desítky zraněných. Nakonec útočníci spáchali sebevraždu. Od jednoho z nejhorších masakrů ve vzdělávací instituci v USA uběhlo 25 let.

Pravé hrdiny v komiksu nenajdeme, říká školák z USA. V poctě k padlým vybral dva miliony

V pouhých deseti letech se Harrison Johnson ze Severní Karolíny v USA rozhodl, že svým vrstevníkům představí odkaz Pearl Harbor. Chlapce událost, která rozhodla o zapojení USA do 2. světové války, pohltila při školním projektu. Mladý nadšenec do historie následně přesvědčil své rodiče, aby ho odvezli k památníku na Havaji. A po návratu vznikl nápad na kampaň „Harrison's Heroes“. Chlapec si dal za cíl do 83. výročí od útoku na základnu, ke kterému došlo 7. prosince 1941, vybrat v přepočtu více než dva miliony korun na projekty spojené se zachováním odkazu Pearl Harbor. A jeho mise se naplňuje. Tématu se věnuje i web Wral News.

Revoluci si na Národní připomněli zástupci opozice i koalice, Pavel si vysloužil potlesk

Česká republika si připomněla 34 let od počátku pádu komunistického režimu a 84 let od uzavření vysokých škol nacisty. Konala se řada pietních akcí, happeningů, koncertů či průvodů. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš z vrcholných politiků dorazil na Národní jako první a zkritizoval současnou vládu, zmínil i údajné snahy některých o zprivatizování demokracie. Nechci si dnešní den kazit, reagoval na žádosti novinářů k okomentování kontroverzních slov opozičního lídra o nové totalitě Ivan Bartoš (Piráti). Věnce na Národní položili i další zástupci vládní koalice, a také prezident Petr Pavel.

Další obrovský propalestinský pochod v Londýně. Akci se statisíci lidmi doprovázelo násilí

V Londýně v sobotu od Hyde Parku směrem k americké ambasádě ve Vauxhallu na jih od Temže pochodovalo na 300 tisíc lidí na podporu Palestiny a volalo po příměří v Pásmu Gazy. Informoval o tom web stanice BBC s odvoláním na odhady policie. Agentura Reuters hovoří o 100 tisících účastníků. Policisté podle stanice zatkli 92 lidí, kteří se stavěli proti demonstrujícím. Mezi zatčenými byli příslušníci některých krajně pravicových skupin, kteří byli ozbrojení noži, obušky a po policistech házeli lahve nebo ohňostroje.

Kladivo na popravy, plyšáci i modlící se lidé: CNN natáčela u pomníku Prigožina v Petrohradě

Květiny, fotografie, plyšové hračky i masivní kladivo. Lidé k petrohradskému památníku zesnulého šéfa ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina donáší nejrůznější předměty. Někteří Rusové pláčou, či se dokonce modlí. O podrobnostech přímo z místa informoval v živém vstupu reportér CNN Mathew Chance. Prigožin letos v červnu zosnoval neúspěšnou vzpouru. Ve středu se měl nacházet na palubě letadla, které se zřítilo při letu z Moskvy do Petrohradu.

Šajba byla na frei aneb Největší železniční nehody v Česku. 118 obětí u Pardubic v roce 1960

Projeli odjezdové návěstidlo v poloze stůj. To je citace ze zprávy zvláštní vládní komise, která vyšetřovala nejtragičtější železniční neštěstí v české historii. Srážku dvou osobních vlaků u Stéblové na trati Pardubice –⁠ Hradec Králové, která si vyžádala 118 obětí. K nehodě došlo v podvečer 14. listopadu 1960, komunistický režim však událost spíše tutlal. Návěstidlo v poloze stůj projel i řidič vlaku u stanice Uhersko 27. prosince 1909, tragédie si vyžádala 12 obětí. „Měl jsem šajbu na frei, proto jsem jel bez starosti skrz,“ zapřísahal se tehdy jen lehce zraněný strojvůdce. Náraz vlaku EC 108 Comenius do zříceného mostu ve Studénce 8. srpna 2008 nepřežilo osm cestujících.

Nasadit úsměv a zapózovat? Šokující, zuří lidé. Snímek turistky z Osvětimi je pobouřil

Ačkoliv v koncentračním táboře v Osvětimi zemřelo více než milion lidí, najdou se tací, kteří se u tragického památníku v Polsku dokážou usmívat. Jednu z turistek pózující za slunného dne před Březinkou na kolejích – na jejichž konci našly statisíce lidí smrt – zachytila šokovaná britská producentka. Snímek sdílela na sociálních sítích, lidé nyní neúctu či hloupost dotyčné odsuzují.

Jak žil slavný vojevůdce Jan Žižka? Navštivte nový archeoskanzen v Trocnově

Víte, jaké pokrmy jedli naši předci ve 14. století? S jakými hračkami si mohl hrát malý Jan Žižka, než se stal slavným českým vojevůdcem? Nebo jaké zbraně používali husitští bojovníci? Odpovědi na tyto a další otázky dostanete v jihočeském Trocnově. Společně se vydáme nejen na místo monumentálního památníku, ale stanete se i jedněmi z prvních návštěvníků, kteří si zevnitř prohlédnou zbrusu nový archeoskanzen.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Propagace nacismu či hold padlým? Ruina kontroverzního kříže v Kořenově budí vášně

Vrátit zpátky, schovat a už nikdy neukazovat, nebo vystavit v muzeu? Lidé v Kořenově na Jablonecku řeší, co udělat se zbytky kamenného kříže, který kdosi shodil z podstavce a rozbil. Kontroverzní památka byla podle mnoha lidí symbolem nacismu. Zastánci naopak tvrdí, že šlo o připomínku tamních německých rodáků, kteří padli v druhé světové válce.