Šimpanz v džungli masturboval pomocí láhve. Podle vědců jde o první zaznamenaný případ

Vědci poprvé ve volné přírodě pozorovali samce šimpanze, který masturboval pomocí lidmi vyrobeného předmětu. V Ugandě zachytili na video samce, který k sebeuspokojení používal plastovou lahev.

Masturbace byla zdokumentována u mnoha druhů primátů. Vědci uvádějí, že nyní vůbec poprvé zaznamenali ve volné přírodě samce šimpanze, který používal člověkem vyrobený předmět jako sexuální pomůcku, vysvětluje magazín IFL Science.

Vědecká zpráva pochází ze srpna 2018 z Bulindi v Ugandě. Mladý šimpanz jménem Araali byl spatřen, jak vsouvá svůj penis do vyřezané plastové lahve. Hrál si s prázdnou lahví a při tom pohyboval pánví. Podle pozorovatelů měl šimpanz „veselý výraz na tváři“ a uvolněně otevřenou tlamu.

Tým nedokázal určit, jestli šimpanz do lahve ejakuloval. Araaliho masturbační chování podle vědců pravděpodobně vyplynulo z motivace prozkoumat a hrát si s novým lidským předmětem. „Samci šimpanzů vykazují erekci nejen při sexuálním vzrušení, ale například i při vzrušení z jídla nebo při sociálních interakcích,“ popsali vědci ve zprávě a dodali, že fyzikální vlastnosti otevřené lahve zřejmě u Araaliho vyvolaly autoerotickou reakci.

Opice žijící v divočině, včetně šimpanzů, se o lidmi vyrobené předměty většinou nezajímají nebo se jich bojí. Skupina, které je Araali součástí, ale přichází s lidským druhem do styku pravidelně. Často prý nachází odhozené předměty, jako právě plastové lahve.

V zajetí se ale chování opic liší. Šimpanzi v zoologických zahradách prováděli masturbaci rukou, nohou i ústy. Některé používali všemožné předměty, a jak dokazuje video, v jednom případě dokonce žábu.

Tagy: