reklama

V poušti objevili záhadný monolit. Připomíná výjev ze slavného Kubrickova filmu

Záhadný kovový kvádr vysoký 3,6 metru objevili zaměstnanci Úřadu pro veřejnou bezpečnost při přeletu helikoptérou uprostřed pouště v americkém státě Utah. O podivném „monolitu“ znepokojivě připomínajícím výjevy z filmu režiséra Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea informoval web CNN.

reklama

„Jeden z biologů si toho všiml. Náhodou jsme prolétali přímo nad jeho vrcholem,“ uvedl Bret Hutchings, pilot helikoptéry, která tajemný kovový objekt objevila uprostřed červených skal utažské pouště. Hutchings odhadl výšku monolitu mezi 3–3,7 metru. Podle něj objekt nevypadal jako náhodně položený na zemi, ale spíše, jako by tam byl zasazen. Ač se nalezený objekt nachází v podobné krajině jako ten filmový, na rozdíl od toho Kubrickem vymyšleného je trojhranný.

Hutchings předpokládá, že tajemný objekt je spíše dílem umělce než nějakého vetřelce. „Předpokládám, že jde o nějakého umělce nové vlny nebo tak, nebo někdo, kdo je velkým fanouškem (Vesmírné odysey, pozn. red.),“ uvedl pilot s odkazem na scénu z filmu 2001: Vesmírná odysea režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1968. Žádný umělec ani umělecká skupina se nicméně zatím k dílu nepřihlásili.

Bez ohledu na to, z jaké jste planety, je to nezákonné

Utažský Úřad pro veřejnou bezpečnost na dotaz CNN ohledně monolitu obratem nereagoval. Ve svém pondělním vyjádření ale uvedl, že je stále nezákonné instalovat struktury nebo umění bez povolení na veřejných pozemcích „bez ohledu na to, z jaké planety jste“. Těžko soudit, zda šlo ze strany úřadu o nadsázku, nebo vážně myšlený vzkaz.

„Přesná poloha instalace není zveřejněna, protože se jedná o velmi vzdálenou oblast, a pokud by se jednotlivci pokusili tuto oblast navštívit, existuje značná možnost, že mohou uvíznout a potřebovat záchranu,“ uvedl rovněž úřad.

Tagy:
záhada Utah USA Vesmírná odysea Stanley Kubrick monolit
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama