Na Česko se žene silný vítr, může lámat stromy a ničit domy. Podívejte se, kde platí výstraha
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
Silný vítr v Česku udeří v sobotu dopoledne.
V nárazech může dosahovat až 70 km/h.
Počasí může komplikovat dopravu, hrozí i zranění.
Pro které oblasti platí výstraha ČHMÚ?

O víkendu v Česku udeří silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu, která platí od sobotního dopoledne až do brzkého nedělního rána. V Šluknovském a Frýdlantském výběžku, na Jesenicku a v části Moravskoslezského kraje může mít vítr v nárazech rychlost až 70 km/h.
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro Šluknovský a Frýdlantský výběžek od sobotních 10 do 20 hodin. Odpoledne pak silný vítr potrápí především Jesenicko a také část Moravskoslezského kraje (oblast kolem Krnova, Bruntálu, Vítkova, Opavy, Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku-Místku, Třince a Jablunkova). Varování tam trvá od sobotních 15:00 do nedělních 3:00.
ČTĚTE TAKÉ: Atlantická bouře Amy se řítí na Evropu. Experti varují před ničivými dopady, vydali výstrahu
„V sobotu bude přes naše území přecházet frontální systém. Během dne se od západu obloha zatáhne a na většině území zaprší. Na frontě bude také zesilovat západní vítr,“ uvedl ČHMÚ na svém Facebooku.
Vítr může o víkendu poškodit stromy, zabezpečte skleníky
Meteorologové upozorňují, že silný vítr, který bude v nárazech dosahovat 70 km/h, může poškodit stromy a lesní porosty a způsobit menší škody i na budovách. Hrozí také nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi. Počasí může způsobit i komplikace v dopravě.
„Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ doplnili odborníci z ČHMÚ ve výstraze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hřiby rostou jako šílené. MAPA odhaluje, kam o víkendu vyrazit na houbařské žně