reklama

Vláda je ještě chaotičtější než loni. Řídí se jen anketami z Facebooku, soptí Prouza

Rozvolňování je ještě chaotičtější než před rokem, kritizuje vládu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Vláda podle něj mate podnikatele, protože se neřídí balíčky, které kabinet představil koncem dubna.

reklama

Vláda se vůbec neřídí svými balíčky pro rozvolňování. Co na to říkáte?
Mám pocit, že ta situace je ještě horší než před rokem a čtvrt. Bylo celkem pochopitelné, že když se vloni jednalo o novou situaci, vláda dělala proticovidová opatření narychlo. Ale teď už měla být připravená. Balíčky jsou třetí pokus o důvěryhodný systém. Rozpadl se ještě rychleji než PES. Vláda přišla s balíčky a okamžitě je porušila, když pustila dříve masáže než obchody, které jsou méně rizikové. Teď je to vidět ještě více.

Ministři argumentují tím, že chtějí být opatrní, aby se situace opět nezhoršila. To neberete?
Chápu opatrnost. Ale zahrádky ani hotely stejně nejsou naplněné ze sta procent. Vláda jako hlavní argument říká, že se pouští naplno školy. To ale zní, jako kdyby si ministři mysleli, že žáci a středoškoláci byli zavření doma a s nikým se nepotkávali. Argumenty vlády nedávají smysl.

Jak moc je to teď náročné pro podnikatele?
Je to špatné. Všichni nejdříve přijali balíčky. Od začátku dávaly smysl. Byly postaveny na tom, že se půjde po dvou týdnech. Něco se rozvolní, počká se, vyhodnotí se dopady a potom se rozvolní další oblast. Ve chvíli, kdy vláda mění své rozhodnutí podle anket na Facebooku, jen ukazuje, že si věci vytahuje z klobouku a jede podle průzkumů veřejného mínění Marka Prchala (marketingový specialista hnutí ANO, pozn. red.).

Premiér Andrej Babiš řekl, že by restaurace mohly otevřít 14. června. Vydrží hospody do té doby?
Nic jiného jim nezbývá. Ale je to zbytečné. Čísla jdou dolů výrazně rychleji, než počítaly modely. Má smysl čekat 14 dní, ale ne tři týdny. Lepší by bylo, kdyby restaurace a hospody mohly otevřít 7. června. Žádný balíček nevedl ke zvýšení incidence, jde to dolů. Zatím navíc není vůbec jasné, jak budou vypadat kompenzace za květen a červen. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že v červnu už nebude kompenzační bonus. Přitom někteří podnikatelé budou ještě v červnu zavření. Programy, které se protahují, jsou zatím do konce května.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama