CNN Prima News vozík

vozík

Výpis příspěvků ke štítku „vozík“

Nemoc Vláďovi vzala nohu, na druhé přišel o prsty. Upravené auto mu může změnit život

Závažné onemocnění změnilo Vladimírovi Dubovému z Ostravy život. Dříve aktivní, pracující člověk, který pomáhal ostatním a kultivoval společnost na Ostravsku, se musel naučit žít bez jedné nohy. Tu mu lékaři v důsledku nemoci amputovali nad kolenem. Později se jeho trápení prohloubilo, a to když přišel o všechny prsty na druhé noze. Ztratil práci, starým vozem nikam jezdit nemůže a je odkázán na invalidní vozík. To však chtějí změnit Vladimírovi přátelé, kteří založili na stránkách Donio sbírku. Má mu pomoci získat speciálně upravené auto, s nímž by byl opět soběstačný.

Zdeněk bojuje se zákeřnou ALS už čtvrtý rok. Bere mi vidinu, že všechno zvládnu sám, říká

Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?

Skočil do bazénu a po svých už neodešel. Pozor na skoky do vody v neznámých místech

Psal se únor 2018 a tehdy sedmatřicetiletý Kamil Fiala vyrazil na hory se synem a přáteli. Osudným se mu stal skok do bazénu, na který si už nepamatuje. „Vzpomínám si, že jsem skočil asi šipku, a pak už mám černo. Topil jsem se a když mě kamarádi vytáhli z vody, nehýbal jsem nohama,“ popisuje moment, který mu navždy změnil život. Právě kvůli skokům do vody končí mnoho mladých lidí s nevratným poraněním míchy. Dnes se Kamil snaží prostřednictvím České asociace paraplegiků šíři osvětu o tom, jak nebezpečné jsou především v místech, která dobře neznáte.

Postřelen ve službě, dnes hladový po životě. Expolicista a cukrář Marian prosí o lepší vozík

Mariana před lety postřelili při výkonu služby. Dnes 52letý bývalý policista však ani přes následnou diagnostiku posttraumatické epilepsie „zbraně nesložil“. Poté, co přestal zvládat pohyb s oporou, se naučil žít s invalidním vozíkem. Navíc si našel práci, která ho naplňuje, a to jako cukrář modelář. Nyní však prosí veřejnost o pomoc – touží po sportovním vozíků, který by mu poskytl větší pohodlí.