Bosna a Hercegovina je blíž vstupu do EU. Summit rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů

Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou a Hercegovinou, oznámil ve čtvrtek večer na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel.

„Evropská rada právě rozhodla o zahájení přístupových jednání s Bosnou a Hercegovinou. Gratulujeme! Vaše místo je v naší evropské rodině. Dnešní rozhodnutí je klíčovým krokem vpřed na vaší cestě do EU. Nyní je třeba pokračovat v tvrdé práci, aby Bosna a Hercegovina neustále postupovala vpřed, jak si to váš lid přeje,“ napsal Charles Michel na sociální síti X.

Evropská komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou a Hercegovinou letos v polovině března. Podle její hodnotící zprávy se země za poslední měsíce významně posunula kupředu a přijala důležité reformy, například zákon o předcházení střetům zájmů či o boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Slovensko a Maďarsko se k Česku nepřipojí. S municí pro Ukrajinu z V4 pomůže jen Polsko

„Bosna a Hercegovina učinila významné kroky ke zlepšení systému justice, boje proti korupci, organizovanému zločinu a terorismu a zlepšení zvládání migrace,“ uvedla tehdy komise v tiskovém prohláše. Rovněž i zahraniční a bezpečnostní politika Bosny a Hercegoviny „je v plném souladu se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, což je významný, pozitivní a zásadní krok v době plné geopolitických zvratů“, dodala EK.

Bosna a Hercegovina formálně o vstup do EU požádala na začátku roku 2016, navazující procesy však podobně jako u dalších balkánských zemí postupovaly velmi pomalu. Kandidátský status země získala až v prosinci 2022.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Český pas je jedním z nejsilnějších na světě. Jeho výhody by mohli získat i lidé v zahraničí

Tagy: