reklama

Zažeňte podzimní chmury svíčkou ze včelího vosku a citrusů

Svíčky se hodí pro mnoho příležitostí. Navodíte jimi příjemnou romantickou atmosféru, pozvednete jakoukoli dekoraci na vyšší úroveň a dokonce se hodí i ke každodennímu stolování. Hořící plamínek může příjemně uklidnit a navodit podobné pocity jako hořící oheň v krbu. Při slavnostních příležitostech by také neměla chybět na stole zapálená svíčka. A svíčka vyrobená z citrusů a včelího vosku vám navíc krásně provoní celý prostor.

reklama

Materiál pro výrobu domácí svíčky

  • včelí vosk v plástvích
  • vařič nebo sporák
  • vodní lázeň (např. dva hrnce v sobě)
  • svíčkové knoty
  • dřevěné špejle
  • citrusy (citron, limeta, pomeranč, příp. menší grep)

Pracovat budeme s vodní lázní, aby se nám vosk jemně rozpouštěl a zůstal po celou dobu tekutý, ale zároveň se nám nevařil a nepálil. Vodní lázeň si vytvoříme z hrnce s horkou vodou a druhé menší nádoby. Vhodný je menší hrnec, který se nám do lázně pohodlně vejde, případně menší kovový rendlík. Vosk budeme rozpouštět v druhém hrnci a teplotu udržovat na mírném stupni. Hrnec musí být také po celou dobu práce horký, aby nám vosk při lití netuhnul přímo na stěnách hrnce, protože včelí vosk má bod tuhnutí už těsně nad 60 °C.

Jak si vyrobit svíčku ze včelího vosku

Jako první si připravíme vodní lázeň. Do ní pak nalámeme na menší kousky plástve včelího vosku a necháme na mírné teplotě pozvolna rozpouštět. Citron nebo jiný připravený citrus rozkrojte na dvě půlky a vyndejte dužinu. Pomocí větší lžíce vám to půjde snadněji. Dužinu můžete v alobalu uchovat v lednici.

Opatrně seřízněte spodní kulatou část slupky. Díky tomu bude obal na svíčku stabilnější a zároveň uříznutou část použijete na ukotvení knotu. Dávejte pozor, abyste si nevyřízli do slupky díru. Knot je potřeba navoskovat. Holý knot obsahuje mikroskopické částečky vzduchu a svíčka by díky tomu mohla špatně hořet. Před další prací ho proto nejdříve namočte do rozpuštěného vosku a vosk nechte ztuhnout.

Připravený knot zastřihněte na potřebnou délku, tj. výška stěny obalu svíčky, uzlík na konci a část knotu, která zůstane ze svíčky volně k dispozici pro zapálení. Na konci udělejte jednoduchý uzlík, do odřezané části slupky udělejte dírku a knot provlečte.

Vložte knot do obalu a pomocí dvou špejlí po stranách ho ukotvěte na středu dna. Tato pomůcka umožní nalít horký vosk bez toho, aby se vám knot po dně obalu posunul na jiné místo.

Opatrně nalijte horký rozpuštěný vosk do citrusového obalu. Nalijte nejdříve vosk asi 1 cm od okraje a nechte ztuhnout. Při tuhnutí může vosk mírně zvětšit objem. Po ztuhnutí první části dolijte horký vosk skoro pod okraj a nechte celé ještě pořádně ztuhnout.

Hotovou svíčku můžete naaranžovat k čerstvým bylinkám a pozvat přátele na návštěvu. Přírodní dekorace se hodí pro každou příležitost.

Tagy:
DIY výroba svíčky svíčka z včelího vosku

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama