CNN Prima News vysoké napětí

vysoké napětí

Výpis příspěvků ke štítku „vysoké napětí“

Desetitisíce českých domácností jsou bez proudu. Dodávky elektřiny komplikují sníh a vítr

Aktualizováno

Kvůli silnému větru a sněžení jsou v Česku tisíce domácností bez elektřiny. Společnost ČEZ evidovala k 20:00 bez dodávky elektřiny 26 tisíc domácností, především v Ústeckém a Středočeském kraji a na Vysočině. Podle společnosti EG.D bylo k 18:00 bez proudu 4 605 odběrných míst, především v kraji Vysočina a na jihu země. S vývojem a změnami počasí se i situace stále mění, část poruch energetici opraví, ale další se objevují, uvádějí obě společnosti.

Vláda vyslyšela volání firem: Do byznysu nalije 3,5 miliardy pro boj s drahou energií

Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun. Peníze použije na snížení plateb firem na hladině vysokého a velmi vysokého napětí za obnovitelné zdroje energie, a to v průměru o dvě třetiny. Pomoc je určena pro téměř 25 tisíc odběrných míst. Na středeční tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že se jedná „o pomoc, kterou si můžeme rozpočtově dovolit“.

D1 u Prahy zcela uzavřely spadlé dráty. Policie po sedmi hodinách obnovila provoz

Aktualizováno

Dálnici D1 na 15. kilometru u Prahy uzavřely v pátek večer v obou směrech spadlé dráty vysokého napětí. Ty se poroučely k zemi kvůli silnému větru a dešti. Dálnice byla uzavřena, policie dopravu odkláněla, ale i na objízdných trasách provoz komplikovaly následky bouře. Policie to oznámila na Twitteru. Situaci na místě nepomohli ani netrpěliví řidiči. V sobotu, krátce po třetí hodině ráno, byl provoz obnoven.

Kvůli silným bouřkám jsou bez elektřiny stále tři tisíce odběratelů

Aktualizováno

V důsledku silných nočních bouřek jsou v Česku bez elektřiny stále zhruba tři tisíce odběrných míst. Ráno jich bylo až 14 tisíc. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D uvedla, že na svém distribučním území eviduje desítky míst bez proudu.

D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou stála téměř 28 hodin. Už je opět průjezdná

Aktualizováno

Na dálnici D35 u Velkého Týnce na Olomoucku byl v úterý téměř po 28 hodinách obnoven provoz v obou směrech, který tam byl zastaven v pondělí odpoledne kvůli nahnutému stožáru s elektrickým vedením. Do stožáru u D35 v pondělí narazil traktorem muž, který pracoval na poli, nárazem při tom poškodil i další sloup elektrického vedení. Dráty vedou nad dálnicí a poškozené stožáry bylo nutné bezpečně zajistit.