D1 u Prahy zcela uzavřely spadlé dráty. Policie po sedmi hodinách obnovila provoz

Dálnici D1 na 15. kilometru u Prahy uzavřely v pátek večer v obou směrech spadlé dráty vysokého napětí. Ty se poroučely k zemi kvůli silnému větru a dešti. Dálnice byla uzavřena, policie dopravu odkláněla, ale i na objízdných trasách provoz komplikovaly následky bouře. Policie to oznámila na Twitteru. Situaci na místě nepomohli ani netrpěliví řidiči. V sobotu, krátce po třetí hodině ráno, byl provoz obnoven.

Dálnice se uzavřela krátce před 20:30, uvedlo Národní dopravní informační centrum (NDIC). „Ve směru na Brno spadly vlivem silného větru a deště na těleso dálnice dráty vysokého napětí,“ uvedla policie na Twitteru. Objízdné trasy v obou směrech stanovila přes Jažlovice a Všechromy, oznámila později. „Prosíme, jeďte s co nejvyšší opatrností vzhledem k počasí, padajícím stromům, drátům a hustému provozu na objízdných trasách,“ nabádala.

O uzavírce D1 trvající do ranních hodin policie informovala kolem 23:00. „Důvodem je, dle vyjádření technika energetické společnosti, potřeba na místo přijet s těžkou technikou, aby bylo možné odklidit veškeré následky silného větru a deště,“ doplnila.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla bude uzavírka trvat až do ranních hodin. „Energetici jsou již na místě, ale jejich práce bude podle odhadů pokračovat až do sedmé hodiny v sobotu ráno. Policie a asistence ŘSD dopravu zatím odklání na exitech 15 a 10,“ popsal Rýdl. Dodal, že radí na D1 v oblasti křížení s pražským okruhem vůbec nevjíždět.

V sobotu ráno policejní mluvčí Michaela Richterová informovala, že byl provoz obnoven. K tomu podle ní došlo po třetí hodině ráno.

Situaci na místě komplikovali neukáznění řidiči, kteří se otáčeli a v protisměru projížděli záchranářskou uličkou k nejbližšímu sjezdu. „Jedná se o desítky aut, dokonce vytvořili další kolonu v protisměru. Kdyby jela sanitka nebo hasiči, asi raději nedomýšlet,“ popsal pro CNN Prima NEWS svědek přímo z místa. Nezodpovědné jednání řidičů dokazuje i video, které má redakce k dispozici.

Energetici vedení, které spadlo na D1, vypnuli, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Ve středních Čechách bouře podle ní způsobila šest poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo kolem 21:00 zejména v okresech Praha-východ a Benešov 15 000 domácností, o dvě hodiny později ještě 9 000 odběrných míst.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek kolem 20:45 uvedl, že kolem Českého Brodu, Benešova a Říčan se vyskytly velmi silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami velkými do dvou centimetrů. „Bouřky v nejbližších dvou hodinách budou postupovat k východu do okresu Kolín, Kutná Hora a Čáslav,“ doplnili meteorologové.

Bouřkou poškozené vedení vysokého napětí loni v červnu dočasně zastavilo provoz na dálničním křížení D1 a D46 u Vyškova. Dráty tam bylo nutné snést, protože hrozil jejich pád na dálnici a ohrožení provozu.

Tagy:
doprava dráty řidiči záchranářská ulička uzavření Praha jízda v protisměru Dálnice D1

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.