Brutální vrah Hejna opakovaně zabíjel pro pár korun. Prozradila ho „školácká chyba“

Pracovat se mu příliš nechtělo, a tak si udělal živnost z vraždění lidí. Pokud by policisté Jaroslava Hejnu nedopadli, lze jen těžko odhadnout, kolik lidí by měl dnes na svědomí. Trojnásobný vrah zabíjel pro peníze. A nemuselo jich být mnoho. Hubenému mladíkovi stačila k usmrcení člověka vidina zisku pár tisícikorun. Těla pak se svým známým zakopával v lese. Příběh z roku 2003 vám redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.

Jaroslav Hejna nacouval osobním autem k chatě v Božeticích nedaleko Milevska. Uvnitř už čekal jeho známý, Marek Dohnal. Oba muži sestoupili do sklepa rekreační chaty a začali balit mrtvé tělo do igelitu. Dohnalovi se taková pomoc kamarádovi příliš nezamlouvala. Práce ale musela být odvedena rychle.

ČTĚTE TAKÉ: Policie chce vazbu pro žháře. Po jeho řádění na Císařském ostrově v Praze uhynulo osm koní

Oba muži přetáhli zastřelenému přes hlavu igelitový pytel a přenesli tělo do kufru auta. Za pár minut už mířili k lesu za Božeticemi. Právě tam chtěli mrtvolu zakopat. Marek Dohnal měl strach, naopak Jaroslav Hejna, který měl smrt člověka v kufru auta na svědomí, byl plný odhodlání. Za posledních pět dní to bylo už druhé tělo, které ze svého sklepa potřeboval odklidit.

Věčný student

V Milevsku bydlel Jaroslav Hejna dlouho se svými rodiči. Zatímco jeho vrstevníci už chodili do práce nebo zakládali vlastní rodiny, Hejnovi se z domácnosti, kde o něj bylo dobře postaráno, nechtělo. Hubený mladík s brýlemi navíc brzy zjistil, že práci ani nepotřebuje. Svým rodičům totiž tvrdil, že stále studuje a nechal si od nich pravidelně posílat kapesné. To mu ale postupně přestávalo stačit.

V září roku 2003 se odhodlal k nejhoršímu možnému řešení. Finance, kterých se mu nedostávalo, si rozhodl obstarat vražděním. Dodnes zůstává otázkou, jak se vůbec takový nápad mohl v hlavě Jaroslava Hejny zrodit. Nenápadný mladík pocházel ze slušné rodiny a nikdy předtím nebyl trestaný. Zbraň si podle vyšetřovatelů obstaral od svého milence z Ukrajiny. Ten sehnal Hejnovi z ciziny dovezenou pistoli. Jinak se ale na vraždění svého partnera nepodílel.

Dva mrtví během pěti dní

První obětí Jaroslava Hejny se stal jeho známý, vietnamský podnikatel. Toho mladík vylákal do lesa nedaleko chaty svých rodičů v Božeticích. Tam ho, v okamžiku, kdy kolem nebyli žádní svědci, zastřelil. Tělo pak převezl do sklepa chaty svých rodičů a zavolal svému dalšímu známému, Marku Dohnalovi.

Dohnal musel moc dobře vědět, jaké pro něj může mít pomoc s odklízením mrtvého těla následky. Pracoval příležitostně pro jednu z bezpečnostních agentur a sám nedávno vyšel z vězení. V Rakousku byl odsouzen za převaděčství. Přesto s nezvyklou pomocí pro svého kamaráda souhlasil. Oba muži zavražděného zabalili do igelitu a v osobním autě převezli do nedalekého lesa. Tam mrtvolu zakopali. Oba se ještě v chatě osprchovali a jako by nic se rozešli. Jenže o pět dní později volal Jaroslav Hejna s podobnou prosbou o pomoc znovu.

ČTĚTE TAKÉ: Šílená krádež na petržalském hřbitově. Rodina se chtěla rozloučit s maminkou, hrob ale zmizel

Vraždění se mu zřejmě začalo líbit. Druhou oběť nalákal přímo do sklepa chaty svých rodičů. Šlo o třicetiletého podnikatele. Hejna si od druhé vraždy sliboval další peníze. Ani tentokrát ale vraždou člověka příliš nezbohatl. Když svou oběť jedinou ranou do spánku zabil, zjistil, že podnikatel u sebe má jen několik tisícikorun. K tomu sebral ještě zlaté řetězy a mobilní telefony. Krátce nato už byl ve sklepě znovu i Marek Dohnal a opět pomáhal Hejnovi odklidit mrtvé tělo. Stejně jako před pár dny použili igelit a odjeli kopat do lesa.

O svých plánech telefonoval známému

Třetího těla se Hejna zbavil už bez pomoci svého přítele. Jen pár týdnů po zakopání dvou mrtvých mužů vraždil znovu, tentokrát ale v hlavním městě. Vloupal se do bytu důvěřivého šestapadesátiletého muže. Během potyčky vzal do ruky láhev tvrdého alkoholu a rozbil s ní seniorovi hlavu. Mrtvému majiteli bytu pak sebral šperky, hotovost a elektroniku. V té době už ale byla policie Hejnovi na stopě. Vyšetřovatelé dokonce později prokázali, jak o chystané vloupačce telefonoval svému známému. Když objevili u Hejny doma i osobní věci zavražděných, nebylo už pochyb o tom, že hubený mladík s brýlemi je brutálním vrahem.

Soud nejprve rozhodl o pětadvacetiletém trestu, až později odvolací senát poslal Jaroslava Hejnu do vězení na doživotí. Během rozsudku se rodiče vraha sesypali, on sám se ale tvářil nepřítomně. Jako by se ho nejtvrdší trest ani netýkal. K Marku Dohnalovi byli přitom soudci mnohem shovívavější. I přesto, že pomáhal s odklízením těl a podle detektivů i věděl o třetí vraždě, vyslechl si jen tříletý rozsudek. Jaroslav Hejna se později stal vůbec prvním doživotně odsouzeným vězněm, který za mřížemi odmaturoval.

Tagy: