Zabili jsme 60 okupantů ve výcvikovém prostoru, tvrdí Ukrajinci. Vojáci čekali na generála

Dělostřelecký raketový systém HIMARS

Útok na ruskou základnu

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský výcvikový prostor u okupované Volnovachy v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. V areálu v té době právě nastoupili vojáci v očekávání příjezdu ruského generálmajora Olega Mojsejeva. Při útoku zemřelo nejméně 60 ruských vojáků.

Ruskou základnu u vesnice Trudivske ukrajinská armáda podle zdrojů BBC ostřelovala z raketometů HIMARS. Na sociálních sítích se rozšířily fotografie a videozáznamy, které údajně zobrazují cvičiště po útoku a jsou na nich vidět desítky těl v armádních uniformách. Ruská strana zprávu zatím nekomentovala.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina bez Evropy prohraje. Severoatlantická aliance je v životní krizi, uvádí analýza

Při útoku zemřelo nejméně 60 ruských vojáků, uvedl zpravodaj ruskojazyčné redakce stanice BBC. O útoku napsal také ukrajinský novinář Denys Kazanskyj nebo ruský proválečný bloger Jegor Guzenko.

Podle agentury Unian seřadili ruští velitelé před útokem tři roty ze 36. gardové motostřelecké brigády a čekali na příjezd velitele 29. armády Východního vojenského okruhu generálmajora Olega Mojsejeva. Tyto jednotky měly zasáhnout střely ze systému HIMARS.

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk kromě toho ve středu ohlásil zničení dalšího ruského stíhacího bombardéru Su-34. O sestřelení několika těchto strojů a letounů Su-35 informoval i v předchozích dnech. Tyto informace nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinské vzdušné síly oznámily, že zničily 13 z 19 ruských dronů, kterými v noci na středu Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany pak informovalo, že náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov navštívil velitelské středisko ruských vojsk „v zóně speciální vojenské operace“ na Ukrajině a vyznamenal vojáky, kteří se podíleli na dobytí Avdijivky v Doněcké oblasti. Dobytí Avdijivky Rusko ohlásilo o víkendu.

VIDEO: Avdijivka je jako Hirošima po výbuchu, popsal reportér CNN Prima NEWS. Rusové postupují dál

Tagy:
armáda Ukrajina Rusko Valerij Gerasimov Suchoj Su-34 UNIAN Mykola Mykolajovyč Oleščuk Ministerstvo obrany Ruské federace