Tělo měli uvařit a hodit na hnůj. Začal soud v případu umučeného mladíka na Svitavsku

Obžalovaní v případu brutálního umučení muže na Svitavsku

Soud řeší případ vraždy mladíka na Svitavsku

Krajský soud v Hradci Králové začal v pondělí projednávat otřesný případ brutálního umučení mladíka na Svitavsku. Z činu jsou obžalováni šestatřicetiletý Pavel J. a jednatřicetiletý Alexandr G., který se částečně přiznal, ale stejně jako Pavel J. odmítl, že by měli v úmyslu uneseného zavraždit. Prý pouze chtěli, aby jim ukázal, kde jsou věci jako jízdní kolo, mobilní telefon a drogy, které jim měl mladík ukrást.

Pavel J. z Litomyšlska a Alexandr G. z Brněnska se podle obžaloby dopustili vraždy, na svém kontě ale mají i další trestné činy. V červenci 2022 měli mladíka unést z Břeclavska na Svitavsku. Po cestě ho nejprve Pavel J. bil, pak ho uvrhli do sklepa v domě v Lubné, kde ho měl Pavel J. mučit bitím i pomocí různých nástrojů, například řezáním strunovou sekačkou.

ČTĚTE TAKÉ: Svou oběť měli umučit a ostatky uvařit. Obvinění z vraždy v Pohodlí na Svitavsku míří k soudu

Muže poté měli svázat do kozelce a v kufru auta ho převezli do sklepa domu Pavlovy matky v Pohodlí, kde ho tři až pět dní drželi svlečeného do spodního prádla a přivázaného řetězem k traverze při teplotě 16 stupňů Celsia. Opakovaně ho bili, až poškozený upadl do bezvědomí. Poté ho přenesli do koupelny, umyli ho, oblékli a posadili v obývacím pokoji na gauč, kde mu podali lék Questax.

Když druhý den zjistili, že poškozený zemřel, začali připravovat plán, jak se těla zbavit. „Pokud se jedná o způsob likvidace těla, s tím jsem se ještě v životě nesetkala. Tělo poškozeného zlikvidovali uvařením,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Podle obžaloby nejprve přinutil Pavel J. Alexandra G. useknout sekyrou z těla nohu nad kotníkem, kterou uvařili „na zkoušku“, aby zjistili, jak dlouho potrvá oddělení masa od kostí. Poté tělo odnesli do železného sudu, ve kterém jej několik hodin vařili. Následně Pavel J. oddělil maso od kostí a odvezli ho autem na hnojiště u Boru u Skutče. Zbylé kosti rozdrtili, spálili a rozvezli po okolí vesnice.

„Po tom způsobu likvidace se žádná část těla nenalezla,“ doplnila státní zástupkyně. Následně uklidili celý dům, sklep vybílili vápnem a dům kompletně vystříkali dezinfekcí. Použité nástroje, kromě strunové sekačky, zlikvidoval Pavel J. ve sběrném dvoře.

Obžalovaný Pavel J. nejprve v přípravném řízení odmítl vypovídat, následně připustil únos poškozeného a jeho držení ve sklepeních obou domů, odmítl ale úmysl vraždit. „Právní kvalifikace nesedí, určitě to nebyla vražda s rozmyslem. Není přece logické, pokud by někoho chtěli zavraždit, že by ho odváželi na Lubnou. Pokud by to tak bylo, tak by ho odváželi přímo na Pohodlí, aby tam nebyli svědci,“ řekl jeho obhájce Pavel Novotný.

Jenže Alexandr G. s vyšetřovateli spolupracoval, souhlasil s rekonstrukcí na místech činu a většinu skutečností popsal. V pondělí při hlavním líčení však odmítl vypovídat a odkázal se na své výpovědi. S hrůznými podrobnostmi činu se předtím svěřil několika lidem. Prý spolupachatele udal, protože se ho bál, měl obavy z jeho násilnické povahy, umocňované užíváním drog, a z toho, že se ho Pavel J. prý pokusil zabít.

Dům v Pohodlí na Svitavsku by se dal nazvat domem hrůzy. Přebývala v něm totiž sorta různých lidí, převážně narkomanů, které tam Pavel J. trpěl. Sepsal prý však pro ně velmi přísná pravidla, která byla vyrytá také uvnitř na budovaném barovém pultu. Sebemenší porušení tohoto „kodexu“ mělo za následek přísný trest, například formou bití. Obavy z násilníka měli i sousedé.

Státní zástupkyně navrhla pro oba obžalované výjimečné tresty – pro Pavla J. 30 let, pro Alexandra G. 25 let. Podle svých slov vycházela ze znaleckých posudků, které hodnotily mimo jiné i možnosti jejich resocializace. Hlavní líčení je naplánováno i na další dny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrdinka ukončila masakr v Sydney. Lidé velebí policistku, která zastřelila vraha šesti lidí

Tagy:
vražda vrah státní zástupce sklep Brněnsko okres Břeclav okres Svitavy křovinořez Lubná