Začala sezóna samosběru jahod: Majitelé plantáží zvýšili ceny až o třetinu

Začala sezóna samosběru jahod

Na některých místech v republice si lidé mohou sami natrhat jahody. I když sběr provádí svépomocí, paradoxně se jim prodraží. Majitelé jahodových plantáží zvedli na některých místech ceny až o třetinu. Hájí se tím, že jim část úrody zničily mrazy a musí bojovat se suchem.

Běžně si lidé na plantážích u Žatce nasbírali i přes 2,5 kila čerstvých jahod. „Mají to tady čisté, krásné červené jahody,“ říká jedna z místních, která se do sběru také zapojila. Postup je jednoduchý. Lidé přijedou, vyberou si jahodový řádek a do vlastní nebo zakoupené mísy či košíku si ovoce natrhají. Natrhané jahody zváží lidem prodavač. Jeden kilogram vyjde v Žatci na 69 korun. Oproti loňskému roku museli totiž sadaři zdražit.

Úroda je dobrá, sběr znesnadňují vládní opatření

„Cena je vyšší o 15 až 20 procent. Jsou to jednak standardní faktory, jako je příroda, která je krásná, ale krutá. Bohužel jsou to ale hlavně vládní opatření, která nám znesnadňují sběr jahod,“ tvrdí Josef Šupík, zástupce firmy Sady Louny, která musela zvýšit ceny i z běžného prodeje.

Vzhledem k pandemii nového typu koronaviru brigádníci dbají na to, aby mezi sebou lidé při sběru ovoce dodržovali rozestupy. U vstupu na plantáž je jim k dispozici také dezinfekce. Za příznivého počasí zavítají na plantáž i stovky zákazníků denně, především o víkendu. Obvykle na holešovské plantáži podle jednatele společnosti Vaklima Jaroslava Valenty na Kroměřížsku sklidí z hektaru mezi šesti až deseti tunami jahod ročně.

Společnost Vaklima letos pěstuje jahody na 5,5 hektarech půdy. Na dalších více než dvou hektarech je nová výsadba, která zatím plody nemá. Firma k pěstování jahod využívá moderní technologie včetně zavlažování a ochranných fólií.

Zatímco někteří prodejci jahod zdražují, jinde zůstávají ceny stejné. Ve Vaklimě za kilogram jahod ze samosběru zaplatí zákazníci na začátku sezóny 85 korun, stejně jako loni. Firma prodává jahody také na několika tržištích v kraji, kde stojí kilogram od 110 do 120 korun. K dostání jsou ve Zlíně a ve Fryštáku na Zlínsku, firma plánuje zahájit prodej i v Martinicích na Kroměřížsku. Lidé si už nasbírané jahody mohou zakoupit i přímo na plantáži.

Tagy: