reklama

Začala sezóna samosběru jahod: Majitelé plantáží zvýšili ceny až o třetinu

Na některých místech v republice si lidé mohou sami natrhat jahody. I když sběr provádí svépomocí, paradoxně se jim prodraží. Majitelé jahodových plantáží zvedli na některých místech ceny až o třetinu. Hájí se tím, že jim část úrody zničily mrazy a musí bojovat se suchem.

reklama

Běžně si lidé na plantážích u Žatce nasbírali i přes 2,5 kila čerstvých jahod. „Mají to tady čisté, krásné červené jahody,“ říká jedna z místních, která se do sběru také zapojila. Postup je jednoduchý. Lidé přijedou, vyberou si jahodový řádek a do vlastní nebo zakoupené mísy či košíku si ovoce natrhají. Natrhané jahody zváží lidem prodavač. Jeden kilogram vyjde v Žatci na 69 korun. Oproti loňskému roku museli totiž sadaři zdražit.

Úroda je dobrá, sběr znesnadňují vládní opatření

„Cena je vyšší o 15 až 20 procent. Jsou to jednak standardní faktory, jako je příroda, která je krásná, ale krutá. Bohužel jsou to ale hlavně vládní opatření, která nám znesnadňují sběr jahod,“ tvrdí Josef Šupík, zástupce firmy Sady Louny, která musela zvýšit ceny i z běžného prodeje.

Vzhledem k pandemii nového typu koronaviru brigádníci dbají na to, aby mezi sebou lidé při sběru ovoce dodržovali rozestupy. U vstupu na plantáž je jim k dispozici také dezinfekce. Za příznivého počasí zavítají na plantáž i stovky zákazníků denně, především o víkendu. Obvykle na holešovské plantáži podle jednatele společnosti Vaklima Jaroslava Valenty na Kroměřížsku sklidí z hektaru mezi šesti až deseti tunami jahod ročně.

Společnost Vaklima letos pěstuje jahody na 5,5 hektarech půdy. Na dalších více než dvou hektarech je nová výsadba, která zatím plody nemá. Firma k pěstování jahod využívá moderní technologie včetně zavlažování a ochranných fólií.

Zatímco někteří prodejci jahod zdražují, jinde zůstávají ceny stejné. Ve Vaklimě za kilogram jahod ze samosběru zaplatí zákazníci na začátku sezóny 85 korun, stejně jako loni. Firma prodává jahody také na několika tržištích v kraji, kde stojí kilogram od 110 do 120 korun. K dostání jsou ve Zlíně a ve Fryštáku na Zlínsku, firma plánuje zahájit prodej i v Martinicích na Kroměřížsku. Lidé si už nasbírané jahody mohou zakoupit i přímo na plantáži.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama