reklama

Záhada na odvrácené straně Měsíce. Čínské vozítko vyfotilo podivný objekt a míří k němu

Čínský rover Yutu-2 zachytil na odvrácené straně Měsíce záhadný objekt. Fotografii pořídil během průzkumu okolí kráteru Von Kármán. Překvapivě souměrné těleso ve tvaru krychle teď vědcům nedá spát a netrpělivě čekají, až se k němu robotické vozítko dostane blíže.

reklama

Objekt ve tvaru krychle zachytilo čínské lunární vozítko během cesty okolo zmiňovaného kráteru zhruba ve vzdálenosti 80 metrů, informuje web Space.com. Informační kanál Our Space, který spadá pod Čínskou národní vesmírnou agenturu, mluví o „záhadné boudě“.

Nikdo zatím neví, o co se může jednat. Robotické vozítko totiž bylo při pořízení snímku příliš daleko. K bližšímu prozkoumání objektu ale hned tak nedojde. Podle expertů bude roveru trvat dva až tři měsíce, než se dostane na potřebnou vzdálenost.

Vědci tak s napětím očekávají, co se ze záhady vyklube. Příznivce teorií o mimozemském životě už ale stihl zklamat novinář Andrew Jones, který se specializuje na vesmír a pozorně sleduje čínský vesmírný program. Podle něj se totiž rozhodně nejedná o výtvor mimozemšťanů. Jones si myslí, že by mohlo jít o kus balvanu, který je pozůstatkem nárazu cizího tělesa do povrchu Měsíce.

S nadsázkou se k objevu postavil i kanál Our Space, když žertoval o domečku pro mimozemšťany nebo pozůstatcích jiné vesmírné lodě.

Vozítko Yutu-2 je součástí čínské lunární mise Čchang-e 4, která má za úkol prozkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Sonda na měsíci přistála na začátku ledna 2019. Rover od té doby po povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda najezdil okolo 840 metrů. Podle čínských odborníků funguje Yutu-2 navzdory extrémním výkyvům teploty stále velice dobře.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama