CNN Prima News vědci

vědci

Výpis příspěvků ke štítku „vědci“

Obří problémy s mikroplasty v kuchyni. Zbavte se prkének a náčiní z umělé hmoty, radí vědci

Kuchyň je plná nebezpečných plastů. Ať už jde o houbičky na mytí nádobí, o části příborů, mixéry a další spotřebiče či dokonce krájecí prkénka. Na první pohled užitečné nástroje se stávají nenápadným zabijákem. Při sekání, šlehání, škrábání nebo i ohřívání se do jídla dostávají drobné částečky umělé hmoty. Mikroplasty se poté hromadí v těle a mohou vyústit ve vážné zdravotní problémy.

Proč postavili Stonehenge? Vědci vyřešili prastarou záhadu, monument měl sjednotit Brity

Stonehenge, ikonická památka nacházející se nedaleko města Salisbury ve Velké Británii, fascinuje vědce i laickou veřejnost od nepaměti. Dlouho byl důvod, proč byl tento monument před zhruba pěti tisíci lety vztyčen, nejasný, nyní však tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu přišel s možným vysvětlením. Stonehenge mělo podle jejich nové studie představovat symbol jednoty mezi třemi různými regiony Velké Británie, a to v době, kdy regiony Anglie, Skotsko a Wales ještě oficiálně neexistovaly, píše web The National.

Klíč k dlouhověkosti? Žraloci žijící stovky let by mohli prodloužit život i lidem, míní vědci

Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.

Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený

Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.

Takhle vypadá „upírka“. Vědci rozluštili 400 let starou záhadu pohřbené ženy a dali jí tvář

Zajímavý počin se povedl skupině vědců zkoumající neobvyklé pohřebiště v severním Polsku. Před několika lety tam archeologové objevili zhruba 400 let starou kostru mladé ženy, která byla pohřbena poněkud netradičním způsobem. Nyní se vědcům podařilo díky vzorkům DNA z její kostry tuto mladou ženu digitálně oživit. Spousta otázek týkajících se okolností smrti a pohřbu nejen této mladé ženy však stále zůstává, jak píše CNN.

Bitva o nukleární Svatý grál vrcholí: K energii snů má blíže Čína. Hraje nečistě, zuří USA

Trvalé získání přebytečné energie z jaderné fúze je jednou z největších vědeckých výzev, o kterou se snaží hned několik států po celém světě. K potenciálnímu zdroji nekonečné energie mají nejblíže USA a Čína. Podle CNN se Pekingu momentálně daří investovat do výzkumu mnohem více peněz, což se odráží v tom, že američtí vědci začínají ztrácet dech.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.