
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
vědci
Výpis příspěvků ke štítku „vědci“

Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
Lidé s pozitivním testem na koronavirus by měli dostávat jednorázovou finanční podporu, navrhují vědci z iniciativ Contain COVID-19 a Sníh. Zájem a dostupnost testování by podle nich mohly zlepšit také příjemnější způsoby odběru, například kloktáním ze slin, a testy v lékárnách, firmách nebo školách, které by stát podpořil z rozpočtu. Vědci to doporučili mezi dalšími postupy, jak nyní šíření nákazy utlumit. Varovali před čtvrtou vlnou epidemie, kterou by mohla způsobit nová mutace viru.

Neočkujte vakcínou AstraZeneca, žádají australští vědci. Nelíbí se jim účinnost
Australská a novozélandská společnost pro imunologii tvrdí, že by federální vláda měla okamžitě pozastavit plánované očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Nemusí být totiž dostatečně účinná, aby pomohla s vytvořením kolektivní imunity. Také Australská virologická společnost v úterý podpořila okamžité pozastavení očkování, později ovšem své prohlášení změnila, aby „nepodkopávala důvěru ve vakcínu“. Informoval o tom deník The Sydney Morning Herald.

Imunita po covidu vydrží déle, než se myslelo. I tak ale můžete ohrozit blízké
Lidé, kteří prodělali nemoc COVID-19, budou vůči ní s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět měsíců. Vyplývá to z britské studie, o které ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle vědců nicméně existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál přenášet a šířit.

Koronavirus nezmizí. Vakcínu budeme potřebovat každý rok, tvrdí přední vědec
Je téměř jisté, že očkování proti koronaviru budeme potřebovat každoročně jako v případě chřipky. Tvrdí to bývalý člen vědeckého poradního týmu britské vlády Deenan Pillay. Podle něj je rovněž nepravděpodobné, že by proti koronaviru mohla vzniknout trvalá kolektivní imunita.

Výplach z úst ukáže, zda máte koronavirus. Čeští vědci pracují na unikátním přístroji
Prototyp přístroje pro zjištění koronaviru ve slinách připravují odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZÚ) a firmy Cardam. Jádro je biočip vyvinutý vědci z FZÚ. Zařízení podobné nápojovému automatu pomůže s testováním velkého počtu lidí a nebude vyžadovat kvalifikovanou obsluhu. Podle dosavadních testů je jeho citlivost srovnatelná s výtěry z nosohltanu běžně užívanými pro PCR testování, uvedli vědci.

Vakcína Pfizeru proti mutacím obstojí, tvrdí studie. Ne všichni vědci ale souhlasí
Britský ministr dopravy Grant Shapps v pátek varoval, že současné vakcíny proti COVID-19 nemusí fungovat proti jihoafrickému kmeni. Uvedl to přitom „nešťastně“ jen pár hodin poté, co studie Pfitzer a BioNTech, jedněch z výrobců vakcín, naznačila, že klíčová mutace v nové variantě viru nemá žádný vliv na jejich látku. Přední britští vědci se zatím v pohledu na tuto problematiku úplně neshodnou, informoval web Daily Mail.

Slovensko má jako první na světě test na britskou mutaci koronaviru
Slovenští vědci z týmu společnosti MultiplexDX vyvinuli jako první na světě test na britskou mutaci nového koronaviru. Podle webu slovenského listu Nový čas to v pátek prohlásil zakladatel společnosti Pavol Čekan.

Kolem Země prolétla mimozemská sonda, píše vědec z Harvardu. Objekt zkoumala i NASA
Astronom z Harvardské univerzity Avi Loeb je přesvědčen, že blízko Země proletěl v roce 2017 mimozemský objekt. Píše to ve své knize, která má vyjít v lednu. Podle Loeba tak šlo o první známku inteligentního života mimo planetu Zemi. Informoval o tom web Business Insider.

Experiment s UV světlem ukazuje, jak rychle se šíří COVID-19 v restauracích
Tým japonských vědců pomocí UV světel ukázal, jak rychle se může koronavirus šířit v restauračních zařízeních, i když je nakažena pouze jedna osoba. Podle profesora z hongkongské univerzity Johna Nichollse experiment upozorňuje především na důležitost pravidelného mytí rukou.

Přelomový objev. Imunita proti covidu trvá až osm měsíců, tvrdí australští vědci
Lidé, kteří se již nakazili koronavirem, jsou podle australských vědců vůči nemoci imunní nejméně osm měsíců. Výsledky výzkumu zveřejnil tým vytvořený odborníky z Univerzity Monash v australském Melbourne, rovněž vyšly v časopisu Science Immunology.

Umí nová mutace koronaviru obejít vakcíny? Výrobci začali testovat účinnost
Americké farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna testují účinnost svých vakcín proti nové mutaci koronaviru, která se nedávno objevila ve Spojeném království a dalších zemích, informuje web televize CNN. Nová varianta viru mezitím vyvolala mohutná opatření směrem k Británii a s nimi související komplikace v dopravě i zásobování.

Britští vědci varují: Zmutovaný koronavirus se snadněji přenáší na děti
Mutace na novém kmeni koronaviru, který se šíří rychle Británií, přispívají k přenosu viru mezi dětmi stejně intenzivně, jako tomu bylo dosud mezi dospělými. V pondělí to oznámili britští vědci, které citovala agentura Reuters.