
Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné
Při výzkumu kosatek se vědci Michaelu Weissovi naskytla pozoruhodná podívaná. Behaviorální ekolog natáčel dronem na západním pobřeží USA chování mořských predátorů, když si všiml, že někteří nesli něco zeleného v tlamě. Podle Weisse používaly kosatky danou věc jako nástroj, jímž se vzájemně drhly. Hypotézy, proč to dělají, se prý nabízejí hned dvě. Informoval o tom web CNN.
Akutní myeloidní leukémie (AML) je zhoubné onemocnění kostní dřeně a krve spojené s narušenou produkcí normálních krvinek a hromaděním nefunkčních nezralých buněk (blastů). Označení „akutní“ znamená, že se nemoc rozvíjí rychle a bez účinné léčby se rychle zhoršuje. Navzdory novým terapeutickým možnostem zůstává úmrtnost na AML vysoká – méně než 25 procent pacientů starších 60 let přežívá pět a více let od diagnózy. Nyní jim však svítá naděje díky novému typu léčiv.
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace vylezli ve středu ráno na střechu vzorkové prodejny a zákaznického centra společnosti Tesla v Čestlicích u Prahy. Protestovali tím proti počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, vadí jim jejich útoky na neziskové organizace, média, vědce i ochránce přírody, řekli. Na místo dorazila policie a hasiči, po vyjednávání s policií aktivisté nakonec protest ukončili a ze střechy sešli po schodech v zadní části budovy. Protestní akce trvala zhruba čtyři hodiny a obešla se bez incidentů.
Vědcům dělá starosti vysoce aktivní sopka u pobřeží Tichého oceánu. Podle nich hrozí, že by koncem letošního roku mohla vybuchnout. Problémem je erupce podmořského vulkánu hlavně pro život v oceánu, informovaly weby CNN a Los Angeles Time.
Stalo se to asi každému – vejdete do místnosti a nevíte, proč jste tam vlastně šli. Podle vědců je to normální. Neurolog Christian Jarrett ve vědeckém sloupku pro BBC Science Focus vysvětlil, co se při takzvaném „efektu dveří“ v mozku děje.
Kuchyň je plná nebezpečných plastů. Ať už jde o houbičky na mytí nádobí, o části příborů, mixéry a další spotřebiče či dokonce krájecí prkénka. Na první pohled užitečné nástroje se stávají nenápadným zabijákem. Při sekání, šlehání, škrábání nebo i ohřívání se do jídla dostávají drobné částečky umělé hmoty. Mikroplasty se poté hromadí v těle a mohou vyústit ve vážné zdravotní problémy.
Každá hodina strávená u obrazovky zvyšuje riziko krátkozrakosti o 21 procent, zjistili korejští vědci. Výsledky studie zveřejnili ve vědeckém časopise JAMA Network Open. Lidem doporučili chodit více ven a častěji se dívat do dálky.
Tvar vnitřního jádra Země se mění, a to rychleji, než se podle vědců dosud předpokládalo. Nová data prezentovaná v časopise Nature Geoscience ukazují, že kromě změny rotace dochází i k jeho deformaci, pravděpodobně vlivem tlaků z okolního tekutého jádra. Informuje o tom web CNN.
Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Parker Solar Probe se přiblížila ke Slunci na historicky nejkratší vzdálenost. S odvoláním na oznámení této americké vesmírné agentury o tom informují světová média.
Napříč celou lidskou civilizací se vine řada nejasností. V letošním roce se ale vědcům podařilo vysvětlit několik dosud nevyřešených záhad. Odborníci například zjistili, proč měl skladatel Ludwig van Beethoven zažívací problémy, dále vyřešili hádanku Vittrupského muže nebo ztraceného německého prince.
Stonehenge, ikonická památka nacházející se nedaleko města Salisbury ve Velké Británii, fascinuje vědce i laickou veřejnost od nepaměti. Dlouho byl důvod, proč byl tento monument před zhruba pěti tisíci lety vztyčen, nejasný, nyní však tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu přišel s možným vysvětlením. Stonehenge mělo podle jejich nové studie představovat symbol jednoty mezi třemi různými regiony Velké Británie, a to v době, kdy regiony Anglie, Skotsko a Wales ještě oficiálně neexistovaly, píše web The National.
Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.