CNN Prima News vědci

vědci

Výpis příspěvků ke štítku „vědci“

Klíč k dlouhověkosti? Žraloci žijící stovky let by mohli prodloužit život i lidem, míní vědci

Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.

Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený

Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.

Takhle vypadá „upírka“. Vědci rozluštili 400 let starou záhadu pohřbené ženy a dali jí tvář

Zajímavý počin se povedl skupině vědců zkoumající neobvyklé pohřebiště v severním Polsku. Před několika lety tam archeologové objevili zhruba 400 let starou kostru mladé ženy, která byla pohřbena poněkud netradičním způsobem. Nyní se vědcům podařilo díky vzorkům DNA z její kostry tuto mladou ženu digitálně oživit. Spousta otázek týkajících se okolností smrti a pohřbu nejen této mladé ženy však stále zůstává, jak píše CNN.

Bitva o nukleární Svatý grál vrcholí: K energii snů má blíže Čína. Hraje nečistě, zuří USA

Trvalé získání přebytečné energie z jaderné fúze je jednou z největších vědeckých výzev, o kterou se snaží hned několik států po celém světě. K potenciálnímu zdroji nekonečné energie mají nejblíže USA a Čína. Podle CNN se Pekingu momentálně daří investovat do výzkumu mnohem více peněz, což se odráží v tom, že američtí vědci začínají ztrácet dech.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.

Vědci objevili novou vegetariánskou „piraňu“. Dostala jméno po záporákovi z Pána prstenů

Vědci objevili v Amazonce novou rybu. Patří do skupiny ryb nazývaných „pacu“, která je příbuzná s proslulými piraňami. Odborníci živočicha pojmenovali po postavě Saurona z knižní a filmové trilogie Pán prstenů, a to kvůli specifickému vzoru na rybím boku. Vedle charakteristického zbarvení je ryba pozoruhodná svými zuby, které připomínají lidský chrup.

Lék na dorůstání zubů už za pár let, mají jasno vědci. Chtějí ho testovat na lidech

Od roku 2020, kdy byla společnost Toregem Biopharma Co. založena, má jasný cíl: vyvinout lék, který pomůže k tomu, aby lidem samy dorostly chybějící zuby. Po úspěšných testech na zvířatech se japonský startup rozhodl v září tohoto roku zahájit klinické testy na prvních lidech. Pokud budou všechny zkoušky úspěšné, má společnost v plánu uvést lék na trh v roce 2030.

Čeští vědci žádají o pomoc s blesky: Viděli jste, kam udeřily? Dejte nám vědět

Jak se mění magnetické vlastnosti materiálu zasaženého bleskem, se pokusí s pomocí veřejnosti zjistit vědci a vědkyně z Akademie věd České republiky (AV ČR). Žádají občany, aby se v případě, že zaznamenají přesné místo jeho úderu, o informaci podělili na webu Bleskemoznačeno.cz, a to klidně i zpětně. Vědci poté vyšlou svého zástupce, který v dané lokalitě odebere vzorky k analýze.