Celosvětový fenomén: Přibývá mladých s rakovinou tlustého střeva. Na co si dát pozor?
vesmír
Výpis příspěvků ke štítku „vesmír“
Budeme žít na Marsu? Oceňovaná kniha o rudé planetě vznáší pochyby o Muskových plánech
Otázka, kterou si lidstvo klade od nepaměti: Budeme žít na Marsu? Elon Musk, americký miliardář a zakladatel společnosti SpaceX, už se svou odpovědí přišel – podle něj by rudou planetu mohl do 30 let obývat až milion lidí. Jeho optimismus však krotí Kelly a Zach Weinersmithovi, kteří ve své nové knize pojmenovávají problémy, s nimiž by se lidská kolonie na Marsu musela potýkat. A přiznávají, že na některé z nich zatím lidstvo nezná řešení, píše americká CNN.
Ráj pro nostalgiky. V Enteru jsme zamířili do unikátního Muzea her, kterému nechybí téměř nic
Český herní unikát, který mohou hráči po celém světě závidět. Pořad Enter zavítal do pražského Muzea her, ve kterém čekají na vyzkoušení stovky světoznámých i nespravedlivě zapomenutých her. Jak dlouho trvalo shromáždit tak masivní sbírku a jak se do srdce dostaly vzácné japonské herní automaty, které musely ve své domovině kompletně zmizet z trhu? Nejen na tyto dotazy jsme se zeptali majitele muzea. Pořad můžete sledovat každou sobotu na CNN Prima NEWS od 22:40 a v úterní repríze od 23:40. Archiv odvysílaných epizod najdete také na webu cnn.iprima.cz.
Zažijte vesmír jako nikdy předtím: Pražské planetárium se stane světovým unikátem
Pražská hvězdárna a planetárium míří na světovou špičku díky probíhající rekonstrukci. Pod vedením ředitele Jakuba Rozehnala se budova mění na moderní kosmické centrum s unikátní technologií LED kopule, která přinese dechberoucí zážitky. Co všechno návštěvníky čeká?
Ambiciózní plány Číny: Ovládnout vesmír, postavit měsíční základnu a dovézt atmosféru z Venuše
Jako první dovezli vzorky z odvrácené strany Měsíce. To jim ale nestačí, Číňané ve svých vesmírných plánech míří ještě dál. V nově představené koncepci chtějí do roku 2050 být nejsilnějším státem ve vesmíru. Mezi jejich záměry dále patří vybudování měsíční výzkumné stanice, dovezení vzorků z atmosféry Venuše nebo sestrojení optického dalekohledu pro zkoumání exoplanet, hvězd a vzdálených galaxií. V nejbližší době asijská velmoc vyzve Američany v souboji o návrat lidstva na Měsíc.
Kometa, jaká tu dlouho nebyla, slibuje úžasnou podívanou. Kdy a kde ji najdete?
Připraví si pro nás vesmír zase jedno nezapomenutelné představení? Nejdříve na ranní a poté na večerní obloze bude i pouhýma očima k vidění jasná kometa. Astronomové ji evidují pod názvem Tsuchinshan–ATLAS nebo ještě krkolomněji C/2023 A3, kometa každopádně „přežila“ průlet kolem Slunce a teď se čeká, jak moc se rozzáří. Optimistické scénáře předpovídají, že by mohla konkurovat nejjasnějším kometám za poslední desítky let. Kdy ji bude možné pozorovat a kde na obloze ji najdete, si přečtěte v našem článku.
Nebeský úkaz, který uvidíte jednou za život. Každým dnem má vybuchnout planoucí hvězda
Astronomové po celém světě se už několik měsíců připravují na jedinečnou událost. Očekávají výbuch novy v souhvězdí Coronae Borealis. Vzácný úkaz bude viditelný zhruba týden i pro lidi na Zemi a jasností se vyrovná hvězdě zvané Polárka.
NASA zahájila záchrannou misi. Chce dopravit dva vesmírné trosečníky z ISS zpátky na Zemi
Z amerického Mysu Canaveral odstartovala loď Crew Dragon, která má zachránit dvojici astronautů uvíznutých na Mezinárodní vesmírné stanici. Dvojice Barry Wilmore a Sunita Williamsová měla na ISS strávit jen osm dní, jenže jejich vesmírná loď Starliner měla technické problémy a musela se vrátit na Zemi bez posádky. Astronautům se pobyt ve vesmíru prodlouží až do února. Nyní za nimi míří záchranná mise Crew-9.
Země bude mít nový mini-měsíc: Naše planeta ho zachytí už na konci září, tvrdí vědci
Asteroid pojmenovaný 2024 PT5 bude v době od 29. září do 25. listopadu letošního roku obíhat kolem planety Země, informuje CNN. Podle studie zveřejněné v časopise Research Notes of the American Astronomical Society se tak asteroid na chvíli stane novým měsícem Země.
Problém se satelity Elona Muska. Blokují výhled do vesmíru, tvrdí vědecký výzkum
Nová generace satelitů společnosti Starlink blokuje výhled do vesmíru, což může znamenat problém pro astronomii. Ve svém výzkumu na to upozornili nizozemští vědci. Záření, které vydává technologie Elona Muska, je podle nich velmi silné a problém se stále zhoršuje.
Mise dokončena, slaví posádka Polaris Dawn. Loď soukromého vesmírného letu se vrátila na Zemi
Posádka mise Polaris Dawn, která tento týden provedla první soukromý výstup do vesmíru, se úspěšně vrátila na Zemi. V prohlášení to v neděli uvedla americká společnost SpaceX, podle které loď se čtyřmi astronauty kontrolovaně dopadla do vod Mexického zálivu nedaleko Floridy.
Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru, sledujte záběry
Americký miliardář Jared Isaacman ve čtvrtek jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 tisíc kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí. Krátce po něm ho v prostoru mimo loď vystřídala specialistka SpaceX Sarah Gillisová, načež se oba astronauti bezpečně vrátili do lodi.
První „parastronaut“ světa věří v brzkou cestu do vesmíru. Předsudky bořil již na paralympiádě
V devatenácti letech přišel John McFall o pravou nohu, to ho však nezastavilo. S protézou se naučil běhat a stal se profesionálním atletem. Díky svému úsilí sprinter na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 vybojoval bronzovou medaili. Později sice pověsil sportovní kariéru na hřebík a začal se věnovat úrazové a ortopedické chirurgii, v roce 2022 však znovu začal bořit předsudky spojené s fyzicky handicapovanými lidmi. Stal se prvním „parastronautem“ na světě, když byl přijat do speciální studie Evropské kosmické agentury (ESA). Jeho sen dostat se do vesmíru získává díky jeho výsledkům reálnější podobu.