CNN Prima News vesmír

vesmír

Výpis příspěvků ke štítku „vesmír“

Nejjasnější záblesk všech dob: Vědci objasnili obří vesmírnou explozi. A mají novou záhadu

Vědci objevili příčinu nejjasnější exploze, jaká kdy byla zaznamenána. Záblesk zachycený teleskopy v roce 2022 byl pravděpodobně způsoben explodující supernovou. Zároveň vědci narazili na další – zatím nevysvětlitelnou – záhadu, která nabourává dosud přijímanou teorii o původu některých těžkých prvků, jako jsou zlato, platina, olovo či uran.

Soutěžte o balíčky kosmetiky Thermes Marins de Saint Malo v hodnotě 1500 Kč

Dopřejte si pocit výjimečnosti a přirozenosti! Showtime společně s kosmetikou Thermes Marins de Saint Malo, která obsahuje to nejlepší, co příroda nabízí, si pro vás připravili soutěž. Vyhrajte jeden z pěti balíčků této kosmetiky v hodnotě 1500 Kč. Stačí sledovat Instagram značky @thermesmarins_saintmalo_cz_sk a správně odpovědět na soutěžní otázku. Přejeme vám hodně štěstí!

Soutěž s Prima Českem o deset vstupenek do vzdělávacího parku Space Mission

Jaro přímo vybízí k výletům a poznávání světa kolem nás. A pokud toužíte po nevšedním dobrodružství, pak pro vás máme tip — vzdělávací park Space Mission, kde celou rodinu čeká vesmírná mise. Tady se lze projít po orbitální stanici, prohlédnout si kokpit raketoplánu a zažít pocity astronautů ve stavu bez tíže nebo simulaci přistání na Měsíci či na Marsu. Ve Space Campu je pak možné zažít výcvik astronautů ve virtuální realitě nebo na skutečném trenažeru pilotů a astronautů — gyroskopu. Nechybí ani stovky originálních exponátů NASA. To všechno najdete ve vzdělávacím parku Space Mission na Výstavišti Brno. A my pro pět z vás máme dvě vstupenky.

Soutěžte o rodinné vstupné na výstavu Automobilové klenoty 2024

Poslední dubnovou sobotu se v malebném prostředí na golfovém hřišti v pražské Hostivaři už tradičně představí výběr nejvzácnějších historických automobilů i stále ceněnějších youngtimerů. Na oblíbené akci, inspirované nejslavnějšími světovými soutěžemi v americké Kalifornii a Itálii, opět nebude chybět promenáda naleštěných vozů a vyhlášení vítězů akce Automobilové klenoty. Ty vybírá jak odborná porota, tak i samotní návštěvníci. Spolu s pořadatelem přehlídky Automobilové klenoty 2024 jsme pro vás připravili soutěž o rodinné vstupné. Stačí správně odpovědět a mít trochu toho štěstí.

Soutěžte s námi a filmem Prázdniny s Broučkem

Rodina vyráží na prázdniny až k moři starým karavanem po dědovi. Obytňáku se odjakživa říkalo Brouček. Jadran se zdá být na dosah. Během jejich dobrodružství je čeká řada překvapení i nečekaných zážitků. Žádná katastrofa jim ale jejich vysněnou dovolenou nezkazí. Premiéra filmu Prázdniny s Broučkem vás čeká 18. dubna v kinech a teď s námi můžete soutěžit o sadu skvělých dárků.

Vyhrajte 1 z 5 poukázek na nákup produktů LELOSI v hodnotě 1.000 Kč

Je pro vás u oblečení důležité pohodlí, styl nebo ohled na životní prostředí a milujete třeba džínovinu? Nemůžete se rozhodnout? Ani nemusíte. V této soutěži máte možnost vyhrát kombinaci všeho. Showtime společně s LELOSI má pro 5 z vás poukázku na nákup produktů LELOSI v hodnotě 1.000 Kč. Stačí odpovědět správně na soutěžní otázku, kterou najdete níže. Hodně štěstí!

Vesmírný šrot zasáhl dům na Floridě. Trosky z kosmu těsně minuly mého syna, zuří otec

Chvíle plné strachu a nejistoty zažili obyvatelé rodinného domu na Floridě, jejichž rezidenci zasáhl zbytek baterie z Mezinárodní vesmírné stanice. Kovový předmět prorazil střechu a dostal se až do přízemí budovy. Vyšetřování případu se ujala americká NASA. S přibývající lidskou aktivitou ve vesmíru mohou být podobné události stále častější, varují vědci. Píše o tom zpravodajský web The Guardian.

Zemřel astronaut Thomas Stafford. Proslavil se vesmírným podáním rukou

Ve věku 93 let v pondělí po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

K Zemi se řítí vesmírný šrot. Němci varují před „bombardováním“, v ohrožení jsou i Drážďany

Uzavření vzdušného prostoru, omezení dopravy a důrazné varování obyvatelstva. To je jen část ze seznamu opatření, která projednává spolkový kabinet se zemskými vládami a odborníky z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR). V pátek vstoupí do zemské atmosféry objekt o hmotnosti 2 600 kilogramů obsahující bateriové sady z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Hrozí, že se rozpadne a jeho kusy budou „bombardovat“ Německo, informuje deník Bild, který má k dispozici interní dokument spolkového ministerstva.