CNN Prima News vesmír

vesmír

Výpis příspěvků ke štítku „vesmír“

Český astronaut Svoboda: Kdybychom byli ve vesmíru sami, byla by to nuda. Už se tam těším

24. ledna 2023 14:27

Ve vesmíru není čas na strach. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí bojový pilot Aleš Svoboda, který si to zřejmě brzy ověří na vlastní kůži. Když totiž loni Evropská kosmická agentura (ESA) vybírala nové astronauty, z 22 tisíc uchazečů ukázala i na něj. Momentálně je v jedenáctičlenném záložním týmu, ale to se může rychle změnit. Zatím tedy není jasné, zda bude po Remkovi druhým Čechem ve vesmíru on, nebo kosmický turista, choreograf Yemi A. D.

Chcete se vydat ke hvězdám? Žádný problém, stačí navštívit Planetárium Praha

13. ledna 2023 21:15

Oblohu plnou hvězd nemusíte ve Stromovce pozorovat pouze po setmění. Pokud se toužíte vydat na dobrodružnou výpravu napříč vesmírem a prozkoumat tajemství hvězd či planet, nebo si vyzkoušet jízdu po povrchu Měsíce či Marsu, neměli byste při procházce Královskou oborou vynechat návštěvu Planetária, kde vás u vchodu přivítá nepřehlédnutelný modul Apolla 13.

Těreškovová: Ve vesmíru jsem mluvila s Bohem, předpověděl příchod antikrista Zelenského

3. ledna 2023 20:19

S naprosto neuvěřitelným tvrzením vyšla ven první žena ve vesmíru a dnes poslankyně ruské Státní dumy za stranu Jednotné Rusko Valentina Těreškovová. Kosmonautka tvrdí, že během jejího letu na oběžné dráze planety Země v roce 1963 hovořila s Bohem. A ten jí měl předpovědět, že v roce 2022 dojde na příchod antikrista, který se má jmenovat „Zelenskyj“. Těreškovová, která je dnes věrnou političkou ruského prezidenta Vladimira Putina, se tak zjevně plně zapojila do propagandy Kremlu, jehož snahou je jakkoliv očernit ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského.

Modul Orion se vrátil na Zemi. Šlo o první krok, jak dostat člověka znovu na Měsíc

11. prosince 2022 19:04

Modul Orion završil v neděli dopadem do Tichého oceánu svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.

Yemiho před vesmírnou misí čeká náročný výcvik. Expert popsal, z čeho všeho se skládá

11. prosince 2022 10:52

Už příští rok by se měl uskutečnit první civilní let kolem Měsíce. Spolu s japonským miliardářem Jusakem Maezawem do vesmíru poletí dalších osm členů posádky, mezi nimiž je také český umělec a choreograf Yemi A.D. O dopravu se postará raketa Starship vyvíjená společností SpaceX Elona Muska. O přípravě pasažérů letu promluvil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS populizátor kosmonautiky Dušan Majer.