Zahrada

Nejnovější příspěvky k tématu

Nejhorší útok od začátku války, přiznal starosta Lvova. Městem otřásaly výbuchy
Ukrajina

Nejhorší útok od začátku války, přiznal starosta Lvova. Městem otřásaly výbuchy

Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Lvov čelil ruskému útoku, městem otřásaly výbuchy. Starosta přiznal, že nic podobného od začátku války ve městě nezažil. Velitel pluku Azov prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

Na podzim je důležité dobře zpracovat půdu, nezapomínejte na hnojení

24. listopadu 2021 09:00

Na zahradě se bez organického hnojení neobejdeme. Pro zahradu mají totiž velmi zásadní význam, kromě obsahu humusu pomáhají udržet na vysoké úrovni dostatek živin, který je ve formě dostupné výživy půdy nesmírně důležitý. Bez zeleného hnojení a statkových hnojiv se z půdy stane neúrodná poušť. A my se podíváme na to, jak této nežádoucí únavě půdy účinně zabránit.

Připravte růže i traviny na nadcházející zimu

17. listopadu 2021 10:00

Péče o růže odkvětem na zimu nekončí. Najdeme je snad na každé zahradě a milovníci růží je pěstují i v bytech. Pěstovat můžete růže pnoucí, keříkové, stromkové, minirůže či růže plazivé. Většinou mají vícekvěté stonky a tvoří tak krásné kytice i samostatně. Jsou symbolem lásky a smyslnosti a rozhodně patří i na první rande.

Pusťte se do boje proti škůdcům rostlin doma i v zahradě

10. listopadu 2021 11:00

Podzimní období svádí k péči o pokojové rostliny, avšak nesmíme zanedbávat ani ovocné stromy. Vše je přitom možné provést bez jakýchkoliv jedů – za pomoci sofistikovaných nástrah, které dokonale zničí škůdce. Jak tedy co nejsnáze provést ochranu ovocných stromů a pokojových rostlin?

Uvažte si pestrou podzimní kytici z toho, co právě kvete na zahrádce

7. listopadu 2021 14:00

Stoupnout si doprostřed pestré zahrady plné květů musí rozněžnit i největšího drsňáka. Záplava pestrých barev a tvarů a spousta zeleně nás pohladí na duši a zaručeně zvedne náladu. I tady můžeme být ekologičtí a zvolit místní nabídku české přírody. V dnešní době je už hodně lokálních pěstitelů a na výběr tak máme spoustu možností. Nechte se oslovit tradičními jiřinkami, něžnou verbenou či exoticky vypadajícím okrasným tabákem.

Přerostlé muškáty na podzim nemusíte hned vyhazovat, nařízkujte si je

6. listopadu 2021 10:00

Nedá se nic dělat, zima se pomalu vkrádá i na balkony a lodžie. Nejvyšší čas uskladnit a zazimovat muškáty, aby vám dělaly radost i příští rok. Pokud se vám krásně rozrostly, je potřeba je pořádně ostříhat a z ustřižených části si můžete muškát už teď nařízkovat na nové mladé rostlinky. Je to také možnost, jak muškát uskladnit i v malém množství. A pro příští rok jste dokonale vybaveni.

Právě teď je ta správná doba vysadit léčivý česnek

3. listopadu 2021 17:45

Snad jste česnek letos ještě nesadili, byla by to zbytečná chyba. S výsadbou česneku pro další sezonu by se mělo počkat až těsně před prvními mrazy. Pak se nejlépe ujmou a připraví pro růst v dalším roce. Správná péče se vám určitě vyplatí, získáte tak velmi silný a účinný přírodní lék, který ničí viry, bakterie, plísně a dokonce zvládne zlikvidovat i bradavice.

Exotický vzhled a zářivé květy, to jsou bromélie

30. října 2021 12:00

Bromeliovité rostliny tvoří velmi specifickou skupinu. Bromélie není jen jedna, ale spadá sem asi padesát druhů rostlin různých jmen. Co je spojuje dohromady, je podobný vzhled, fyziologie a stejné nároky na pěstování. Bromélie vypadají velmi atraktivně a v době jejich květu jsou v interiéru nepřehlédnutelné. Jejich exotický vzhled jim dodává na exkluzivitě a na zajímavosti.

Opět začala řádit rýma. Než sáhnete po lécích, zkuste pokojovku, která umí léčit

16. října 2021 09:00

Zajímavá rostlinka, která, jak již sám název napovídá, bude velkým pomocníkem i při nachlazení. Pomůže nám bojovat s nachlazením přírodní cestou, uleví ucpanému nosu i dutinám. Rýmovník má ale i další možnosti. Účinně odpuzuje nechtěné šatní moly a obecně představuje velmi pěknou rostlinu, kterou můžeme pěstovat jako pokojovku i jako truhlíkovou květinu.

Hlavní zprávy

„Nebývalý debakl“, nebo velký úspěch? Fiala slaví přesně jeden rok v premiérském křesle
Petr Fiala

„Nebývalý debakl“, nebo velký úspěch? Fiala slaví přesně jeden rok v premiérském křesle

V pondělí to byl přesně rok, co je premiérem České republiky Petr Fiala (ODS). Kromě vedení země, jež předsedá Radě Evropské unie, se setkal i s řadou nástrah na domácí půdě. Předseda vlády jako své úspěchy vnímá hlavně zvládnutí covidové vlny, zajištění dostatku energií a zvládnutí uprchlické vlny v kontextu probíhající války. Jaké byly ve Fialově vládě důležité okamžiky v uplynulém roce a jak jeho práci hodnotí opozice?

Zálohy o šest tisíc vyšší než důchod. Seniorku z Varů se podařilo zachránit díky reportáži
Karlovarský kraj

Zálohy o šest tisíc vyšší než důchod. Seniorku z Varů se podařilo zachránit díky reportáži

Příběh důchodkyně Evy Šmídové z Karlových Varů, jejíž zálohy na elektřinu rapidně vzrostly, má snad šťastný konec. Seniorka se dostala do potíží kvůli nedoplatku na elektřině. Kromě nových záloh přesahujících výši jejího důchodu ji trápil také nedostatek dřeva na zimu. Po odvysílání rozhovoru s paní Evou na CNN Prima NEWS se do věci vložila organizace Člověk v tísni. S nabídkou pomoci se také ozvalo mnoho dobrosrdečných diváků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:45

Ukrajinci ukořistili ruskou vojenskou techniku za téměř dvě miliardy dolarů

21:08

Ruská invaze zvýšila riziko použití zbraní hromadného ničení, uvádí Organizace pro zákaz chemických zbraní

19:57

Ministři spravedlnosti zemí G7 jednají o válečných zločinech na Ukrajině

19:15

Ze schvalování ruské invaze na Ukrajinu policie obvinila zatím 49 lidí

Zahrada

Jak pěstovat bylinky, jak se starat o květiny, kdy vysázet zeleninu a jak prostříhávat ovocné stromy? To a mnohem více se dozvíte v rubrice Zahrada na CNN Prima NEWS.