reklama

Zahrada

Nejnovější příspěvky k tématu

Plevel, který trávníku sluší
Hobby

Plevel, který trávníku sluší

Mít kolem domu pěkný trávník je snem mnohých pěstitelů. Často je ale péče až přehnaná. A tak je pravidelně vyhlašován boj byť i sebemenším plevílkům, provázený honbou za různými herbicidními přípravky a jejich aplikace. Tak se mnozí majitelé trávníku stávají jeho otoky ve snaze mít čistý, soustavně udržovaný a hlavně bezplevelný pažit. Další skupinou jsou pak pěstitelé, kterým sem tam plevel nevadí, a dokonce nové rostlinky vítají a právem – celá řada z nich nejen že přináší do trávníku květy, ale mnohé jsou i významné léčivky.

Vypátrejte příčinu, proč se nedaří vašim trvalkám
Hobby

Vypátrejte příčinu, proč se nedaří vašim trvalkám

Trvalky mají pověst nenáročných rostlin. Rostou skoro samy, kvetou a daří se jim i na chalupě, kam jezdíme pouze na víkendy. To všechno je pravda. Jenže vždycky se může stát – a zejména tehdy, když to nejméně čekáme – že se rostlinám přestane z nějakého důvodu dařit. To se může stát najednou – i v případě, že trvalky krásně prosperovaly a byly zdravé. Pak si lámeme hlavu a nemůžeme přijít věci na kloub. Odhadnout příčinu je mnohdy těžší a vyžaduje to už nějakou tu pěstitelskou zkušenost.

Další příspěvky k tématu

Postavte na zahradě podle našeho návodu hotel pro užitečný hmyz

Hmyzí hotel je uměle vytvořená skrýš pro užitečné druhy hmyzu, kterou stavíme na našich zahradách, případně na balkonech nebo terasách. Jedná se zpravidla o budku nebo dřevěný rám různé velikosti, jenž se skládá z několika přihrádek. Do těchto přihrádek jsou umístěny přírodní materiály, které hmyz nejčastěji a nejraději obývá a kde může nejen přebývat, ale také přezimovat a klást vajíčka.

Plodová zelenina si správnou péči zaslouží

Rajčata, papriky, okurky, tykve, melouny patří do skupiny plodových zelenin. Jejich pěstování je poměrně snadné. Nejčastěji se pěstují z předpěstované sadby, kterou vysazujeme ve druhé polovině května. Všechny uvedené druhy jsou teplomilné a teploty blížící se k nule je vážně poškozují. Pro usnadnění pěstování a dosažení kvalitní úrody je třeba dodržet všeobecně známé postupy, které si pro jednotlivé druhy uvedeme.

Nádoby na vodu: sudy, kontejner, nebo nádrž?

Zachytávání dešťové vody patří mezi běžné činnosti v zahradách, protože používat vláhu z vodovodního řádu je neekonomické. Existuje několik způsobů, jak vláhu pro rostliny zachytávat, od plastových sudů až po podzemní nádrž. Pojďme se podívat na jednotlivé typy nádob na vodu, které můžeme mít v zahradě k dispozici.

Stavba bezpečného ohniště z palety

Stavba sofistikovaného ohniště je stejně důležitá jako jakákoliv jiná. U ohniště především klademe důraz na bezpečnost a design. Postavit obyčejné ohniště tak, že do země vykutáme jámu a obložíme ji špinavými kameny, umí asi každý. Ale vyrobit si opravdu zajímavé a finančně nenáročné ohniště, které bude splňovat obě daná kritéria, je už trochu sázka do loterie. A přeci pro vás máme jeden zajímavý nápad.

Vypěstujte si na zahradě rostliny se sluníčkovým jménem

Slunečnice původem pochází ze Severní Ameriky, do světa se rozšířily v 16. století, přičemž v potravinářském průmyslu se začaly využívat až v 18. století. Jsou to svým způsobem výjimečné květiny, které na sebe upoutají pozornost v jakékoliv zahradě – vyniknou jak u starých venkovských stavení, tak v městském parku.

Zeleninové druhy prošly dlouhým vývojem a velkou proměnou

Historie používání zeleniny je nesmírně zajímavá. Takové množství druhů, tvarů a barev plodů, které nabízí dnešní trh, nebývalo vždy samozřejmostí. Dnešní formy zeleniny se postupně utvářely z planých rostlin. A teprve pečlivým výběrem a šlechtěním se vyvinuly do takové formy, v jaké je známe dnes.

Bodláky jsou pichlavé rostliny nezaměnitelné krásy

Je celá řada rostlin s pichlavými listy či květy rostoucích nejen volně v přírodě, ale i na zahrádce, které stručně označujeme jako bodláky. Na zahrádku byly přinesené a vyšlechtěné z planých forem. Jsou převážně vytrvalé a vhodné pro všestranné využití. Bodláky, které známe z polí a luk, mohou být obtížným plevelem, ale i současně i významnými léčivými rostlinami. Přesto ale mají jedno společné – svou nenapodobitelnou a ničím nezaměnitelnou krásu.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Zahrada

Jak pěstovat bylinky, jak se starat o květiny, kdy vysázet zeleninu a jak prostříhávat ovocné stromy? To a mnohem více se dozvíte v rubrice Zahrada na CNN Prima NEWS.