Zahrada

Nejnovější příspěvky k tématu

Zahraničí

Obří kytce páchnoucí po mrtvolách hrozí vyhynutí. V Asii z ní vyrábějí energy drinky

Parazitické rostlině, která má největší květy na světě a páchne jako hnijící maso, hrozí vyhynutí. O vzácnou raflézii se botanici zajímají po staletí, nyní se ale o budoucnost květiny obávají a vyzývají k její záchraně. Rostlinu s květy o průměru přes jeden metr a váze více než deset kilogramů se totiž nedaří rozmnožit a kvůli kácení lesů v jihovýchodní Asii zřejmě brzy nebude mít kde růst. Místní ji přitom využívají k výrobě léčiv nebo energetických nápojů. Píší o tom weby The Guardian či Sky News.

Rusko

Výbuch auta Putinova rádce Dugina: Zemřela jeho dcera, sám cestoval jiným vozem

 • Aktualizováno
 • Při explozi auta nedaleko Moskvy v sobotu zemřela dcera ruského prokremelského ideologa Alexandra Dugina. Informoval o tom server BBC News. Ten s odkazem na ruská média uvedl, že nejspíš šlo o cílený útok a že v témže autě měl sedět i sám Dugin. Podle předběžných informací se v autě mělo nacházet výbušné zařízení. Případem se teď zabývají policisté.

  Nejhorší útok od začátku války, přiznal starosta Lvova. Městem otřásaly výbuchy

  Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Lvov čelil ruskému útoku, městem otřásaly výbuchy. Starosta přiznal, že nic podobného od začátku války ve městě nezažil. Velitel pluku Azov prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

  Na podzim je důležité dobře zpracovat půdu, nezapomínejte na hnojení

  Na zahradě se bez organického hnojení neobejdeme. Pro zahradu mají totiž velmi zásadní význam, kromě obsahu humusu pomáhají udržet na vysoké úrovni dostatek živin, který je ve formě dostupné výživy půdy nesmírně důležitý. Bez zeleného hnojení a statkových hnojiv se z půdy stane neúrodná poušť. A my se podíváme na to, jak této nežádoucí únavě půdy účinně zabránit.

  Připravte růže i traviny na nadcházející zimu

  Péče o růže odkvětem na zimu nekončí. Najdeme je snad na každé zahradě a milovníci růží je pěstují i v bytech. Pěstovat můžete růže pnoucí, keříkové, stromkové, minirůže či růže plazivé. Většinou mají vícekvěté stonky a tvoří tak krásné kytice i samostatně. Jsou symbolem lásky a smyslnosti a rozhodně patří i na první rande.

  Pusťte se do boje proti škůdcům rostlin doma i v zahradě

  Podzimní období svádí k péči o pokojové rostliny, avšak nesmíme zanedbávat ani ovocné stromy. Vše je přitom možné provést bez jakýchkoliv jedů – za pomoci sofistikovaných nástrah, které dokonale zničí škůdce. Jak tedy co nejsnáze provést ochranu ovocných stromů a pokojových rostlin?

  Uvažte si pestrou podzimní kytici z toho, co právě kvete na zahrádce

  Stoupnout si doprostřed pestré zahrady plné květů musí rozněžnit i největšího drsňáka. Záplava pestrých barev a tvarů a spousta zeleně nás pohladí na duši a zaručeně zvedne náladu. I tady můžeme být ekologičtí a zvolit místní nabídku české přírody. V dnešní době je už hodně lokálních pěstitelů a na výběr tak máme spoustu možností. Nechte se oslovit tradičními jiřinkami, něžnou verbenou či exoticky vypadajícím okrasným tabákem.

  Přerostlé muškáty na podzim nemusíte hned vyhazovat, nařízkujte si je

  Nedá se nic dělat, zima se pomalu vkrádá i na balkony a lodžie. Nejvyšší čas uskladnit a zazimovat muškáty, aby vám dělaly radost i příští rok. Pokud se vám krásně rozrostly, je potřeba je pořádně ostříhat a z ustřižených části si můžete muškát už teď nařízkovat na nové mladé rostlinky. Je to také možnost, jak muškát uskladnit i v malém množství. A pro příští rok jste dokonale vybaveni.

  Právě teď je ta správná doba vysadit léčivý česnek

  Snad jste česnek letos ještě nesadili, byla by to zbytečná chyba. S výsadbou česneku pro další sezonu by se mělo počkat až těsně před prvními mrazy. Pak se nejlépe ujmou a připraví pro růst v dalším roce. Správná péče se vám určitě vyplatí, získáte tak velmi silný a účinný přírodní lék, který ničí viry, bakterie, plísně a dokonce zvládne zlikvidovat i bradavice.

  Exotický vzhled a zářivé květy, to jsou bromélie

  Bromeliovité rostliny tvoří velmi specifickou skupinu. Bromélie není jen jedna, ale spadá sem asi padesát druhů rostlin různých jmen. Co je spojuje dohromady, je podobný vzhled, fyziologie a stejné nároky na pěstování. Bromélie vypadají velmi atraktivně a v době jejich květu jsou v interiéru nepřehlédnutelné. Jejich exotický vzhled jim dodává na exkluzivitě a na zajímavosti.

  Jak pěstovat bylinky, jak se starat o květiny, kdy vysázet zeleninu a jak prostříhávat ovocné stromy? To a mnohem více se dozvíte v rubrice Zahrada na CNN Prima NEWS.