Zajímavá podívaná: Nad Zlínskem se objevil shelf cloud, který se málem dotkl země

Mraky jako z horou měli možnost pozorovat lidé na Zlínsku.

Nad Zlínskem se objevil shelf cloud

Mraky jako z postapokalyptického filmu měli možnost pozorovat lidé na Zlínsku. V pondělí odpoledne se tam prohnala bouřka, která s sebou přinesla i u nás poměrně zvyklý úkaz. Mraky byly tak nízko, že se málem dotkly země. Meteorologové taková mračna označují jako shelf cloud.

„Shelf cloud je oblak klínovitého tvaru, který souvisí s bouřkovým mrakem, tzv. cumulonimbem,“ vysvětlil meteorolog z ČHMÚ Filip Smola. Takový mrak se tvoří na čele studeného vzduchu, který vytéká z bouřkového oblaku dolů a u země se roztéká do stran. Shelf cloud zvýrazňuje rozhraní mezi tímto studeným vzduchem a teplým vzduchem, který naopak stoupá před bouří vzhůru.

Tento typ mraků často doprovází silné poryvy větru a intenzivní srážky, které mohou způsobovat škody. Počasí, které může představovat nebezpečí, se vyskytuje jak přímo pod bouří, tak v jejím okolí. Přestože oblaka jsou viditelná až ve vyšších vrstvách, mohou se i dotýkat země.

Lidé ze Zlínska tento pondělní přírodní úkaz sdíleli na sociálních sítích. I když se shelf cloud čas od času během bouřek vyskytne, ne vždy je z toho takto působivá podívaná. Podobné fotografie sdíleli lidé i z olomouckého kraje.

Tagy: