Dnešní školáci jsou rozežraní. Ať se učí úctě k lidem a práci, říká 89letá učitelka z Fryštáku

Sylva Knedlová, která učí na základní škole ve Fryštáku, oslavila letos v lednu 89. narozeniny. Tento rok je v její učitelské kariéře již sedmdesátý. Ve školních lavicích si pamatuje pradědečky a prababičky dnešních žáků. Celý život se věnovala sportu, dělala atletiku i gymnastiku a mezi její trenéry patřili i manželé Zátopkovi. Svou práci učitelky miluje, naplňuje ji, řekla to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Když Knedlová začínala učit, měla výplatu 340 korun. Profese ji prý stále dělá šťastnou, dává do ní celé své srdce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Birke: Z rušení pošt je čurbes, kabinet neumí vládnout. Pro Rakušana jsem prašivý pes

Říká, že kdyby se všichni snažili udržovat svou kondici a povědomí o zdravém životním stylu, možná by ve školství vydrželi déle. Zároveň však učitelům nesmí chybět pevné nervy.

V poslední době se řeší změna hodnocení žáků prvních až třetích tříd, známky by měly ustoupit slovnímu ohodnocení. Knedlové se však taková reforma nezamlouvá. Podle ní dítě už jako malé pozná, co je to jednička nebo dvojka. „Dělat nějaké slohové práce o tom, jaký je žák, je pro učitele zatížení,“ prohlásila. „Dneska mají učitelé tolik práce, že je šílené, aby ještě psali slovní ohodnocení,“ doplnila.

Knedlová učí už 70 let. Základní škola, kde nyní v důchodovém věku vypomáhá, vznikla před 126 lety. „Napřed jsem učila ve Slušovicích, potom v Neubuzi a pak od 54. roku tady ve Fryštáku,“ vyprávěla.

Mezitím byla párkrát přeložena na jiné školy, často se jednalo o střední, ale do Fryštáku se stejně vrátila.

„Děti, které jsem učila v 54. roce, byly poválečné děti. Takové podvyživené a chodily v jednom a tom samém oblečení,“ popisovala. „Měla jsem i jednoho chlapce, který byl stále v teplácích. Nikdo vedle něj nechtěl sedět, protože páchl. Když jsem mu řekla, aby se převlékl a oblečení si vypral, zeptal se, v čem potom bude spát,“ svěřila se se vzpomínkou.

Dnešní děti si neváží jídla

Pamatuje si, že tehdy si děti ke svačině nosily chléb s povidly. Jak sama říká, dnešní generace dětí je na rozdíl od nich „rozežraná“. Nevědí, co by chtěly jíst, a stěžují si na chuť ovoce a zeleniny. „Ovoce je moc kyselé, málo sladké, málo zralé, pak ho hodí do koše. Nedovedou si jídla vážit,“ zdůraznila.

„Důležitá je přísnost. Zároveň by si je rodiče měli vychovat, protože některá děcka jsou dost drzá. Je strašné, co si k učitelům dovolí v poslední době,“ řekla.

„Přála bych učitelům, aby nebyli zatíženi papírovou agendou. To v prvé řadě, protože tím ztrácejí čas, aby se mohli pořádně připravit na vyučování. A pak bych velice přála všem rodičům, aby své děti ukázňovali a učili je úctě k lidem a k práci,“ sdělila své přání.

Knedlová se vyjádřila také k věku odchodu do důchodu, u kterého se spekuluje o jeho prodloužení až na 68 let. „Jsem z toho nešťastná. Kolegové mi zazlívají, že prodlužuju věk odchodu,“ smála se.

Tagy: