CNN Prima News rodiče

rodiče

Výpis příspěvků ke štítku „rodiče“

Krutý osud mladé Natálky: Otec se otrávil plynem, maminka leží na ARO. Druhé prosí o pomoc

Doslova přes noc se 20leté Natálii změnil život. V důsledku nešťastné havárie plynového kotle přišla o milovaného tatínka, její maminka se nachází v kritickém stavu na ARO. Ačkoliv má staršího bratra Daniela, stala se právě ona hlavou rodiny. „Vím, že energii nemám odkud čerpat,“ svěřila se mladá žena pro CNN Prima NEWS. K finančním prostředkům nemá Natálie přístup, a tak prosí o pomoc veřejnost. Na platformě Donio vznikla sbírka.

Jak přicházíme o mladé talenty. Český systém hodil děti přes palubu, nyní září v zahraničí

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.

Ostravský rapper Hard Rico zůstává ve vazbě. Měl těžké dětství a čelí rasismu, hájí ho manažeři

Ostravská rapová hvězda Hard Rico je už několik dnů ve vazbě a čelí obvinění z násilné trestné činnosti. Měl se spolu s dalšími třemi lidmi účastnit vydírání a loupeže. Jeho management se ho však zastává. Neměl lehké dětství, zažil ztrátu otce a uvěznění matky, napsali zástupci společnosti na Instagramu.

Rodiče pobouřila v čítance tajenka o transgenderu. Učitelé nejsou hloupí, argumentuje expert

Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.

Školkovné, delší otcovská, snazší půlúvazky. Rodiče obepisují politiky, co všechno chtějí

V těchto dnech přistávají ve schránkách představitelů hlavních politických sil dopisy od platformy Mumdoo. Rodiče malých dětí jejím prostřednictvím žádají přijetí konkrétních kroků, díky nimž by bylo možné lépe sladit práci s péčí o malé děti. Mezi návrhy jsou obnovení školkovného, větší kapacity mateřských škol, delší otcovská i vyšší rodičovský příspěvek. Něco z toho už se objevuje ve volebních programech pro sněmovní volby.

Příprava na přijímačky: Jak zmírnit stres? Významnou roli mají rodiče, líčí experti a radí

Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.

Když nástup do školy zhatí řečové vady: Problém se týká až poloviny dětí, přitom ho jde změnit

Počet dětí, které trpí vadou řeči, narůstá. Letošní zápisy do základních škol, které proběhnou v dubnu, absolvuje podle průzkumu Sdružení ambulantních specialistů až polovina takových předškoláků. Následně může dojít k nepřijetí a odkladu docházky. Podle odborníků přitom lze – a je to potřeba – vady zachytit včas. Nezbytné je podle nich také zapojení rodičů.

Vyšetření, které může zachránit zrak. Pilotní screening rozpozná oční vady i u nejmenších dětí

Zhruba 450 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost nově nabízí rodičům nejmenších dětí bezbolestné vyšetření speciálním optickým přístrojem. Pilotní screeningový program má v roce 2025 ambice odhalit možné závažné oční vady včas – a dětem zachránit zrak. I to byl případ paní Martiny a jejích dvou dcer. Pokud se program v letošním roce osvědčí, měl by se již letos stát běžnou součástí preventivních prohlídek u pediatra.

Miliony od dárců Vilíkovi zajistily „poslední místo“ v Austrálii. Kdy chlapec podstoupí léčbu?

Dvacet milionů korun – taková byla částka, která mohla malému Vilíkovi zajistit místo v průlomové genové terapii v Austrálii. Díky rychlosti a vstřícnosti dárců na platformě Znesnáze se to koncem července podařilo, respektive se dokonce vybralo o tři miliony více. A rodina nyní vyhlíží termín odletu. Proces je to sice komplikovaný, naděje rodiče malého bojovníka však neopouští. Popsali, co je v letošním roce čeká.

Vyrůstal ve stínu nemocného bratra. Moderátor Brousil dnes pomáhá dětem, na něž se zapomíná

Jaroslav Brousil je nejen moderátorem CNN Prima NEWS, ale také zakladatelem neziskové organizace Wine for Help, jež pomáhá sourozencům vážně nemocných dětí, na které se často zapomíná. Sám totiž ví, jaké to je být takzvaným „skleněným dítětem“. Celé dětství strávil staráním se o svého mladšího bratra Jana, který trpěl metabolickou poruchou mukopolysacharidózou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS otevřeně hovoří o tom, jaké to je žít ve stínu sourozence, který potřebuje veškerou pozornost rodičů. Upozorňuje na psychické dopady své zkušenosti a apeluje na rodiče tvrdou pravdou: „Musíte si uvědomit, že vaše nemocné dítě umře, ale ten zdravý sourozenec tu zůstane.“

Cesty autobusem se mění v peklo. Nemocný Honzík trpí nejen křivicí, rodiče prosí o pomoc

Tříletý Honzík si za svůj krátký život vytrpěl mnohé. V šesti měsících mu byla diagnostikována dětská mozková obrna (DMO), před rokem náhle zkolaboval. Ukázalo se, že chlapec od narození trpí rachitidou, lidově křivicí, která se projevila v akutním stádiu s křečemi. Malého bojovníka vedle toho trápí epilepsie či mentální retardace. Jeho postižení mu nedovoluje cestovat za lékaři autobusem, jízdu komplikuje kinetóza a mívá afektivní záchvaty vzteku. Rodiče by proto rádi pořídili vlastní automobil. Na platformě Donio proto vznikla sbírka.