CNN Prima News rodiče

rodiče

Výpis příspěvků ke štítku „rodiče“

Nejoblíbenější dětská jména roku 2024: Rodiče volí nové trendy, některá oslovení překvapí

Výběr jména pro potomka je často pro rodiče velkým oříškem. Někteří se tak mohou inspirovat ročními souhrny, které odkrývají nejpopulárnější oslovení u dívek a chlapců. Ten za rok 2024 připravila britská společnost BabyCentre, která odhalila sto nejoblíbenějších jmen pro každé pohlaví. Mimo oznámení žebříčku představili také trendy, kterými se letos rodiče nechali inspirovat: ať už se jedná o popularitu koncovky „a“, zdrobněliny, příjmení použité jako křestní jméno či „míchání“ pravopisu.

Rodiče mu vyčítali, že jen hraje hry. Mladík z Floridy zastřelil otce a matku vážně zranil

Třiadvacetiletý Joseph Voight z Floridy zastřelil svého otce a způsobil vážná zranění matce. Za důvod svého počínání později uvedl, že mu rodiče vyčítali přílišné trávení času u videoher místo toho, aby si hledal práci. K útoku došlo minulou sobotu krátce před půlnocí, následujícího dne policisté zadrželi mladíka na útěku. Informuje o tom web CBS News.

Vánoční cesta: Tradice Vánoc podle narození Ježíše Krista. Znáte příběh z Betléma?

Tradiční jesličky z nejrůznějších materiálů, které vyobrazují narození malého Ježíška. Přesně to si mnozí lidé vybaví při slově betlém. Pro věřící však nejde o pouhou dekoraci či hračku. Jde o připomínku jednoho z nejzásadnějších okamžiků křesťanství, kdy ve městě Betlém v Izraeli přišel na svět Ježíš Kristus – Spasitel a Mesiáš. Jak dobře znáte příběh narození Syna Božího?

Šimonek jako druhý v Česku trpí vzácným syndromem. Naději nabízí terapie, vznikla sbírka

Od svého narození až dodnes se 6,5letý Šimonek potýká se zdravotními obtížemi. Diagnózu si rodiče vyslechli až když chlapečkovi byl rok a půl – velmi vzácný Pierpontův syndrom. Šimonek je teprve druhým dítětem, které s touto genetickou poruchou v Česku žije. Onemocnění ovlivňuje jeho vývoj, přesto se rodina upíná k naději, kterou představují terapie. Ty však nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Vznikla tak sbírka na platformě Znesnáze.

Máma peče a uklízí, pojďte do galerie. Vánoční pozvánka dělí Čechy, debatu špikují vulgarismy

Aktualizováno

Nevinně vyhlížející pozvánka k tvorbě papírových betlémů se stala zdrojem vášnivé diskuze českých uživatelů na sociální síti X. Městské muzeum a galerie Vodňany v ní zve tatínky, dědečky a děti k návštěvě 22. prosince – zatímco maminky budou doma péct a uklízet. Zvolený styl pozvánky rozdělil Čechy do dvou táborů: toho, který volá po stejných rolích pro muže i ženy, a na ty, kteří na zvoleném přístupu nevidí nic špatného. V debatě se přitom někteří neštítí ani vulgarismů. Na dotaz CNN Prima NEWS autoři pozvánky vysvětlili, proč tento motiv volí již roky.

Objev českých vědců může pomoci Oliverkovi a tisícům dalších. Od léčby je však dělí miliony

Čeští vědci stojí před dalším milníkem, který by mohl znamenat zásadní změnu v léčbě vzácných genetických onemocnění. V rámci výzkumu Angelmanova syndromu navrhli terapeutický postup, který může pomoci stovkám tisícům pacientů po celém světě. Aby však mohl výzkum pokračovat a v budoucnu pomoci potřebným, je nutné získat 22 milionů korun. Částka je nyní cílem veřejné sbírky, kterou organizuje rodina malého bojovníka Olivera, která stála na počátku celého projektu.

Nejčastější úrazy v Česku: U dětí pády z postele, pro seniory je problém i banální zlomenina

Konec roku mají lidé spojený nejen s Vánocemi a svátky, ale také s riziky, které na ně zejména venku číhají. Řeč je o úrazech, k nimž dochází především na náledí. Obecně je v Česku úraz nejčastěji pojišťovanou událostí. V naprosté většině za nejrůznější zranění ve všech věkových kategoriích mohou pády: ať už jako u dětí z postele, při sportovních činnostech nebo na kluzkém povrchu. Jak jim předcházet, proč by si senioři měli budovat vlastní „sociální síť“ a existuje ideální pojistka? Na to odpovídali odborníci.

Hanička žije s epilepsií a mentální poruchou, vyžaduje celodenní péči. Rodina prosí o pomoc

Že něco není s Haničkou v pořádku, zjistila rodina v jejích devíti měsících. Konkrétně vše začalo epilepsií. Dnes devítiletá holčička bojuje nejen se zmíněnou nemocí, ale také s těžkou mentální poruchou spojenou s agresivitou a obezitou. Její stav vyžaduje celodenní péči. Rodiče Haničku dopravují do speciální školy a k lékařům, život by jim výrazně ulehčilo auto. Proto na platformě Znesnáze21 vznikla sbírka.

LGBT témata do škol patří, tvrdí ministerstvo. Někteří rodiče jsou proti, uvolnit žáka nelze

Součástí Rámcových vzdělávacích programů vydaných ministerstvem školství jsou i témata LGBT+. Mluvčí resortu Tereza Fojtová pro CNN Prima NEWS uvedla, že tento okruh se týká problematiky nerovnosti práv, takže do vzdělávacího procesu patří. Zda se témata objeví v osnovách, rozhodují samotní pedagogové, zdůraznil mluvčí Národního pedagogického institutu Radek Melichar. Fojtová mimo jiné připomněla, že pokud rodičům vadí konkrétní obsah výuky, není možné žáka přímo uvolnit z hodin na základě žádosti.

Tragédie na Slovensku: Zavraždil nemohoucí rodiče milující syn? Celá léta se o ně vzorně staral

Slovenská policie zasahovala v úterý při děsivé tragédii – v jednom z rodinných domů v Trnavě nalezla dvě mrtvá těla. Šlo o partnery Vieru a Jozefa. Kriminalisté na místě zadrželi jejich 44letého syna Tomáše, který je měl už ve čtvrtek připravit o život. Tuto informaci zatím úřady oficiálně nepotvrdily. Sousedé rodiny pro slovenský deník Nový Čas prozradili, že oba důchodci byli vážně nemocní a syn se o ně vzorně staral. „Musel to být zkrat,“ řekl jeden z nich. Rodina měla nedávno o dům přijít v exekuci, v pondělí jim na místě skončil trvalý pobyt.