
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Tříletý Ondra se narodil s předpokladem zdravého dítěte, od příchodu na svět se však neuměl přisát ani pít z lahve, navíc neustále zvracel. Dnes drobný chlapeček žije s PEGem, tedy s hadičkou, kterou je přes břišní stěnu přímo krmen do žaludku. Sám se nenají ani nenapije, pocit žízně a hladu u něj takřka vymizel. To by však mohla změnit speciální terapie v Rakousku, kterou však pojišťovna nehradí. Rodiče proto založili sbírku na platformě Donio.
Zástupci středních odborných učilišť si stěžují oprávněně, že jsou ve školském systému až na poslední koleji, uvedla pro CNN Prima NEWS členka sněmovního školského výboru Renáta Zajíčková (ODS). Situaci vnímá jako příznak selhání systému, který může přinést výdaje navíc. Plánované slučování oborů naopak vnímá jako vhodný krok. Poslankyni Janě Berkovcové (ANO) vadí stereotypní vnímání „učňáků“ jako méněcenných. „Musíme změnit představu, že gymnázium nebo maturitní obor je jediná správná cesta,“ tvrdí. Poslanec Zdeněk Kettner (SPD) zmínil, že by ministerstvo mělo v této otázce více kooperovat s průmyslníky a obchodníky.
Začínají zápisy dětí do mateřských škol, potrvají do 16. května. O konkrétním termínu rozhoduje ředitel školy spolu se zřizovatelem. Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. V některých regionech je pro děti ve školkách málo míst, kapacity zabírají i děti, které měly odklad povinné školní docházky. Od 1. května začala též platit vládní novela zákona, která ukládá od ledna příštího roku obcím povinnost zajistit dětem od tří let, které nepřijme spádová mateřská škola, místo v dětské skupině. Pokud obce povinnost nesplní, přispějí rodičům na náklady péče.
Rodinné prostředí zásadně ovlivňuje stravovací návyky dětí. V novém výzkumu na to upozorňují vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci zjišťovali, jakým způsobem se k jídlu staví děti s nadváhou či obezitou a současně ty, které kila navíc netrápí. Potvrdili, že na horším stravování těch s obezitou má lví podíl rodina. Roli v tom, jestli dítě bude obézní, nebo ne, hraje i společné stolování, socioekonomický status rodičů a jejich vlastní přístup k jídlu.
Vrchní soud v Olomouci se zabýval případem matky a otčíma dvou lehce mentálně retardovaných dcer, kteří po dívkách chtěli, aby provozovaly prostituci. Zdůvodňovali to nelehkou finanční situací rodiny.
Doslova přes noc se 20leté Natálii změnil život. V důsledku nešťastné havárie plynového kotle přišla o milovaného tatínka, její maminka se nachází v kritickém stavu na ARO. Ačkoliv má staršího bratra Daniela, stala se právě ona hlavou rodiny. „Vím, že energii nemám odkud čerpat,“ svěřila se mladá žena pro CNN Prima NEWS. K finančním prostředkům nemá Natálie přístup, a tak prosí o pomoc veřejnost. Na platformě Donio vznikla sbírka.
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Ostravská rapová hvězda Hard Rico je už několik dnů ve vazbě a čelí obvinění z násilné trestné činnosti. Měl se spolu s dalšími třemi lidmi účastnit vydírání a loupeže. Jeho management se ho však zastává. Neměl lehké dětství, zažil ztrátu otce a uvěznění matky, napsali zástupci společnosti na Instagramu.
Policie pokračuje v pátrání po sedmiletém Theodoru Šteifovi z Brněnska, kterého měl jeho otec Jiří Dvořák na počátku března vrátit matce, avšak dosud se tak nestalo. Od té doby se chlapec i jeho otec pohřešují a policie nevylučuje možnost, že mohli odcestovat do zahraničí.
Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.
V těchto dnech přistávají ve schránkách představitelů hlavních politických sil dopisy od platformy Mumdoo. Rodiče malých dětí jejím prostřednictvím žádají přijetí konkrétních kroků, díky nimž by bylo možné lépe sladit práci s péčí o malé děti. Mezi návrhy jsou obnovení školkovného, větší kapacity mateřských škol, delší otcovská i vyšší rodičovský příspěvek. Něco z toho už se objevuje ve volebních programech pro sněmovní volby.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.