CNN Prima News rodiče

rodiče

Výpis příspěvků ke štítku „rodiče“

Jediná naděje pro ročního Vilíka stojí 20 milionů. Pomoc čeká v Austrálii, rodiče tlačí čas

Příběh ročního Vilíka připomíná osud Martínka, na jehož léčbu se 100 miliony složilo celé Česko. Trpí vzácným neurodegenerativním progresivním onemocněním, kterému se přezdívá SPG56. Příznaky nemoci se začaly projevovat, když bylo Vilíkovi půl roku. Postupně začal ztrácet motorické dovednosti – a podle lékařů se bude situace zhoršovat. Existuje však naděje, a to v podobě genové terapie v Austrálii. Náklady spojené s aplikací terapie však vychází na 20 milionů korun, a rodinu tlačí čas. Proto na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Hrůza v Kyjevě očima svědků: Děti po dialýze vytahovali okny, batole operovali s baterkou

Světla zhasla ve chvíli, kdy na operačním sále leželo dvouleté batole. Navzdory ruskému útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě si lékaři se situací poradili – rozsvítili si baterky a zákrok ve spěchu dokončili. Jeden z mnoha příběhů pondělního raketového úderu dokládá, o jak bezprecedentní situaci se jednalo. Doktoři, zdravotní sestry a rodiče nejmenších pacientů zahraničním médiím líčili, jaké hrůzy 8. července prožili.

Věkový trend se otáčí: Párů, kde je žena starší, je o 30 procent více. Na děti nespěchají

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže – to byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V současné době se ale trend začíná obracet a přibývá žen, které se zamilovaly do mladšího muže a rozhodly se s ním založit rodinu. Vidět je to zejména u klientů reprodukčních klinik, kam tyto páry směřují ve chvíli, kdy se jim nedaří počít dítě. Jak odhalují data Clayo Clinic, od roku 2019 se počet starších pacientek, které na kliniku přijdou s mladším partnerem, zvýšil zhruba o 30 procent.

Řadu dětí před spaním trápí úzkost, odhalil průzkum. Experti radí, jak jim s usínáním pomoci

Jeden rodič ze čtyř uvádí, že jeho dítě před spaním trpí úzkostmi nebo se bojí. Odhalil to národní průzkum dětské nemocnice C.S. Mott v USA. Mnohdy za tyto problémy může dětská představivost, obavy z příšer či tmy. Někdy je však na vině i narušení noční rutiny, například ve chvíli, kdy se do rodiny narodí nový potomek. Jak dítěti pomoci s usínáním a probouzením se v noci? To pro CNN přibližili experti.

Dětský tábor coby volno pro rodiče? Klidné léto zajistí i opomíjené maličkosti

Táborová sezóna je nejen pro děti plná zábavy a dobrodružství. Rodiče se totiž dočkají kýženého času, kdy jim dočasně odpadne nepřetržitá starost o jejich ratolesti. Aby tento čas byl skutečně bezstarostný, je potřeba vzít při plánování těchto aktivit v úvahu především aspekty spojené s bezpečností dětí. Často jde přitom o maličkosti. Jak je to například s pojištěním?

Krvácela do mozku a vážila 930 gramů. Eliška si život vybojovala, rodina teď prosí o pomoc

Na svět brzy tříletá Eliška přišla o takřka tři měsíce dříve s krvácením do mozku. Zhruba čtyři minuty dívenku lékaři rozdýchávali – jejich snaha byla úspěšná, Eliška má však nevratné poškození mozku z nedostatku kyslíku a nikdy nebude chodit. Rodiče se však nevzdávají, s dcerou pravidelně cvičí a snaží se jí poskytnout maximální možnou péči. Zároveň však prosí o pomoc. Na doporučení lékařky by rádi pořídili větší sedmimístné auto, kam by se vešli i Eliščini nevlastní sourozenci. Na platformě Donio proto vznikla sbírka.

Jak chránit děti před nástrahami léta? Experti jmenovali rizika, netýkají se jen slunce

Letní období s sebou přináší nejen radostné aktivity venku, ale také specifická rizika pro děti. Problém navíc vždy nepředstavuje jen slunce. Důležité je podle Jany Ježkové, lékařky a vedoucí asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP, dbát na dostatečný příjem tekutin, prevenci úrazů, ochranu před sluncem i hmyzem a zajištění psychické pohody. Své rady a varování připojili i další odborníci.

Tresty ve výchově: Účinný nástroj, jak dítě umravnit, či způsob, jak zadělat na trauma?

Není pravda, že tresty ve výchově fungují, pouze dítě v některých případech zastaví. Otázka je, za jakou cenu. Myslí si to psycholožka Šárka Miková. Zdůrazňuje, že tresty mají dlouhodobě negativní dopad na sebeovládání, sebehodnotu a vztahy s druhými lidmi. „Vytváří totiž přesvědčení, že mohu ubližovat druhým, když mám nad nimi moc, nebo si agresi druhých nechat líbit,“ vzkazuje.