Birke: Z rušení pošt je čurbes, kabinet neumí vládnout. Pro Rakušana jsem prašivý pes

Změny v České poště jsou potřeba, ale vláda je se starosty vůbec nekomunikovala, zlobí se někdejší poslanec, bývalý člen dozorčí rady České pošty a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). V rozhovoru pro web CNN Prima NEWS prohlásil, že kdyby rozhodoval direktivně jako kabinet Petra Fialy (ODS), už ho nikdo do čela Náchoda nezvolí.

Jste velmi kritický k rušení poboček pošty. Napsal jste, že je to výsměch občanům. Česká pošta ale byla vloni ve ztrátě 1,75 miliardy korun. Co jiného ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) zbývá?
Nezpochybňuji, že je potřeba udělat nějaké kroky. Naopak. Když jsem byl členem dozorčí rady České pošty, měli jsme připravený restrukturalizační plán. Před rokem a půl jsme byli odejiti. Teď mi nejvíc vadí, že nám rušení poboček nikdo neoznámil dopředu, se starosty se nikdo nebavil. Věděl jsem, že tři pobočky na Náchod jsou přepych a byl jsem připravený se o změnách bavit. Ale zrušit pobočku ve starém městě, kde žije sedm tisíc lidí, je problém. Jsou to sídliště, kde lidé stárnou a bude to pro ně složité. Pobočka v centru města, která zůstane, je malá. Už dnes se tam stojí dlouhé fronty, je problém zaparkovat. To rozhodnutí je nekomfortní. Možná kdybych mohl říct tyhle tři věty ministrovi nebo řediteli České pošty, ale tu možnost jsem neměl. Rozhodli to od stolu.

Jak se to tedy podle vás mělo udělat?
Je to všechno o debatě. Ministr vnitra si třeba mohl pozvat hejtmany, kteří by potom komunikovali se starosty. Nebo si mohli pozvat starosty dotčených obcí a prodiskutovat to. Aspoň bych měl pocit, že někdo vyslyšel můj názor. Místo toho nám přišel dopis den před tím, než to projednala vláda. Takové věci se nedají řešit direktivně. Podívejte se, co z toho je. Vládnout se musí umět, tahle vláda to neumí. Když bych jako starosta takhle direktivně rozhodoval v Náchodě, tak mě nikdo nezvolí. Lidé potom na vládu reagují velmi negativně. Je z toho čurbes. Nemohl jsem na to ani lidi připravit a vysvětlit jim to. Náchod je třetí největší město v kraji a oznámit mi to 24 hodin předem není fér. Vadí mi hlavně ta forma a nepřijde mi to normální.

K TÉMATU: Rakušan se střílí do vlastní nohy. Rušením pošt likviduje své starosty, říká politolog Valeš

Kritizujete kabinet, ale problémy s Českou poštou se táhnou a právě ČSSD byla dlouho ve vládě. Měli jste ministry vnitra Jana Hamáčka, předtím Milana Chovance. Ti s tou poštou neudělali nic.
Máte pravdu, je potřeba si zamést před vlastním prahem. Nevzdávám se odpovědnosti. Ale jak už jsem řekl, tak s bývalou dozorčí radou jsme připravili restrukturalizační plán, který odsouhlasil tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček. A tahle vláda ho hodila do koše.

Vůbec nechápu, že jsem se stal pro Rakušana prašivej.

V čem ten plán spočíval? Asi by se taky rušily pobočky, ne?
Kromě jiného samozřejmě. Byly tam i nástroje komunikace, jak to celé uchopit. To už ale spadlo pod stůl a nemá smysl to řešit. A neříkám, že za stav České pošty může tahle vláda. Nekritizuji ani vedení pošty. Kritizuji způsob, jak nám to řekli. A také jak je možné, že v Kolíně, odkud je pan ministr Rakušan, se ruší jen jedna pošta.

S šéfem STAN a ministrem vnitra Vítem Rakušanem jste ale mívali dobré vztahy, pokud se nepletu.
Měli jsme výborné vztahy, tykáme si, seděli jsme spolu v bezpečnostním výboru. Vůbec nechápu, že jsem se stal pro Rakušana prašivej.

Myslíte že kvůli tomu, že ČSSD není ve Sněmovně?
Jasně, nejsem pro ně politický partner.

A dělá ČSSD něco pro návrat do Parlamentu? Přijde mi, že je strana úplně neviditelná.
Nepřijde mi to. Hlavně současné vedení mělo před sebou obrovský úkol, a to oddlužit partaj. A zvládlo ho na jedničku. Chceme se vrátit zpátky do Sněmovny. Ale nemůžeme říkat, že dokážeme spravovat peníze státu, když sami dlužíme peníze. Nemůžete dělat tak složitý úkol jako oddlužení strany a zároveň držet krok, když máte chabý rozpočet, nemáte lidi a jste ve velmi složité situaci. Máme před sebou sjezd, představí se komunikační linka, personální posílení. Mělo by se začít komunikovat s médii, protože je pravda, že témata se válejí na zemi a všichni se ptají, kde je sociální demokracie. Dejte tomu měsíc, dva a o ČSSD bude slyšet.

Tagy: