
Nevidomí a neslyšící budou po Brně cestovat bezpečněji. Dopravní podnik chystá změny
Počet násilných trestných činů, které spáchali nezletilí, v Česku za poslední dva roky vzrostl o čtvrtinu. Mohou za to sociální sítě a násilné videohry? A jak na dětech a mladistvých poznat, že se „něco děje“? Odpovídá odborná konzultantka pro školy Mgr. Julie Mastná v podcastu ON TOPIC.
Žáci pátých i devátých tříd mají za sebou první kolo přijímacích zkoušek. Zájemce o studium na čtyřletých i víceletých oborech středních škol ještě čeká náhradní termín na konci dubna. K rozuzlení, kolik dětí si vybojovalo místo ve školních lavicích po celé České republice, pak dojde až v polovině května. Kompletní zadání letošních testů si nicméně můžete prohlédnout již nyní. Zvládli byste úlohy z matematiky a českého jazyka? Ověřte své znalosti v testech ze všech čtyř řádných termínů.
Přichází další fáze přijímacích zkoušek na střední školy. V úterý zasedli před záznamové archy žáci pátých tříd, kteří budou bojovat o místa na víceletých studijních oborech. Zvládli byste letošní test z českého jazyka a matematiky? Ověřte si své znalosti v úlohách, které vybrala redakce CNN Prima NEWS ze zadání prvního řádného termínu přijímacích zkoušek pro páťáky.
V Praze bude za hnutí Stačilo! kandidovat do Poslanecké sněmovny učitelka Martina Bednářová. Ta na sebe upozornila krátce po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, když téma války otevřela při výuce osmé třídy na základní škole. Případ skončil u soudu, obžaloba ji vinila z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Bednářová dostala ve škole výpověď. Nejvyšší soud (NS) nedávno zrušil osvobozující verdikt. O kandidatuře Bednářové informovala redakci CNN Prima NEWS jednička Stačilo! ve Středočeském kraji Jana Bobošíková.
Pokračuje první kolo přijímacích zkoušek na střední školy. I v tomto týdnu bojují uchazeči o studium na čtyřletých oborech. První řádný termín proběhl v pátek, další pokus se konal nyní v pondělí. Jaké zapeklité matematické příklady či češtinářské chytáky je čekaly tentokrát? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání pro matematiku a český jazyk, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Letošní jarní Den rovného odměňování, nebo také Equal Pay Day (EPD), připadá na 6. března. Toto symbolické datum nám připomíná, že ženy musí pracovat v průměru déle, aby si za rok vydělaly tolik, co muži. Letos se jedná o 65 dní navíc. Tento den upozorňuje také na přetrvávající problém nerovnosti odměňování mužů a žen, takzvaný gender pay gap (GPG). Podle posledního meziročního srovnání tento rozdíl znovu plíživě stoupá, na což upozorňuje organizace Business & Professional Women CR (BPWCR). Tomuto tématu se bude věnovat i konference Equal Pay Day, která se bude konat ve dnech 25. a 26. března 2025 v Clarion Congress Hotel Prague.
Po sérii útoků a nárůstu výhrůžek vzdělávacím institucím představilo ministerstvo školství „desatero bezpečné školy“. Klíčem k ochraně je přísná kontrola vstupů – moderní systémy už dokážou rozpoznat nebezpečnou osobu a okamžitě jí zablokovat přístup. Nejúčinnějším opatřením však nadále zůstává včasný zásah rodičů a škol, kterým však stále chybí dostatek psychologů, kteří by pomohli odhalit varovné signály.
I třetinu ceny můžete ušetřit, když si necháte auto zkontrolovat v učňovské autodílně namísto specializovaného servisu. Za dohledu profesionálů kontroly provádějí mladí učni. Podobné to je i se zákusky nebo pečivem. Zájem o služby je podle ředitelů, které CNN Prima NEWS oslovila, obrovský. Studenti získávají cenné zkušenosti, ale i peníze, které jsou pro ně motivací.