
Češi se skládají na obřího „Vampíra“. Je pro Ukrajince, kteří si prošli peklem v Mariupolu
Je potřeba upravit strukturu víceletých gymnázií, aby byly opravdu jen pro talentované děti. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl exministr školství a předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Robert Plaga s tím, že chodit by do nich mělo maximálně pět až deset procent dětí.
Čeští učitelé si stále častěji stěžují na chování některých rodičů. Postrádají jejich podporu a oproti dřívějšku je vnímají jako „mnohem agresivnější“. Práci pedagogů rodiče mnohdy rozebírají i na sociálních sítích, což vytváří velký tlak zejména na začínající kantory. Trend nezůstal bez povšimnutí politiků. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro regionální školství Renata Zajíčková (ODS) usiluje o posílení legislativní ochrany vyučujících. Shoduje se v tom i s opozičními kolegy. Ministerstvo školství (MŠMT) však změny neplánuje, vyplývá z vyjádření resortu pro CNN Prima NEWS.
České školy znovu žijí fenoménem jihokorejského seriálu Hra na oliheň. Druhá série, která vyšla v zimě, je opět plná krve, brutality a smrti. Podle ředitelů škol ji sledují i žáci prvního stupně. Psychologové proto apelují na rodiče, aby děti nevystavovali násilí a aby na ně ve zvýšené míře dohlíželi.
Připravované změny v systému učebních oborů z pera ministerstva školství situaci jen zhorší, uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček a upozornil, že „učňáky“ má resort na posledním místě priorit. Janeček se obává, že tato revize sníží popularitu jak učebních oborů pro žáky se speciálními požadavky, tak těch klasických. Ministerstvo však na tuto kritiku reagovalo, že chystaná inovace je adaptací na nové podmínky pracovního trhu. Obava ze snižování úrovně oborů prý není na místě.
Omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zrušit do budoucna přípravné třídy základní školy má poslanecká novela školského zákona, kterou v pátek Sněmovna schválila i hlasy opozice. Normu, která má také zavést slovní hodnocení výsledků vzdělávání žáků v první a druhé třídě místo známkování, nyní dostane k projednání Senát.
Počet násilných trestných činů, které spáchali nezletilí, v Česku za poslední dva roky vzrostl o čtvrtinu. Mohou za to sociální sítě a násilné videohry? A jak na dětech a mladistvých poznat, že se „něco děje“? Odpovídá odborná konzultantka pro školy Mgr. Julie Mastná v podcastu ON TOPIC.
Žáci pátých i devátých tříd mají za sebou první kolo přijímacích zkoušek. Zájemce o studium na čtyřletých i víceletých oborech středních škol ještě čeká náhradní termín na konci dubna. K rozuzlení, kolik dětí si vybojovalo místo ve školních lavicích po celé České republice, pak dojde až v polovině května. Kompletní zadání letošních testů si nicméně můžete prohlédnout již nyní. Zvládli byste úlohy z matematiky a českého jazyka? Ověřte své znalosti v testech ze všech čtyř řádných termínů.
Přichází další fáze přijímacích zkoušek na střední školy. V úterý zasedli před záznamové archy žáci pátých tříd, kteří budou bojovat o místa na víceletých studijních oborech. Zvládli byste letošní test z českého jazyka a matematiky? Ověřte si své znalosti v úlohách, které vybrala redakce CNN Prima NEWS ze zadání prvního řádného termínu přijímacích zkoušek pro páťáky.
V Praze bude za hnutí Stačilo! kandidovat do Poslanecké sněmovny učitelka Martina Bednářová. Ta na sebe upozornila krátce po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, když téma války otevřela při výuce osmé třídy na základní škole. Případ skončil u soudu, obžaloba ji vinila z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Bednářová dostala ve škole výpověď. Nejvyšší soud (NS) nedávno zrušil osvobozující verdikt. O kandidatuře Bednářové informovala redakci CNN Prima NEWS jednička Stačilo! ve Středočeském kraji Jana Bobošíková.
Pokračuje první kolo přijímacích zkoušek na střední školy. I v tomto týdnu bojují uchazeči o studium na čtyřletých oborech. První řádný termín proběhl v pátek, další pokus se konal nyní v pondělí. Jaké zapeklité matematické příklady či češtinářské chytáky je čekaly tentokrát? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání pro matematiku a český jazyk, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.