
Jihokorejská dostavba Dukovan vázne. Francouzi prodloužili nabídku, Vlček však jednat nechce
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Letošní jarní Den rovného odměňování, nebo také Equal Pay Day (EPD), připadá na 6. března. Toto symbolické datum nám připomíná, že ženy musí pracovat v průměru déle, aby si za rok vydělaly tolik, co muži. Letos se jedná o 65 dní navíc. Tento den upozorňuje také na přetrvávající problém nerovnosti odměňování mužů a žen, takzvaný gender pay gap (GPG). Podle posledního meziročního srovnání tento rozdíl znovu plíživě stoupá, na což upozorňuje organizace Business & Professional Women CR (BPWCR). Tomuto tématu se bude věnovat i konference Equal Pay Day, která se bude konat ve dnech 25. a 26. března 2025 v Clarion Congress Hotel Prague.
Po sérii útoků a nárůstu výhrůžek vzdělávacím institucím představilo ministerstvo školství „desatero bezpečné školy“. Klíčem k ochraně je přísná kontrola vstupů – moderní systémy už dokážou rozpoznat nebezpečnou osobu a okamžitě jí zablokovat přístup. Nejúčinnějším opatřením však nadále zůstává včasný zásah rodičů a škol, kterým však stále chybí dostatek psychologů, kteří by pomohli odhalit varovné signály.
I třetinu ceny můžete ušetřit, když si necháte auto zkontrolovat v učňovské autodílně namísto specializovaného servisu. Za dohledu profesionálů kontroly provádějí mladí učni. Podobné to je i se zákusky nebo pečivem. Zájem o služby je podle ředitelů, které CNN Prima NEWS oslovila, obrovský. Studenti získávají cenné zkušenosti, ale i peníze, které jsou pro ně motivací.
Pokud se nic nezmění, čeká české školství v příštích letech vážná personální krize, vyplývá z analýzy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PedF UK). Co přesně by se mělo změnit, na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala učitelů i politiků napříč politickým spektrem. Shodli se, že klíčem k řešení dlouhodobého nedostatku učitelů je zvyšování „mizerných“ platů. Upozornili však i na další problémy, kvůli kterým učitelé hojně opouštějí české školství.
Školství se využívá k propagandě, kritizuje SPD revizi rámcových vzdělávacích programů (RVP). Předseda strany Tomio Okamura i poslanec SPD a místopředseda sněmovního školského výboru Zdeněk Kettner tvrdí, že do žáků budou školy „hustit gender, queer a Green Deal“. Ministerstvo školství i autoři revizí podobné výroky odmítají s tím, že jde o dezinformace.
Po Vsetíně se i největší městský obvod Ostravy přiklání k zákazu mobilů ve školách. Jeho vedení si kvůli tomu už dokonce nechalo zpracovat sociologickou studii. Plošné nařízení ale zavádět nechce. Někde si ho odhlasovali rodiče, jinde s tím, že mobily nechají doma nebo aspoň po celou dobu vyučování vypnuté, přišli sami žáci.
Až patnáct procent žáků v Kraslicích na Sokolovsku a okolí nedokončí ani základní školu. Podle vzdělávací mapy společnosti PAQ Research jde o nejhorší výsledek v Česku. Podle radnice za to primárně může rodinné a sociální zázemí dětí.
Zemřel slovenský politik, historik a archeolog Dušan Čaplovič. O jeho úmrtí informovala rodina prostřednictvím agentury TASR. Čaplovič byl v minulosti vicepremiérem slovenské vlády, ministrem školství a místopředsedou strany Smer-SD.