
Budete litovat, hrozili Sověti. Havel stvrdil konec Varšavské smlouvy perem s nápisem NATO
Bezpečnostní informační služba (BIS) dělá práci pro jiné tajné služby, konkrétně pro americkou CIA. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Miroslav Ševčík, který je lídrem jihomoravské kandidátky SPD, Svobodných, Trikolory a PRO ve volbách. Místopředseda bezpečnostního sněmovního výboru Martin Exner (STAN) na to pro CNN Prima NEWS reagoval slovy, že mu podobné výroky připomínají vtipy z Dikobrazu a že Ševčík straší CIA jako komunisté. Ševčík kromě toho na obrazovce řekl, že SPD v programu nemá snižování daní. V programu se však o snižování daní píše.
Skončilo druhé kolo přijímacího řízení a tisíce dětí se opět dozvěděly nepříjemný výsledek – nebyly z kapacitních důvodů přijaty ke studiu na vyhlédnutých středních školách. Startuje tak třetí kolo přijímacího řízení. Možnosti, kam mohou uchazeči poslat svou přihlášku, jsou ale nyní velice omezené, ne každá škola se navíc plánuje pustit do dalšího kola přijímaček. Kde ještě mají volné lavice a jak takovou informaci vydolovat z jednotlivých krajů? Podívejte se do rozcestníku redakce CNN Prima NEWS.
Podíl učitelů s odbornou kvalifikací se od roku 2019 snížil z 93,4 procenta na současných 89,6 procenta. Průměrný věk učitelů se od té doby naopak zvýšil z 47,2 na 47,4 roku. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství, do kterého se zapojilo asi 8 700 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. V těchto školách učí asi 177 700 učitelů. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představil ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.
Boj o místa na středních školách se dostává do poslední fáze. V úterý bude jasno, kolik dětí se nevyhne třetímu kolu přijímacího řízení. Možnosti mají výrazně omezené, většina škol už totiž zaplnila své kapacity. Navíc se třetí kolo přijímacích zkoušek výrazně liší jak způsobem podání přihlášek, tak jednotlivými kritérii, která jsou v gesci ředitelů škol. Na které termíny by si měli uchazeči dát pozor, dokdy musí podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky? Podívejte se na přehled, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Modernizace českého školství dostává konkrétní podobu – ve třídách se objevují iPady, VR brýle nebo roboti. Univerzity spouštějí nové obory zaměřené na udržitelnost. Vše s cílem připravit studenty na realitu zítřka. Revoluci ve vzdělávání podporuje i Národní plán obnovy.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Dilema, zda budeme mít Green Deal, nebo zbrojení, je vyfabrikované. Je to jako volit mezi vodou a jídlem – potřebujeme obojí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekly členky Mladých zelených Rozálie Husáková (RH) a Tereza Flossmanová (TF). Podle nich jsou ekologie a obrana spojené nádoby. Obě jsou přesvědčené, že v politice chybí hlas, který by zastupoval ty nejmladší. I proto by podpořily zavedení volebního práva již od 16 let.
Školní jídelny mají od září vařit zdravěji. Po prázdninách totiž začne platit novela vyhlášky o stravování. Přestože do nabytí účinnosti zbývají necelé čtyři měsíce, zásadní připomínky zůstaly bez odpovědi, uvedla Potravinářská komora (PK) pro CNN Prima NEWS. To může mít pro výrobce vážné následky. Vyhláška podle nich například zahrnuje i takové položky, které vůbec nejsou na trhu a není možné je vyrobit. Dodavatelé se zase strachují o zakázky. Obědy navíc s novelou podraží.
Stojí Česko na prahu stavební krize? Firmy v oboru se v současné době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, jedná se přitom o absolventy vysokých škol i řemeslníky. A za stávajících podmínek a rychlosti, s jakou toto průmyslové odvětví přichází o pracovníky, bude výrazně hůř, varuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Ten chce situaci řešit nejen za pomoci medializace problému, ale také popularizací stavebnictví ve školství. Začít je přitom třeba na všech úrovních — od základních škol až po univerzity. I proto vznikla iniciativa NEXTGEN BUILDERS, která má pomoci k navýšení počtu stavařů.
Experti na školství většiny politických stran debatovali v úterý o dalším směřování českého vzdělávání. Nejvíce emocí vyvolávala diskuze o financování školství či platech učitelů. Jan Berki ze STAN si v té chvíli rýpl do koaličního partnera. „ODS se snaží výrazně přiškrcovat peníze,“ tvrdil razantně v diskuzi, kterou uspořádala expertní organizace Učitel naživo. Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga zase kritizoval současného šéfa rezortu Mikuláše Beka (STAN) nejen kvůli převádění platů nepedagogických pracovníků na obce. „Myšlenka za jedna, Bekovo zpracování za pět,“ udeřil.
Motoristům sobě, kteří by rádi uspěli v podzimních sněmovních volbách, radí v oblasti školství Miroslav Krejčí – bývalý šéf státní organizace pro zkoušky a hodnocení vzdělávání Cermat. Za stranu Petra Macinky vystoupil Krejčí na debatě politiků k budoucnosti českého školství. Jedním z jeho doporučení je zrušení instituce, kterou přes dva roky vedl.
Pedagogy a studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) zastihla smutná zpráva. V úterý 3. června zemřel ve věku 58 let japanolog a odborník na japonské dějiny David Labus. Podle jeho spolupracovníků s odchodem vysokoškolského pedagoga ztratili nejen výjimečného kolegu, ale i přítele. O jeho úmrtí informoval Ústav asijských studií, s nímž byl Labus celoživotně spjat.