CNN Prima News školství

školství

Výpis příspěvků ke štítku „školství“

Slzy dojetí ve vězení na Českolipsku: Odsouzenci převzali výuční listy před hrdými příbuznými

Novou naději do života po odpykání trestů získalo jedenáct odsouzených z věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. V úterý si slavnostně převzali výuční listy po úspěšném absolvování svých oborů. Vůbec poprvé v Česku u události mohli být i jejich blízcí. Někteří absolventi mají dokonce přislíbená pracovní místa ve významných společnostech.

Korecký: Vláda se po volbách asi kácet nebude. Michopulos je zvědavý, jestli Bek opravdu odejde

Máme před krajskými volbami a STAN se snaží výrazněji projevovat, zhodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Petros Michopulos nedávná vystoupení politiků hnutí. Ministr školství Mikuláš Bek například ve středu ve vysílání CNN Prima NEWS pohrozil, že nepodpoří návrh státního rozpočtu, pokud pro resort nedostane desítky miliard navíc. Podle komentátora Mladé fronty DNES Miroslava Koreckého ale tyto rozpory k pádu vlády nepovedou.

Pokud nebudou peníze na školství, je ve hře odchod z vlády, říká poslankyně STAN Urbanová

Pokud ve státním rozpočtu nedostaneme navíc 40 miliard korun na školství, reálně mezi Starosty diskutujeme o odchodu z vlády, říká pro CNN Prima NEWS poslankyně STAN Barbora Urbanová. Pro hnutí je školství zásadní prioritou, ze které nehodlá ustoupit. Poslankyně nechápe, proč se o peníze musí se zbytkem vlády hádat. V rozhovoru mluví i o tom, co Starosty odlišuje od ostatních koaličních stran, jak snáší „hejty“ nebo o chybějící strategické komunikaci v oblasti dětských skupin.

Pokud nedostaneme na školství miliardy navíc, nemusí STAN podpořit rozpočet, pohrozil Bek

Aktualizováno

Pro hnutí STAN je školství vysokou prioritou, a proto pokud rozpočet nenaplní vládní programové prohlášení, nebudu pro něj hlasovat já a s velkou pravděpodobností ani řada dalších poslanců naší strany, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Kdyby k tomu skutečně došlo, mohlo by to znamenat pád Fialovy vlády.

Chystaný bič na sexuální predátory ohrožující děti se zasekl. Blažek se bojí omylů i ústavy

Ochrana dětí před sexuálními predátory se v koalici zadrhla. Byť všichni aktéři souhlasí s tím, aby vznikl tzv. dětský certifikát, kterým se bude muset prokázat každý, kdo s dětmi chce pracovat, už se neshodnou na tom, jak dlouho do minulosti by se měly trestné činy spáchané na dětech do nového registru zapisovat. Část koalice i hnutí ANO jednoznačně trvá na tom, aby byly zapsány příslušné trestné činy i desítky let zpětně. Trochu zpátky se drží ODS, kdy ministr spravedlnosti Pavel Blažek varuje před omyly, stigmatizací a možnou neústavností.

Bek popřel krizi pracovníků ve školství. Jak to může prohlásit, nechápe stínová ministryně

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS popřel, že by byla krizová situace nepedagogických pracovníků ve školství. „Nechápu, jak může na adresu škol prohlásit, že jejich situace není kritická,“ reagovala na jeho tvrzení stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). Podle poslankyně je situace naopak dramatická.

Česko má co dohánět. Studentka líčí, jak vypadají přijímačky na zahraniční školu, je nadšená

Nedostatečné kapacity tuzemských středních škol nutí nadějné české talenty, aby zkusily své štěstí spíše v zahraničí. Někteří dokonce přeskočili přijímací zkoušky v ČR a rovnou vsadili svůj čas a úsilí na známé školy ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. A neskrývají radost – nejen z přijetí ke studiu, ale také s průběhem přijímaček. Jak vypadá celý proces, co chtějí školy od uchazečů vědět a v čem se liší od českých jednotných testů?

Absurdita. Dostat se na školu ve Francii nebo Německu je jednodušší než do Prahy, líčí rodiče

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí do zahraničí mladé české premianty. Ukazuje se, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, kterému se ale poštěstilo v Mnichově.

Druhé kolo přijímaček: Na kterých středních školách je ještě místo a proč nepomůže odvolání?

Více než polovina dětí u osmiletých gymnázií a přes dvě třetiny uchazečů o šestileté obory – tolik neúspěšných zájemců o studium na středních školách přinesly první úvodní přijímací zkoušky. Nyní mají druhou šanci získat židli ve třídě – Cermat zveřejnil v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) seznam škol, které mají ještě volné kapacity. Na co se připravit, které termíny neprošvihnout a komu pomůže odvolání?

Obce mají zajistit místa ve školkách: Pro tříleté i dvouleté děti. Pokud neuspějí, budou platit

Tlak vlády na to, aby se maminky mohly po rodičovské vrátit do práce co nejdříve, nabývá na intenzitě. Ve velmi diskutované novele zákona o dětských skupinách se totiž nakonec objevila povinnost zajistit místa v předškolních zařízeních nejen pro tříleté, ale dokonce pro dvouleté děti. Odpovědnost bude ležet na obcích a pokud místo neseženou, s největší pravděpodobností budou muset rodičům vyplácet měsíční příspěvek vyšší než 5000 korun. Navíc se mění způsob přijímání dětí do školek, už se tak nebude dít pouze jednou ročně v září, ale po celý rok.

Syn uspěl, ale systém ho nepustí za přáteli na jinou školu. Jediné řešení matku netěší

Touto dobou se měl Tomáš spíše radovat. Jeho píle se vyplatila a dostal se na střední školu, na kterou chtěl nejvíce. Stovky jiných dětí takové štěstí neměly. I přesto mu ale není příliš do smíchu – jeho tři nejlepší kamarádi totiž nakonec nastoupí společně jinam. Všichni se shodou náhod dostali na osmiletý obor, který si Tomáš dal do pořadníku až na druhé místo. A třebaže by na body splnil veškeré podmínky k zápisu na studium, udělat to nemůže. Alespoň ne s novým systémem na přihlášky.