RADAR: Teploty vyletí k 25 stupňům, udeří však silné bouřky. Podívejte se, kde platí výstraha
školství
Výpis příspěvků ke štítku „školství“
Česko si chytré děti nezaslouží, pošleme je jinam. Lopaty ať do toho nekecají, vzkazují rodiče
Rodičům nadaných dětí dochází trpělivost. Zatímco se politická elita navzájem obviňuje, kdo může za nedostatečné kapacity pražských středních škol – nebo naopak tvrdí, že nikde není problém – v některých rodinách se už hlasitě uvažuje o tom, že své nepřijaté ratolesti pošlou na mimopražskou školu. Nebo rovnou do zahraničí, pokud na to budou peníze, svěřili se rodiče na dotaz redakce CNN Prima NEWS. Na konto internetových diskutérů, kteří nevybíravě komentovali jejich potomky, uvedli, že „lopaty nemají co kecat do budoucnosti cizích dětí“.
Omezení víceletých gymnázií? Naopak, navýšil bych kapacitu těch šestiletých, překvapil Bek
Omezování víceletých gymnázií není na pořadu dne, naopak by se mohlo například v Praze uvažovat o navýšení kapacit těch šestiletých. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho předchůdci přitom z důvodu zvýšení kvality druhých stupňů základních škol ještě donedávna uvažovali právě o postupném omezování například osmiletých gymnázií.
Gymnázia? Kdepak. Velký zájem je o řemeslníky. Firmy by nám utrhaly ruce, hlásí učiliště
Zatímco gymnázia a střední obchodní školy jsou beznadějně plné, poměrně dost volných míst je v oborech, které mezi studenty očividně nejsou tolik atraktivní, například zedník nebo tesař. Poptávka po šikovných řemeslnících se neustále zvyšuje. Spolupracujeme se zhruba 150 firmami, které by nám utrhaly ruce za každého řemeslníka, uvedl ředitel jednoho z olomouckých odborných učilišť.
Bek: Chystám se zavést nové typy vysokých škol. Také ty střední se výrazně promění
Delší povinná docházka by se mohla týkat již dětí, které nastoupí na základní školu v roce 2026, střední školy mají být více všeobecné a naopak odborné znalosti by studenti mohli získat na nově vzniklých polytechnikách. Čerstvý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil o svých plánech na reformování českého vzdělávacího systému.
Přeplněnost středních škol je kritická, uvedli rodiče v průzkumu. Za doučování dali tisíce korun
Až dvě třetiny rodičů žáků devátých tříd vnímají současnou situaci s přeplněností některých středních škol jako kritickou a problematickou. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury ResSOLUTION Group. Podrobněji se na celý průzkum můžete podívat v úvodním videu.
KOMENTÁŘ: Přeplněné školy? Zájmy dětí nikdo nehájí. Dejme jejich volební hlasy rodičům
Smutné záběry silného ročníku 2008 v nekončících frontách před branami některých středních škol spolu s každoročním stresem rodičů, zda dostanou tříleté děti ve větších městech do školky, ukazují jednoznačný problém české společnosti. Zájem dětí o dostupné vzdělání tu žádná politická síla skutečně nehájí a důvod je pragmaticky prostý. Děti nemají volební právo.
Tlak rodičů bývá extrémní. Nevyčítejte dětem neúspěch, nemají se trápit, radí psychologové
Stůjme při dětech. Jejich píle a snaha nezmizí jedním neúspěchem, radí oslovení psychologové rodičům žáků, kterým se nezadařilo během přijímacích zkoušek na střední školy. Boj o volné židle ve třídách sice zdaleka nekončí, děti by si měly ale zároveň přes prázdniny oddychnout. „Nemůžeme od dítěte čekat, že se bude celé dva nebo tři měsíce trápit,“ řekl CNN Prima NEWS psycholog Václav Mertin. Podle psycholožky Galiny Jarolímkové by rodiče neměli dětem nic vyčítat a spíš je podporovat v tom, že i na jiné než preferované škole mohou být spokojené.
Posadíme 34 žáků do každé třídy, navrhuje Fiala. Ohrozí to kvalitu výuky, varují učitelé
Nedostatek kapacit středních škol pro školní rok 2023 až 2024 chce stát řešit využitím maximální kapacity až 34 žáků ve třídě. V nejžádanějších oborech mohou vznikat nové třídy. Po čtvrtečním jednání s hejtmany a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle školských asociací by však takový krok mohl vést ke snížení kvality výuky a naplnění tříd mohou navíc bránit prostorové možnosti školních budov.
Přes tisíc odmítnutých na jediné gymnázium. Asi půjdu do zahraničí, zvažují vystresované děti
Nelítostný boj o židle v pražských středních školách pokračuje. První vlna dětí už obdržela radostnou zprávu, že byla přijata ke studiu. Odmítnutých zájemců o studium ale bylo mnohonásobně více. Některá gymnázia odmítala rovnou stovky dětí. Část z nich by se bez problémů dala označit za premianty. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala nepřijatých i přijatých mladých uchazečů, jaké myšlenky se jim nyní honí hlavou.
Různá úroveň škol je problém. Přednost mají mít děti, které u nich bydlí, říká analytička
Musíme řešit kvalitu škol, aby nehrálo takovou roli, kterou si rodiče a jejich děti vyberou. Sdělila to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS analytička EDUin Lucie Slejšková. Při nedostatku míst by ale podle ní měly mít přednost děti, které v blízkosti školy opravdu bydlí.
Školy, nebo zahrada, pobouřil Lacina slovy o nedostatku míst. Utrhl se ze řetězu, zuří rodiče
Vyřešit nedostatek míst na školách by mělo pomoci zamezení takzvané „spádové turistiky“. Nyní jsou přeplněny například školy v Praze, kde studuje řada žáků ze Středočeského kraje. Poslanec Jan Lacina (STAN) pro Právo uvedl, že by si lidé měli rozmyslet, zda chtějí bydlet za Prahou a mít zahradu, nebo umožnit studium svým dětem v hlavním městě. Rozvířil tím emoce na sociálních sítích, svou „zkratku“ proto musel vysvětlovat.
Nerudová slaví. Komise zrušila rozhodnutí o odebrání dvou programů Mendelově univerzitě
Přezkumná komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) z procesních důvodu zrušila rozhodnutí Rady NAÚ, která Mendelově univerzitě v Brně odebrala možnost uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity v Brně. Na Twitteru o rozhodnutí komise informoval předseda akreditačního úřadu Robert Plaga. Z výsledku přezkumu je nadšena bývala rektorka univerzity Danuše Nerudová.