Zákulisí natáčení Pelíšků: Dušek si vzal na sex kondom, Holubová dvoje spoďáry

V nejslavnější komedii režiséra Jana Hřebejka Pelíšky, která se každoročně vysílá na Štědrý večer, měla původně hrát Iva Janžurová. Zosobnit měla postavu Krausové, tedy manželku Jiřího Kodeta. Proč nakonec roli odmítla a nahradila ji slovenská herečka Emília Vášáryová? A jak vznikaly nejslavnější komické scény?

Když Iva Janžurová dostala do rukou scénář, zaujal ji. Několik zásadních výhrad ke své roli ovšem přece jen měla. Nelíbilo se jí, že by měla zemřít. Oslovila proto tvůrce a požádala je, aby její dějovou linku změnili a udělali trochu jinak. „Nechtěla jsem umřít v první třetině filmu. Navrhovala jsem, že by ta postava například mohla skončit ochrnutá na vozíku. Šťourala jsem do toho dlouho, pořád něco vymýšlela, ale mé připomínky nebyly vyslyšeny, takže jsem to nakonec vzdala a roli odmítla,“ zavzpomínala herečka. Nejvíce jí to bylo líto kvůli kolegovi Jiřímu Kodetovi, který měl hrát jejího manžela. „Ten mě přemlouval, psal dopisy, abych v tom filmu hrála, že chce se mnou hrát. Ale bohužel jsme se s tvůrci nedomluvili,“ pokrčila rameny.

Od té doby ji prý režisér Hřebejk ignoruje a nikdy už jí žádnou jinou roli nenabídl. „Postavu Krausové po mně hrála Emilka Vášáryová a ta se pak objevovala ve všech jeho dalších filmech. On je člověk, který si drží kolektiv lidí, kteří s ním věrně pracují od prvního filmu. Je už holt takový, že když jsem jednou nechtěla, tak si u něj víckrát neškrtnu,“ poznamenala herečka. Celou věc se snaží brát s patřičným nadhledem. „Já se na něj nezlobím, já si z něj kvůli tomu dělám legraci. Několikrát ale zaměstnal mou dceru Sabinu. Krásně hrála v jeho Zahradnictví. Z jejího výkonu jsem se opravdu radovala,“ prozradila Iva Janžurová.

Zatímco jejím přáním a připomínkám tvůrci Pelíšků nevyhověli, jiným kolegům naopak vyšli vstříc. „Spousta komických momentů vznikla tak, že jsme si my, herci s režisérem Honzou Hřebejkem a scénáristou Petrem Jarchovským, četli text a vstupovali do něj svými vlastními zážitky. Ať už to byla Simona Stašová, Bolek Polívka nebo Jirka Kodet, každý z nás něco přinesl,“ přiblížil Miroslav Donutil, alias zarytý komunista Šebek.

A přidal konkrétní příklady: „Když jsem byl s divadelním souborem v Estonsku, vedoucí našeho zájezdu se tam nějakého děduly, který se zrovna s holí procházel po náměstí, rusky zeptal, kde najdeme divadlo. Větu ale ani nestihl dokončit. Dědek totiž ruštinu nesnášel a srazil ho k zemi. Tak jsem si říkal, že by bylo hezké, kdyby takhle Jirka Kodet sejmul Jaroslava Duška, když ho osloví soudruhu. Duškovi jsme nic neřekli, takže tu ránu holí vůbec nečekal. Ale protože je čipera, tak hned vstal a pokračoval dál,“ zavzpomínal Donutil.

Při erotické scéně měla Holubová z Duška strach

Na place měli herci dovoleno také improvizovat. Například scéna, kdy Bolek Polívka dá do účesu Simony Stašové zapálenou prskavku, nebyla vůbec ve scénáři. Vyhlášeného komika to napadlo spontánně až během natáčení.

Ve svém živlu byl i Jaroslav Dušek, představitel ředitele Saši Mašláně. Také on přinášel plno nápadů. Například hlášku: „Přicházím s nabídkou kvalitního sexu.“ „Tím mě samozřejmě úplně odrovnal,“ přiznala herečka Eva Holubová, která s ním slavnou postelovou scénu absolvovala.

„Točila se na první dobrou. Pár dní předtím jsem se ptala režiséra Jana Hřebejka, jak daleko při tom máme až zajít, odpověděl, že záleží na tom, kam Duška pustím. Ten hned pohotově zareagoval, že půjde jenom na krajíček. To mě teda zarazilo, takže když přišel den D, tak jsem si z domova na sebe vzala dvoje spoďáry, protože jsem si nebyla jistá, jestli ty jedny ze mě neserve. Říkala jsem si, že když bude rvát i ty druhé, tak to budou muset snad stopnout,“ vybavila si herečka.

„Ještě předtím, než jsme na tu scénu šli, tak si Dušek začal chystat ten gauč. Skákal na něm a já si říkala, že jestli bude takhle za chvíli rajtovat i na mě, tak to teda potěš. Doběhla jsem ještě do šatny a narvala na sebe stahovačky, co tam měla kolegyně. Jarda mě hned uklidnil, abych se nebála, že má kondom. Když se začalo natáčet, všechno to byla improvizace,“ dodala Holubová.

Tagy: