CNN Prima News Západočeská univerzita v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni

Výpis příspěvků ke štítku „Západočeská univerzita v Plzni“

Drahota tvrdě dopadá i na studenty. Vysokoškolské koleje zdražily až o třetinu

Zdražování citelně zasáhlo i studenty, kteří se musejí vyrovnávat mimo jiné s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to znamená nutnost hledání nového přivýdělku, případně se ocitají ve finanční nouzi. Koleje přesto stále zůstávají o dost levnější variantou než pronájem bytu, takže je o ně nadále velký zájem.

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.

Přejde v ČR moc na Senát? Může, pokud politici nestihnou změnit volební zákon

Pokud by se Parlamentu nepodařilo do července schválit změnu volebního zákona, sněmovní volby by se nemohly uskutečnit v říjnu a zákonodárná moc by po skončení současné Sněmovny přešla na Senát. Potvrdil to politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v reakci na verdikt Ústavního soudu, který části volebního zákona zrušil. Senát zákonným opatřením nesmí podle Ústavy schválit volební změny.