Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho

Andor Šándor

Brífink UK k výročí střelby na fakultě

Statistiky střeleb v amerických školách ukazují, že 60 procent masových vražd skončí před příjezdem policie, uvedl pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že kvůli tomu musí mít instituce jasnou strategii okamžitého uvědomění. Zavzpomínal i na osudný den 21. prosince 2023, kdy došlo k tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). I když se podle něj společnost nepoučila, policisté získali řadu zkušeností ohledně útoku aktivního střelce. Při masové vraždě zemřelo 14 lidí a 25 bylo zraněno.

Bezpečnostní expert Šándor se před rokem dozvěděl o střelbě na univerzitě na Palachově náměstí prostřednictvím médií, jež ho kontaktovala. „První, co mi problesklo hlavou, bylo, že jsem bohužel o možnosti takového incidentu u nás hovořil již v roce 2018,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Kontrola majitelů zbraní i nový postup při podezření. Jak hrůzný čin na FF UK mění zákony?

Systém podle něj ani rok po tragické události připraven není. „Ukazuje to i falešný poplach v prostorech Západočeské univerzity, kdy policisté varovali studenty až hodinu poté,“ míní Šándor o událostech ze začátku letošního prosince. Přesto si myslí, že pochybila vysoká škola.

„Podle statistik z USA pro rok 2022 až 60 procent těchto útoků skončí před příjezdem jednotek. Číslo ukazuje, že spolehnout se jen na zásah policistů a vyčkávat na něj není vhodné. Dané instituce musí mít strategii okamžitého uvědomění všech lidí v objektu,“ zdůraznil expert a informaci o tom, že plzeňská škola nevyzvala k zabarikádování v učebnách, označil za projev špatné metody, která může být i fatální.

Na veřejné debatě o tragédii ho nejvíce zklamalo to, že policisté nemluvili pravdu. Ke spornému tvrzení došlo například v červnu, kdy šéf pražských policistů Petr Matějček sdělil, že první hlídky během odpoledne 21. prosince nemohly po vstupu do budovy ihned využít kamerového systému, aby zkontrolovaly, zda do objektu pohřešovaný nevstoupil. Představitelé univerzity však následně namítli, že je do záznamu možné nahlédnout „v nějakém časovém úseku“.

„Takové věci považuji za zásadní problém. Zpráva šetření je již vypracována, pozůstalí čekají na závěry, proč jejich blízcí přišli o život. Z Parlamentu se však ozývá arogance, že zprávu uvolní, až ji projednají. Podle mě je rok čekání příliš dlouhou dobou na to, aby rodiny stále nevěděly, kdo a v jaké míře za vše nese odpovědnost,“ uvedl Šándor.

Balistická ochrana i pro hasiče

Zdůraznil, že části trestního spisu by neměly být v budoucnu „schovávány“ před veřejností. „Taková představa je absurdní. Poslanci by se měli poučit, že by mělo skončit handrkování o financích na zajištění vnitřní bezpečnosti. Stát by měl mimo jiné dbát na početní stav policie a výbavu hasičů,“ podotkl.

Sbory hasičů by podle experta měly mít ve vozech k dispozici balistickou ochranu, aby členové mohli v těchto případech ruku v ruce s policií vcházet do objektů, kde není jasné, zda je střelec eliminován, a pomáhat zraněným.

V případě tragédie na FF UK vyzdvihl tuto součinnost, díky níž pohotovostní služby daly mnoha lidem šanci na přežití. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přitom podle Šándora nechápe, že v této otázce hrají roli i jiná školní zařízení než univerzity. „Když dělám školení v těchto místech, téměř vždy slyším na některé návrhy jedno: ‚Na to nemáme peníze‘. I proto si myslím, že jsme se jako společnost nepoučili,“ řekl.

I přes řadu výtek však práci policie pochválil. „Tyto orgány se na druhou stranu nepochybně poučily. Za tu dobu dost zapracovaly ohledně příprav na možný útok aktivního střelce,“ dodal bezpečnostní expert.

Střelba na hlavní budově fakulty na Palachově náměstí si vyžádala 14 obětí a 25 zraněných, stala se tak nejhorší masovou vraždou v historii Česka. Po běsnění se útočník zastřelil brokovnicí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Duševně nemocná alkoholička chtěla zabít svou matku. Soud potvrdil čtyřletý trest vězení

Tagy: