reklama

Ze zákulisí stavby studentského vozu Škoda Slavia: Z okruhového speciálu se vyklubal stylový kabriolet

Škoda Slavia stavba
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Slavia je vůz, který v rámci praxe sestrojilo 31 žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto na základech modelu Scala. Je možné, že se studentská práce dostane do sériové výroby? A bylo těžké dostat se k takovému projektu? Ptali jsme se přímo mezi vývojáři žákovského vozu.

reklama
Původně se měl stavět okruhový speciál.

Cesta k vývoji tohoto žákovského vozu (Azubi Car) nevedla přímo od konkrétní představy k  zadání a ke splnění vytčeného cíle. „Původním návrhem nebyl spider (kabriolet) z modelu Scala, nýbrž okruhový speciál, jenž by se účastnil vytrvalostních závodů. Měl stát na platformě vlajkové lodi Škoda Superb,“ popsali studenti.

Plán konstruktérů byl následující: Vyndat všechno nepotřebné, nechat jen řidičovu sedačku, namontovat brutální spoiler, přidělat difuzory a vytvarovat karoserii do podoby kupé.

S tímto konceptem přišli za komisí mladoboleslavské automobilky. Té se ale návrh nezamlouval, a to z toho důvodu, že Škoda Superb je podle nich zastaralý vůz. Nabídli tedy žákům alternativu v podobě sportovního vozu z modelu Škoda Scala.

Škoda Slavia
Škoda Slavia
Zdroj: Škoda Auto
Dostat se do vývojářského týmu může každý

Od žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto jsme se dozvěděli, že dostat se do týmu není zase tak těžké, jak se může zdát. „Možnost pracovat na Azubi Car (žákovském voze) má každý student, který nedisponuje horšími známkami než čtyřkami a nepatří na listinu problémových žáků,“ popsali nám upřímně s tím, že rozhodnutí, zda se projektu zúčastní, je pak pouze na každém jednotlivci.

Úspěchu projektu prý pomohla i skvělá parta, která se na něm sešla.„Po většinu času naše skupina myslela jako jeden mozek. Ovšem jsme jenom lidé a nějaké ty problémy a spory k tomu patří. Když jsme se například nemohli shodnout na nějakém návrhu, vytvořili jsme anketu a postupovali demokratickou cestou. Tímto jednoduchým způsobem jsme se vždy domluvili, a to bez zbytečných hádek.“

Škoda Slavia
Škoda Slavia
Zdroj: Bart Běhal

Jeden detail návrhu se možná dočká i sériové výroby

Zajímalo nás samozřejmě, zda je možné, aby se žákovský vůz dostal i do sériové výroby. „To určitě ne, většina aut, která vytvoříme, není zrovna synonymem praktičnosti a Škoda Slavia není výjimkou. Jediným prvkem, který by se mohl objevit u nějakého z nových vozů Škoda, je svítící označení značky a modelu na zadní části.“ To prý komisi tuzemské značky opravdu uchvátilo.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama