reklama

Ze zákulisí stavby studentského vozu Škoda Slavia: Z okruhového speciálu se vyklubal stylový kabriolet

Škoda Slavia stavba
Foto: Škoda Auto

Škoda Slavia je vůz, který v rámci praxe sestrojilo 31 žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto na základech modelu Scala. Je možné, že se studentská práce dostane do sériové výroby? A bylo těžké dostat se k takovému projektu? Ptali jsme se přímo mezi vývojáři žákovského vozu.

reklama
Původně se měl stavět okruhový speciál.

Cesta k vývoji tohoto žákovského vozu (Azubi Car) nevedla přímo od konkrétní představy k  zadání a ke splnění vytčeného cíle. „Původním návrhem nebyl spider (kabriolet) z modelu Scala, nýbrž okruhový speciál, jenž by se účastnil vytrvalostních závodů. Měl stát na platformě vlajkové lodi Škoda Superb,“ popsali studenti.

Plán konstruktérů byl následující: Vyndat všechno nepotřebné, nechat jen řidičovu sedačku, namontovat brutální spoiler, přidělat difuzory a vytvarovat karoserii do podoby kupé.

S tímto konceptem přišli za komisí mladoboleslavské automobilky. Té se ale návrh nezamlouval, a to z toho důvodu, že Škoda Superb je podle nich zastaralý vůz. Nabídli tedy žákům alternativu v podobě sportovního vozu z modelu Škoda Scala.

Dostat se do vývojářského týmu může každý

Od žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto jsme se dozvěděli, že dostat se do týmu není zase tak těžké, jak se může zdát. „Možnost pracovat na Azubi Car (žákovském voze) má každý student, který nedisponuje horšími známkami než čtyřkami a nepatří na listinu problémových žáků,“ popsali nám upřímně s tím, že rozhodnutí, zda se projektu zúčastní, je pak pouze na každém jednotlivci.

Úspěchu projektu prý pomohla i skvělá parta, která se na něm sešla.„Po většinu času naše skupina myslela jako jeden mozek. Ovšem jsme jenom lidé a nějaké ty problémy a spory k tomu patří. Když jsme se například nemohli shodnout na nějakém návrhu, vytvořili jsme anketu a postupovali demokratickou cestou. Tímto jednoduchým způsobem jsme se vždy domluvili, a to bez zbytečných hádek.“

Jeden detail návrhu se možná dočká i sériové výroby

Zajímalo nás samozřejmě, zda je možné, aby se žákovský vůz dostal i do sériové výroby. „To určitě ne, většina aut, která vytvoříme, není zrovna synonymem praktičnosti a Škoda Slavia není výjimkou. Jediným prvkem, který by se mohl objevit u nějakého z nových vozů Škoda, je svítící označení značky a modelu na zadní části.“ To prý komisi tuzemské značky opravdu uchvátilo.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama