reklama

Ze zbylých skořápek pistáciových oříšků vyrobíme kytičkový svícen

Pistácie jsou chutné a zdravé, jejich louskání nás dokáže úžasně uklidnit, ale zůstávají po nich hromádky vyloupaných skořápek. Co s nimi? Jsou krásně hlaďoučké a přímo vyzývají k tvoření.

reklama

Pokud jste ve stresu, doporučují psychologové relaxovat pomocí jednoduché a monotónní práce, jako je třeba háčkování, pletení, vybarvování antistresových omalovánek anebo kreativní tvoření, například lepení droboučkých skořápek pistáciových oříšků.

Při kreativní tvorbě nás kromě aktivního odpočinku potěší i skutečnost, že z v podstatě odpadu dokážeme vyrobit krásné dekorativní předměty. Můžeme si jimi vyzdobit vlastní domácnost nebo je darovat blízkému člověku.

Ze skořápek ořechů, a nejenom těch pistáciových, ale třeba i vlašských nebo arašídů můžeme vyrábět nejrůznější dekorace –⁠ například věnce, rámečky, obrázky podnosy a košíky, stromečky, ozdoby, šperky… Dají se také barvit nebo různě kombinovat s dalšími přírodninami.

Budete potřebovat:

 • kousek pevné jednobarevné látky (ideálně v přírodní barvě)
 • pistáciové skořápky
 • tavnou pistoli
 • nůžky
 • hezký kousek dřeva
 • skleničku se svíčkou

Vezmeme si čtverec látky (asi 5 × 5 cm), najdeme si dvě stejně velké skořápky, čím větší tím lepší. Spojíme je proti sobě kapkou roztaveného lepidla a tento základ přilepíme do středu připravené látky. Chvilku podržíme a počkáme, až hmota ztuhne. Křížem proti sobě přilepíme další dvě skořápky a máme základ budoucí kytičky hotový.

Dále postupujeme stále dokola a trpělivě lepíme jednu skořápku vedle druhé, dokud se nevytvoří kytička veliká přesně tak, jak potřebujeme. Přebytečnou látku odstřihneme těsně za posledními skořápkami a dbáme na to, aby ani kousek nikde nevykukoval.

Na stůl si položíme kousek předem připraveného dřeva, například šikmo seříznutou březovou kulatinu, a doprostřed přilepíme svíčku ve sklenici. Kolem ní hezky naaranžujeme a přilepíme několik vytvořených skořápkových kytiček. Svícen můžeme dotvořit dalšími přírodninami, větvičkami, kamínky nebo jutovou stužkou.

Pozor

Nikdy nepoužíváme samotnou čajovou svíčku nebo voskovou volnou svíci bez skleněného obalu, protože během hoření by svícen mohl vzplanout.

Tipy pro vás:

Oblíbili jste si pistácie? Dobře děláte, protože tyto ořechy jsou pro organismus cenným zdrojem důležitých minerálů, mastných kyselin a bílkovin i vitamínů A, B a E. Milovníci pistácií nedají dopustit na pražené a solené oříšky, které vytrvale loupají při podvečerním relaxu. Ale využití najdou i nesolené nepražené ořechy, takzvané naturální.

Používají se například jako dekorace a přísada do dezertů, příchuť zmrzliny či chalvy. Pistáciovou moukou se zahušťují pokrmy, přidávají se také do uzeniny mortadely. Při domácí výrobě pistáciových cukrovinek neočekávejte sytě zelenou barvu, na kterou jste zvyklí u kupovaných produktů, jež bývají většinou dobarvené. Získají spíš šedozelený nádech, ale zato skvělou přírodní chuť.

Zmrzlina s pistáciovými oříšky

Budete potřebovat:

 • ½ šálku třtinového cukru
 • špetku soli
 • 1 lžíci kakaa
 • ¼ šálku plnotučného mléka
 • tabulku čokolády na vaření
 • 3 a ½ šálku smetany (33%)
 • ½ šálku nahrubo nasekaných pistáciových oříšků (nepražených a nesolených)

Postup:

Mléko nalijte do misky a rozmíchejte v něm cukr, sůl a kakao, přidejte na kousky rozlámanou čokoládu a postavte do horké vodní lázně. Metličkou míchejte, dokud se všechna čokoláda nerozpustí. Potom malým pramínkem a za stálého míchání opatrně přilijte všechnu smetanu. Zahřívejte, dokud se objeví první bublina, směs se nesmí vařit! Potom ihned dejte stranou a nechte úplně vychladnout.

Dobře vychlazený čokoládový krém nalijte do zmrzlinovače a míchejte, v polovině procesu přisypejte nasekané ořechy. Pokud nemáte zmrzlinovač, krém nalijte do plastové uzavíratelné misky a dejte do mrazáku, zatím ale bez víka. Po zhruba 30 minutách zmrzlinu vyndejte, přisypejte ořechy a vidličkou obsah důkladně promíchejte. Důležité je tuhnoucí hmotu u okrajů přemístit do středu. Dejte opět mrazit a po dalších 20 minutách znovu promíchejte. Misku uzavřete a dejte přes noc do mrazničky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama