Zeman se chce nejdříve se šéfem ÚOHS Rafajem sejít. Zda ho odvolá, sdělí až potom

Prezident Miloš Zeman se sejde příští týden s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Své stanovisko k tomu, zda by vyhověl návrhu vlády na jeho odvolání, sdělí až poté. Novinářům to po úterní schůzce v Lánech, kde spolu s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) navrhoval hlavě státu Rafajovo odvolání, řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

„Řekli jsme každý svoje argumenty. Pan prezident, jak všichni víte, je člověk, který prosazuje zásadu vyslechnout v dané věci obě strany. Ujistil nás, že velmi rychle, bude to snad příští týden, se sejde s panem předsedou Rafajem, vyslechne si jeho argumenty a potom se nějakým způsobem rozhodne,“ uvedl Hamáček na tiskové konferenci po jednání v Lánech.

Podle Babiše otázku Rafajova odvolání Zeman nijak nekomentoval a nenaznačil, jak bude postupovat. Pouze si vyslechl důvody, které mu Babiš a Hamáček přednesli. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že se schůzka uskuteční v Lánech příští týden, konkrétní termín teprve upřesní.

„Opakovaně tvrdím, že není důvod pro mé odvolání a uvítám příležitost vše objasnit panu prezidentovi, jestliže budu na vzájemné setkání pozván. Doufám, že se situace rychle vyřeší a úřad bude mít konečně klid na práci,“ sdělil ČTK Rafaj.

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem. Podle toho může být odvolán tehdy, pokud nevykonává funkci déle než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost funkce, nezávislost či nestrannost úřadu.

V souvislosti s Rafajem se v médiích hovořilo v poslední době o několika případech. Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Podle IHNED.cz a Aktuálně.cz se policie zajímá i o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL).

Předseda má nyní nést trest za to, že se rozhodovalo nezávisle

Předseda ÚOHS přitom už dříve připomněl Hamáčkovo prohlášení, že motivací pro Rafajovo odvolání je rozhodnutí úřadu v konkrétní zakázce ministerstva vnitra. Ministr vnitra kritizoval zrušení tendru na nákup policejních vozů. ÚOHS soutěž na auta za 2,25 miliardy zrušil loni.

„Úřad přitom v dané věci pouze plnil funkci, pro niž byl zřízen, a předseda Úřadu má nyní nést ‚trest‘ za to, že se rozhodovalo nezávisle a nikoliv podle přání ministra. Právě kvůli možným politickým tlakům má přitom ÚOHS v současné době vysokou míru nezávislosti na vládě,“ uvedl ve svém dřívějším prohlášení Rafaj.

Tagy: