Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) chtějí po dovolené prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Babiš to řekl na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády. Rafaj v prohlášení pro média uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že by pro jeho odvolání byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.
K odvolání Rafaje vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby. Sociální demokraté dříve uvedli, že výměna v čele úřadu je namístě. Podle vyjádření ÚOHS k odvolání není důvod, protože Rafaj nebyl z ničeho obviněn.
„Byl jsem vyzván protikorupční radou a dostal jsem dopis z Ústí nad Labem, takže ano, jdeme tam s tímto návrhem,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda prezidentovi navrhnou Rafajovo odvolání.
Rafaj: Motivem je zakázka ministerstva vnitra
Předseda ÚOHS v pondělí uvedl, že Hamáček prohlásil, že jeho motivací pro Rafajovo odvolání je rozhodnutí úřadu v konkrétní zakázce ministerstva vnitra. Ministr vnitra kritizoval zrušení tendru na nákup policejních vozů. ÚOHS soutěž na auta za 2,25 miliardy zrušil loni.
„Úřad přitom v dané věci pouze plnil funkci, pro niž byl zřízen, a předseda Úřadu má nyní nést 'trest' za to, že se rozhodovalo nezávisle a nikoliv podle přání ministra. Právě kvůli možným politickým tlakům má přitom ÚOHS v současné době vysokou míru nezávislosti na vládě,“ uvedl v prohlášení Rafaj.
Servery iHned.cz a Aktuálně.cz nedávno napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard, který Čunek prosazuje. Čunek schůzky přiznal, podle něj společně řešili jeho senátní aktivity. Podobně mluví Rafaj.
Zastupitelstvo Ústeckého kraje k odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června. Žádá i o reformu rozhodovacích mechanismů úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole.
Problémy s byty
Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.
Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být podle zákona nemůže.
Zákon o antimonopolním úřadu uvádí, že prezident může odvolat předsedu úřadu na návrh vlády. Odvolat ho lze jen pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce nebo nezávislost a nestrannost úřadu.