reklama

Zeman slovíčkaří, Ústava je jasná. U soudu nemá šanci vyhrát, shodli se komentátoři

Prezident Miloš Zeman odmítá poslat pirátského kandidáta Jana Lipavského do Černínského paláce. Komentátor Respektu Jaroslav Spurný i politolog Pavel Šaradín se v pořadu Partie PLUS shodli, že Zeman nemá pravomoci protahovat jmenování kandidáta na ministra zahraničí. Pokud bude pnutí řešit soud, nemá Zeman podle expertů šanci vyhrát.

reklama

„Zemanovy výhrady vůči Lipavskému nemají logiku, není to žádný šílenec. Je to slovíčkaření, Ústava je v tomto ohledu zcela jasná,“ myslí si Spurný. Krize ale podle něj trvá příliš dlouho, a to v době, kdy musí Česko čelit další koronavirové vlně. Spurný vidí řešení v tom, že vláda prozatím vznikne bez Lipavského, podá kompetenční žalobu na Zemana a případ dostane k Ústavnímu soudu.

„Souhlasím, že nemůžeme z Ústavy vytrhnout jednu větu ale musíme ji brát jako celek. Myslím, že Zeman nemá šanci u Ústavního soudu jednání obhájit,“ přitakal Šaradín.

Spurný se domnívá, že Piráti vybrali mezi sebou kandidáta, který se na ministerstvo zahraničí hodí nejvíce. „Já jsem s panem Lipavským mluvíval, zabýval se zahraniční politikou, sehrál roli v Dukovanech, je ostrý vůči Kremlu i Číně. Lipavský vždy mluvil zasvěceně a rozvážně. Je opatrný a diplomatický, a to přesto, že není diplomat, to ho favorizuje,“ řekl v Partii PLUS.

Prezident Zeman si podle něj snaží upevnit moc i s nástupem nového kabinetu. „Miloš Zeman do toho hodil vidle, zkouší, co vláda unese a jaký na ni bude mít vliv. Hraje o svou moc a myslím, že to nemůže vyhrát,“ uzavřel.

Tagy:
Miloš Zeman komentátor Jan Lipavský vláda Pavel Šaradín Partie PLUS Jaroslav Spurný

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama