Zemědělci chystají další protestní akci. Příští středu se traktory rozjedou po celé ČR

Fotografie z dřívější protestní akce v ČR

Protesty zemědělců v Evropě i Česku

Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům 20. března, řekl ve čtvrtek předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Protestní jízdy traktorů a další techniky se podle něj uskuteční po celé ČR i na hranicích. Uvedl, že návrhy na podporu zemědělství, které ve středu v Jablonci nad Nisou schválila vláda, představují sice posun správným směrem, k výraznému zlepšení situace českých zemědělců podle něj ale nepřispějí. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) následně ve vysílání CNN Prima News řekl, že částečně rozumí tomu, že se chtějí čeští zemědělci solidárně připojit k evropským kolegům. Farmáře však vyzval k tomu, aby svou technikou neblokovali dopravu.

Protesty zemědělců se podle Pýchy budou konat u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zemědělské organizace v tiskové zprávě uvedly, že se do protestů zapojí farmáři z Německa, Nizozemska a Belgie. „Současně požádáme o podporu nevládní organizace z Maďarska, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Slovinska nebo Bulharska, které podepsaly společné prohlášení z 22. února,“ uvedl ve čtvrtek předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů František Winter.

ČTĚTE TAKÉ: Volby by suverénně ovládlo ANO. Piráti atakují druhou ODS, ukázal průzkum Medianu

Ministr Výborný zemědělce požádal, aby se protesty uskutečnily spíše symbolicky na státních hranicích. „Velmi bych prosil o to, aby skutečně nedošlo k nějakému narušení provozu,“ řekl. Doplnil, že na jednání ministrů zemědělství EU 26. března bude usilovat o to, aby bylo ruské obilí, na jehož dovoz do Evropy si zemědělci stěžují, zařazeno na sankční seznam. „Není důvod, proč by v Evropě bylo jediné zrno z Ruska, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Protesty mohou mít podle organizátorů podobu veřejných shromáždění a diskusí s cílem vysvětlovat problémy zemědělců, které ztěžují jejich práci. Uskuteční se především v regionech, přičemž organizace zůstává na místních uskupeních. Může jít také o protestní kolony zemědělské techniky v krajských městech nebo u hraničních přechodů.

Zemědělské organizace tvrdí, že cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. „Zcela nepochybně vnímáme pozitivně, že se Česká republika přihlásila ke zmírnění podmínek pro vyčleňování orné půdy mimo produkci, ale nedojde-li zároveň k razantnímu řešení nestability evropského trhu s některými komoditami, včetně nekontrolovaných dovozů z Ruska přes třetí země, bude mít tato změna jen nepatrný dopad,“ uvedl Pýcha.

Zemědělci také požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Nevládní zemědělské organizace vyzvaly k zapojení do protestu 20. března všechny zemědělce bez ohledu na velikost podniku, výrobní zaměření nebo členství v nějakém profesním uskupení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Protest zemědělců v Jablonci skončil fiaskem. Místo desítek traktorů přijelo jen 12 strojů

Tagy: