zima

Výpis příspěvků ke štítku „zima“

Zamrzlé rybníky na konci dubna a prvomájový průvod ve sněhu aneb Je letos počasí výjimečné?

Mráz až minus 14 stupňů, sníh a rybníky pokryté ledem, to byl 22. duben v roce 1938. Zima se nechtěla vzdát vlády, ovšem sněžení v dubnu a květnu nebylo nikdy neobvyklé, to jen lidé na jarní vločky pokaždé reagují s novým údivem. „Na Českomoravské vysočině zamrzly i rybníky,“ uvádí se v novinové zprávě z 23. dubna 1938. „Zatímco v jiných letech jsme se již připravovali na koupání, musíme letos stále ještě spokojiti – se zimníkem,“ postěžoval si autor. Sněžilo v Chebu, Čáslavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale i na italské Riviéře.

Až se probudíte, budete v Thajsku: Čedok spustil přímé lety z Ostravy do exotiky

Žijeme v krásné době, přání se nám mohou plnit bez nadsázky přes noc. Jen si to představte, večer usínáte s myšlenkou na prosluněné pláže, jež lemují vysoké palmy — a druhý den tam skutečně jste! Například na thajském ostrově Phuket nebo na Mauriciu se nově mohou ocitnout cestující z letiště v Ostravě. Vůbec poprvé v historii je tam přímými lety vezme cestovní kancelář Čedok. A stejnou šanci dostanou také pasažéři v Brně.

Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie

Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.

Skvělé sjezdovky i jídlo. Rakouské středisko Wagrain-Kleinarl uspokojí náročné lyžaře i začátečníky

Uprostřed impozantních rakouských Alp v okolí Salcburku najdete tu nejlepší kombinaci pro vaši příští dovolenou. Jak se s oblibou píše v turistických průvodcích, kam až oko dohlédne jsou hory a úžasní místní lidé. Bez ohledu na předpověď počasí se tady v létě i v zimě konají četné aktivity a akce. Wagrain-Kleinarl je součástí oblasti Ski Amadé, která je jednou z největších lyžařských oblastí v Evropě. S jedním skipasem mohou návštěvníci využít více než 760 kilometrů sjezdovek v 5 regionech. A ještě jednu přednost má tato oblast. V polovině roku 2022 se středisko stalo první a jedinou destinací v Rakousku, kterému byla udělena certifikace Green Destinations akreditovaná GSTC (globální rada pro udržitelný cestovní ruch).

Masivní lavina v Krkonoších: Divoký živel se prohnal krajinou, experti popsali důvod jevu

Dechberoucí, leč nebezpečný přírodní jev zaznamenala webkamera umístěná na Sněžce. Podle expertů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří zařízení spravují, se uvolnila takzvaná základová lavina z blízké hory. Odborníci rovněž v příspěvku na sociální síti X objasnili, co pohyb masy sněhu způsobilo. V Krkonoších je aktuálně v platnosti stav nízkého lavinového nebezpečí.