Česká rodina převážela přes Rakousko auto s plným kufrem zlata a stříbra

Rakouští celníci zastavili na západní hranici českou rodinu, která v autě převážela přes 665 kilogramů drahých kovů. Češi se zřejmě chtěli vyhnout placení cla, místo toho ale budou muset zaplatit vysokou pokutu. Informoval o tom rakouský deník Heute.

Rodinu si úředníci vyhlídli na rakousko-švýcarském hraničním přechodu Feldkirch-Wolfurt. Auto měli Češi přetížené tak, že jim takřka skřípaly tlumiče. V kufru celníci našli 707 prutů stříbra o celkové hmotnosti 662 kilogramů. V tašce dcery našli 74 zlatých prutů vážících celkem 3,25 kilogramu.

Celníci Čechům nevěřili

Češi přitom předtím celníkům tvrdili, že si v Lichtenštejnsku vybrali 4 000 eur a směřují do Curychu. Jenže úředníci jim neuvěřili. Podle nich chtěla rodina drahé kovy v hodnotě 700 tisíc eur (téměř 18,7 milionu korun) propašovat do Česka bez zaplacení dovozního cla ve výši 96 700 eur (asi 2,6 milionu korun).

Rodina bude nyní muset zaplatit vysokou pokutu, protože zboží v hodnotě přesahující 10 tisíc eur je třeba celním úřadům hlásit. V souvislosti s případem cituje Heute i rakouského ministra financí Gernota Blümela, který vyjádřil hrdost na rakouskou celní správu. „V boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu má potírání ilegálních pohybů peněz zásadní význam,“ řekl Blümel.

Tagy: