reklama

Zoo znovu otevírají, nedostanete se ale do vnitřních expozic

/ fotografií

Od poloviny března byly všechny zoologické zahrady nuceny zavřít, nyní se postupně vracejí do provozu. 27. dubna otevřely zahrady například v Praze, Dvoře Králové či Brně. Lidé ale zatím nesmějí do vnitřních pavilonů a další uzavřených expozic, omezen je i provoz gastra. Musíte také počítat s tím, že vstupenky si koupíte zatím jen on-line a zoo musí dodržovat i maximální kapacitu návštěvníků, která je upravená vládní vyhláškou pro mimořádné znovuotevření.

reklama

Do pražské zoo přišlo v pondělí za dopoledne přes 200 lidí a podle ředitele Miroslava Bobka by se maximální kapacita, 8 500 návštěvníků za den, neměla naplnit. „Nástup návštěvníků do znovuotevřené zoo je zatím v poklidu,“ řekl Bobek, který doplnil, že se žádné fronty u vstupu nekonaly. E-vstupenky jsou na prodej vždy den předem od 17 hodin i v průběhu zvoleného dne návštěvy. První den otevření pokřtili i mládě tapíra čabrakového, dostalo jméno Morse. Křest se konal i proto, že právě na pondělí připadl Světový den tapírů. Je to druhé odchovávané mládě tohoto ohroženého druhu v trojské zoo.

Pár stovek lidí navštívilo během pondělního dopoledne i zoologickou zahradu ve Dvoře Králové. Zahrada přitom smí prodat až 4 500 vstupenek denně. Safari park podle mluvčí zoo Markéty Grúňové vyhledávaly převážně rodiny s dětmi. Také ve Dvoře Králové se může pouze do venkovních prostor, pavilony jsou zavřené. Smí se i na africké a lví safari, kde můžete projíždět vlastním vozem. „V dalších dnech se v nově opravených výbězích objeví i šelmy,“ doplnila Grúňová. Jídlo a pití v Safari Parku si lidé mohou koupit v prodejních automatech a na několika místech také v občerstveních přes výdejní okénka. Po zoo jsou rozmístěny stojany s dezinfekčním gelem.

/ fotografií

Z jihomoravských zahrad otevřela jen zoo v Brně. Uzavřené zůstávají vnitřní pavilony a expozice, nejezdí ani vláček. Vstupenky si návštěvníci musí objednat on-line. „Lidé toho kvůli neotevření vnitřních prostor uvidí méně, na druhou stranu jsme měli dlouho zavřeno, a pokud se na nás nebudou zlobit, budeme to brát tak, že nám tímto přispějí na provoz,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Koala
Koala

Otevřela i Jihlavská zoo, která přes víkend prodala necelých 200 vstupenek. „Lidé jsou zatím spíš obezřetní,“ řekl mluvčí zahrady Martin Maláč. Do zahrady se dostane nejvýše 1 500 lidí denně. „V areálu máme na několika místech stojany s dezinfekcí, zejména u občerstvení,“ popisuje Maláč. Jídlo si lidé mohou koupit přes okénko. Přístupné je i dětské hřiště. Díky krásnému počasí podle mluvčího zoo chodí ven většina zvířat, a to i zimní spáči, jakými jsou třeba hrošíci liberijští.

Některé zoologické zahrady ale na své znovuotevření ještě čekají, například olomoucká zoo. Podle mluvčího Radomíra Habáňa nyní zoo zpracovala návrh hygienických a systémových opatření, které před chystaným otevřením ještě projedná krizový štáb města. „Otevírat budeme co nevidět, počítám v nejbližších dnech, s výhledem přelomu tohoto měsíce,“ uvedl Habáň. Další zavřenou zoo pro veřejnost je Vyškovský zoopark, který bojuje především s on-line vstupným. „Podmínky otevření zatím nesplňujeme, nemáme zajištěný on-line prodej vstupného. Pracujeme ale na tom, rádi bychom otevřeli k 1. květnu,“ řekla ředitelka zařízení Dagmar Nepeřená, která doplnila, že ztráty na konci dubna vyčíslila na zhruba 2,5 milionu korun.

Tagy: zvířata zoo Zoo Praha Zoo Brno Safari Park
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Téměř dva týdny už Česko splňuje čtvrtý stupeň PES, rizikové skóre kleslo na 68 bodů
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama