Zoo znovu otevírají, nedostanete se ale do vnitřních expozic

Od poloviny března byly všechny zoologické zahrady nuceny zavřít, nyní se postupně vracejí do provozu. 27. dubna otevřely zahrady například v Praze, Dvoře Králové či Brně. Lidé ale zatím nesmějí do vnitřních pavilonů a další uzavřených expozic, omezen je i provoz gastra. Musíte také počítat s tím, že vstupenky si koupíte zatím jen on-line a zoo musí dodržovat i maximální kapacitu návštěvníků, která je upravená vládní vyhláškou pro mimořádné znovuotevření.

Do pražské zoo přišlo v pondělí za dopoledne přes 200 lidí a podle ředitele Miroslava Bobka by se maximální kapacita, 8 500 návštěvníků za den, neměla naplnit. „Nástup návštěvníků do znovuotevřené zoo je zatím v poklidu,“ řekl Bobek, který doplnil, že se žádné fronty u vstupu nekonaly. E-vstupenky jsou na prodej vždy den předem od 17 hodin i v průběhu zvoleného dne návštěvy. První den otevření pokřtili i mládě tapíra čabrakového, dostalo jméno Morse. Křest se konal i proto, že právě na pondělí připadl Světový den tapírů. Je to druhé odchovávané mládě tohoto ohroženého druhu v trojské zoo.

Pár stovek lidí navštívilo během pondělního dopoledne i zoologickou zahradu ve Dvoře Králové. Zahrada přitom smí prodat až 4 500 vstupenek denně. Safari park podle mluvčí zoo Markéty Grúňové vyhledávaly převážně rodiny s dětmi. Také ve Dvoře Králové se může pouze do venkovních prostor, pavilony jsou zavřené. Smí se i na africké a lví safari, kde můžete projíždět vlastním vozem. „V dalších dnech se v nově opravených výbězích objeví i šelmy,“ doplnila Grúňová. Jídlo a pití v Safari Parku si lidé mohou koupit v prodejních automatech a na několika místech také v občerstveních přes výdejní okénka. Po zoo jsou rozmístěny stojany s dezinfekčním gelem.

Z jihomoravských zahrad otevřela jen zoo v Brně. Uzavřené zůstávají vnitřní pavilony a expozice, nejezdí ani vláček. Vstupenky si návštěvníci musí objednat on-line. „Lidé toho kvůli neotevření vnitřních prostor uvidí méně, na druhou stranu jsme měli dlouho zavřeno, a pokud se na nás nebudou zlobit, budeme to brát tak, že nám tímto přispějí na provoz,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Otevřela i Jihlavská zoo, která přes víkend prodala necelých 200 vstupenek. „Lidé jsou zatím spíš obezřetní,“ řekl mluvčí zahrady Martin Maláč. Do zahrady se dostane nejvýše 1 500 lidí denně. „V areálu máme na několika místech stojany s dezinfekcí, zejména u občerstvení,“ popisuje Maláč. Jídlo si lidé mohou koupit přes okénko. Přístupné je i dětské hřiště. Díky krásnému počasí podle mluvčího zoo chodí ven většina zvířat, a to i zimní spáči, jakými jsou třeba hrošíci liberijští.

Některé zoologické zahrady ale na své znovuotevření ještě čekají, například olomoucká zoo. Podle mluvčího Radomíra Habáňa nyní zoo zpracovala návrh hygienických a systémových opatření, které před chystaným otevřením ještě projedná krizový štáb města. „Otevírat budeme co nevidět, počítám v nejbližších dnech, s výhledem přelomu tohoto měsíce,“ uvedl Habáň. Další zavřenou zoo pro veřejnost je Vyškovský zoopark, který bojuje především s on-line vstupným. „Podmínky otevření zatím nesplňujeme, nemáme zajištěný on-line prodej vstupného. Pracujeme ale na tom, rádi bychom otevřeli k 1. květnu,“ řekla ředitelka zařízení Dagmar Nepeřená, která doplnila, že ztráty na konci dubna vyčíslila na zhruba 2,5 milionu korun.

Tagy: