reklama

Zoo znovu otevírají, nedostanete se ale do vnitřních expozic

Od poloviny března byly všechny zoologické zahrady nuceny zavřít, nyní se postupně vracejí do provozu. 27. dubna otevřely zahrady například v Praze, Dvoře Králové či Brně. Lidé ale zatím nesmějí do vnitřních pavilonů a další uzavřených expozic, omezen je i provoz gastra. Musíte také počítat s tím, že vstupenky si koupíte zatím jen on-line a zoo musí dodržovat i maximální kapacitu návštěvníků, která je upravená vládní vyhláškou pro mimořádné znovuotevření.

reklama

Do pražské zoo přišlo v pondělí za dopoledne přes 200 lidí a podle ředitele Miroslava Bobka by se maximální kapacita, 8 500 návštěvníků za den, neměla naplnit. „Nástup návštěvníků do znovuotevřené zoo je zatím v poklidu,“ řekl Bobek, který doplnil, že se žádné fronty u vstupu nekonaly. E-vstupenky jsou na prodej vždy den předem od 17 hodin i v průběhu zvoleného dne návštěvy. První den otevření pokřtili i mládě tapíra čabrakového, dostalo jméno Morse. Křest se konal i proto, že právě na pondělí připadl Světový den tapírů. Je to druhé odchovávané mládě tohoto ohroženého druhu v trojské zoo.

Pár stovek lidí navštívilo během pondělního dopoledne i zoologickou zahradu ve Dvoře Králové. Zahrada přitom smí prodat až 4 500 vstupenek denně. Safari park podle mluvčí zoo Markéty Grúňové vyhledávaly převážně rodiny s dětmi. Také ve Dvoře Králové se může pouze do venkovních prostor, pavilony jsou zavřené. Smí se i na africké a lví safari, kde můžete projíždět vlastním vozem. „V dalších dnech se v nově opravených výbězích objeví i šelmy,“ doplnila Grúňová. Jídlo a pití v Safari Parku si lidé mohou koupit v prodejních automatech a na několika místech také v občerstveních přes výdejní okénka. Po zoo jsou rozmístěny stojany s dezinfekčním gelem.

Z jihomoravských zahrad otevřela jen zoo v Brně. Uzavřené zůstávají vnitřní pavilony a expozice, nejezdí ani vláček. Vstupenky si návštěvníci musí objednat on-line. „Lidé toho kvůli neotevření vnitřních prostor uvidí méně, na druhou stranu jsme měli dlouho zavřeno, a pokud se na nás nebudou zlobit, budeme to brát tak, že nám tímto přispějí na provoz,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Otevřela i Jihlavská zoo, která přes víkend prodala necelých 200 vstupenek. „Lidé jsou zatím spíš obezřetní,“ řekl mluvčí zahrady Martin Maláč. Do zahrady se dostane nejvýše 1 500 lidí denně. „V areálu máme na několika místech stojany s dezinfekcí, zejména u občerstvení,“ popisuje Maláč. Jídlo si lidé mohou koupit přes okénko. Přístupné je i dětské hřiště. Díky krásnému počasí podle mluvčího zoo chodí ven většina zvířat, a to i zimní spáči, jakými jsou třeba hrošíci liberijští.

Některé zoologické zahrady ale na své znovuotevření ještě čekají, například olomoucká zoo. Podle mluvčího Radomíra Habáňa nyní zoo zpracovala návrh hygienických a systémových opatření, které před chystaným otevřením ještě projedná krizový štáb města. „Otevírat budeme co nevidět, počítám v nejbližších dnech, s výhledem přelomu tohoto měsíce,“ uvedl Habáň. Další zavřenou zoo pro veřejnost je Vyškovský zoopark, který bojuje především s on-line vstupným. „Podmínky otevření zatím nesplňujeme, nemáme zajištěný on-line prodej vstupného. Pracujeme ale na tom, rádi bychom otevřeli k 1. květnu,“ řekla ředitelka zařízení Dagmar Nepeřená, která doplnila, že ztráty na konci dubna vyčíslila na zhruba 2,5 milionu korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

reklama