Zpěvák Tom Jones, kterého britská královna povýšila do rytířského stavu, slaví 80

Hvězdné postavení, hadí boky i charismatická tvář. Na pódiu byl a je často srovnáván s Elvisem Presleym. Tom Jones dnes slaví osmdesáté narozeniny, jeho fanoušci jdou napříč generacemi.

Muž plný elánu s přezdívkou tygr z Walesu si svůj raketový start zajistil písničkou It's Not Unusual v roce 1965. A o rok později už obdržel své první ocenění v podobě Grammy. Zahrál si také dvakrát na festivalu Glastonbury a stal se pěveckým mentorem v britské soutěži zpěváků. Oblíbeným je ale také u královny Alžběty II., kterou byl v roce 2006 povýšen do rytířského stavu a získal titul Sir.

„Když ke mně někdo přijde a řekne, že zná moji hudbu a ví, co dělám, je to skvělé slyšet, protože i já sám poslouchám jiné umělce a vím, jak je hudba důležitá,“ konstatoval Jones, který si na svůj účet připsal za více než pětapadesátiletou kariéru přes 100 milionů prodaných nosičů.

Do České republiky poprvé zavítal v roce 2001, kdy představil album Reload s jeho nejvýraznějším hitem Sex Bomb. „Když vyšlo Sex Bomb, další čtyři až pět skladeb, které mi pak přišly do cesty, bylo podobných. A to je to, co se stane, když skladatel uslyší něco, co děláte, a snaží se napsat věci, které jsou tomu podobné – ale tomu se snažím vyhnout,“ vysvětlil zpěvák.

Tom Jones si na svém vzhledu vždy dával záležet, a když mu ručička na váze ukázala 105 kilogramů, nastavil si přísnou paleolitickou dietou. S tou si musel odpustit i svou oblíbenou láhev vína.

Těžké časy zpěvák prožíval, když mu před čtyřmi lety zemřela manželka Linda na rakovinu. Stála po jeho boku celý život a strávili spolu více než 60 krásných let.

Tagy: