"30" sametových fotografií Lenky Hatašové oblétá svět!

Dosud nepublikované fotografie zachycující atmosféru i osobnosti vázané k událostem 17. listopadu 1989 pořídila tehdy začínající fotografka, která stejně jako sametová revoluce letos slaví třicáté výročí své profesionální kariéry. 

"Oslavy výročí listopadové revoluce jsou pro mě osobně velkou emocionální vzpomínkou na mé fotografické začátky. I když jsem díky tatínkovi fotografovala od útlého dětství, v roce 1989 jsem poprvé zažila velký svět akce a reportáže. S lehkým dojetím se dívám na své záběry pořízené východoněmeckou Prakticou, na kterou jsem si v té době dlouho šetřila. Neměla jsem tehdy prostředky na lepší techniku, a jediný objektiv přicházející v úvahu byla takzvaná "padesátka", která je navíc pro pořizování reportáží naprosto nevhodná. Nadšení, se kterým jsem celé dny pobíhala po ulicích a v noci pak vyvolávala v temné komůrce desítky filmů, pro mě dnes ale znamená víc než technická kvalita snímků, které poprvé po třiceti letech vidím ve zdigitalizované a zvětšené podobě".

Momentálně je výstava unikátních fotografií "30" do 6.12. k vidění v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří, pak se postěhuje do výstavních prostor KC Zahrada v Praze. Vystavilo ji i Centrum českého národního dědictví v Dallasu, které v rámci oslav o víkendu navštíví i český ambasador. Před pár dny výstava byla k vidění i v Českém domě v Paříži, kde sklidila obrovský úspěch.

Kdo je Lenka Hatašová (1969): Coby fotoreportérka prošla válečným bojištěm na Balkáně, zeměmi Střední a Severní Ameriky i tenisovými kurty legendárního grandslamu. V posledních letech se věnuje již výhradně portrétu, fotografuje zejména osobnosti české kultury, politiky a sportu. Od roku 2016 je držitelkou titulu Nikon Ambassador; v témže roce představila v pražské Nikon Photo Gallery svůj projekt portrétů osobností nazvaný "V jiném světle". K dokumentární fotografii se navrací při svých cestách po světě jako v případech výstavních kolekcí z Kuby, Francie nebo Izraele. V posledních letech byla osobní fotografkou Karla Gotta.

Tagy: