Alternativní výsledky voleb: Kdo by vyhrál na sociálních sítích?

Už za pár hodin se definitivně dozvíme, které dva kandidáty pošlou voliči do druhého kola nebo zda některý z nich nezíská nejvyšší post rovnou. Jak by ale vypadaly výsledky, pokud by volba probíhala na sociálních sítích? Na to se zaměřila analýza společnosti GoodMentions.

„Tato agregační analýza sociálních sítí je unikátní tím, že jsme se u ní snažili vyloučit negativní zmínky a zároveň minimalizovat vliv informačního šumu. Proto jsme pro každého kandidáta definovali 333 až 425 větných spojení zachycující kladné sympatie autora zmínky devíti osobnostem naši politické scény,“ uvedl Kvolek s tím, že se jedná o klasické statistické shromáždění volně přístupných dat.

Průzkum se prováděl na více než tři a půl tisících variant prohlášení typu budu, chci, hodlám, půjdu, fandím z období 3. až 11.ledna. „Zmínky byly očištěné – omezené na jeden příspěvek na účtu,” upřesnil Kvolek.

A jak by tedy podle tohoto průzkumu vypadaly výsledky prezidentských voleb? Podle všech dostupných údajů by je vyhrál současný president Miloš Zeman, který by získal 52 % hlasů. Druhé místo by obsadil Jiří Drahoš se ziskem 12 % následovaný Mirkem Topolánkem s 10 % a Michalem Horáčkem se ziskem 9,8 %.

Na reálný výsledek si ale bude muset ještě nějakou dobu počkat. Před pěti lety bylo jasno kolem půl sedmé večer. Podle Českého statistického úřadu letos přišly odhadem tři pěti všech voličů, což je podobný počet jako právě v historicky první přímé volbě prezidenta. Dá se tak předpokládat, že i čas sčítání všech hlasů bude trvat zhruba stejně dlouhou dobu.

Tagy: