Bolivijský prezident na útěku do Mexika

„Letadlo mexického letectva již vzlétlo s Evo Moralesem na palubě. Podle současných mezinárodních úmluv je pod ochranou Mexika. Je v bezpečí,“ píše mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrardo na svém twitteru.

Po včerejším dramatickém vyvrcholení událostí v Bolívii, kdy prezident Evo Morales podal demisi, se nevědělo, kde se nachází. Až dnes ráno, podle uvedené zprávy mexického ministra a přiložené fotografie Moralese s mexickou vlajkou sedícího v letadle, bylo jasno. Ozval se také samotný prezident z úkrytu a přiložil fotografii, jak leží pod dekou v jakési místnosti vyhlížející jako dílna: „Byla to moje první noc po odchodu z předsednictví, která byla vynucena pučem Mesy a Camacha za pomoci policie. Vzpomněl jsem si na časy vůdců. Jsem velmi vděčný mým bratřím z Federace Tropico Cochabamba za to, že nám poskytli bezpečnost a péči.“ Bratry z federace Cochabamby myslí šest organizací sdružených v této federaci. Než se stal v lednu 2006 vůbec prvním domorodým prezidentem Bolívie, byl v Cochabambě odborovým předákem. Dnes je předsedou bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo (MAS) a hnutí za práva pěstitelů koky.

Pro změnu opět z twitteru mexického ministra Marcelo Ebrarda vyplývá, že Morales nebyl sám, kdo utíkal před nepokoji a že Mexiko poskytlo navíc ve své rezidenci v La Pazu azyl celkem dvaceti bolivijským politikům. Ministr Ebrard navíc celou současnou situaci v Bolívii komentoval: „V Bolívii probíhá vojenská operace, odmítáme ji. Podobá se tragickým událostem, které v minulém století zasáhly naši Latinskou Ameriku. Mexiko si zachová svou pozici úcty k demokracii a institucím.“

Celý útěk Evo Moralese ilustruje rozložení sil v Jižní Americe. Mexické letadlo doplňovalo palivo v peruánském hlavním městě Limě, než zvedlo Moralese v Bolívii. Na to reagoval argentinský prezident Alberto Fernandez, který ocenil spolupráci peruánského prezidenta Martina Vizcarry. Jde o země, které se nepostaví proti Venezuele a jejímu prezidentovi Nicolási Madurovi.

Uvedené rozložení má pro změnu odraz v mezinárodní politice. Zatímco americký prezident Donald Trump uvítal rezignaci bolivijského prezidenta Eva Moralese, ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad událostmi v Bolívii hluboké znepokojení.

Tagy: