CNN Prima News Jižní Amerika

Jižní Amerika

Výpis příspěvků ke štítku „Jižní Amerika“

Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea

Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.

Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk

Vědci v jihoamerickém deštném pralese objevili dosud neznámý druh obří anakondy. Dorůstat má délky téměř osmi metrů a vážit asi 200 kilogramů, což z ní činí nejtěžšího dosud známého hada na světě. Podle neoficiálních zpráv, které cituje deník The Independent, může nabýt hmotnost až půl tuny. Objev je důležitý také proto, že vědci díky němu mohou lépe určit, v jakém stavu se amazonský ekosystém nachází.

Nové detaily pašování kokainu mezi banány do ČR. Jeden z cizinců dovezl více než 10 tun drog

Kriminalisté Národní protidrogové centrály obvinili jednoho cizince a dva Čechy z obchodování s omamnou látkou kokain ve velkém rozsahu a ve více státech. Do případu je zapojen i cizinec, který je v současnosti ve vazbě v Německu, kde je trestně stíhán pro dovoz omamných látek v množství nad 10 tun, sdělila v pondělí mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Obvinění jsou ve vazbě a hrozí jim v případě odsouzení až osmnáctileté vězení.

Dávný „ostrov míru“ Ekvádor se zmítá v chaosu. Co bylo rozbuškou nepokojů a kdo je boss Fito?

Brutální vraždy politiků, teror v ulicích nebo kontrola nad provozem věznic – taková je realita krvavých bojů gangů, které se v Ekvádoru přetahují o prvenství v dodávání drog do zahraničí. Situace v zemi se výrazně zhoršila poté, co z vězení uprchl údajný šéf obávaného gangu Los Choneros Adolfo Maciás Villamar známý pod přezdívkou Fito. Jak se z dříve klidného Ekvádoru stalo bojiště zločineckých skupin o moc a kdo je nebezpečný boss jedné z hlavních skupin na poli obchodu s drogami?

Santa rozlomil kladivem dveře, drogoví dealeři radost neměli. Policejní akci natočila kamera

Policie v Peru využila vánoční atmosféru, když v přestrojení zasahovala proti drogovým dealerům ve městě Huaral. Jeden z agentů byl převlečený za Santu Clause. Místo rozdávání dárků se však zúčastnil samotného zásahu, když kladivem vylomil vchodové dveře do bytu podezřelých. Jednoho z nich poté odváděl v poutech. Policisté na místě zabavili větší množství kokainu a marihuany, informovala agentura AP.

Po krkavcovitých a papoušcích se našel další ptačí génius: Čimango falklandský

Když je řeč o nejinteligentnějších zástupcích ptačí říše, pozornost se dlouhodobě upírá především na papoušky a vrány. Výsledky nedávného experimentu však naznačují, že některé další druhy jsou v tomto směru podceňovány. Jako slibní kandidáti se ukázali čimangové falklandští, ptáci z čeledi sokolovití žijící na Falklandských ostrovech, píše deník The New York Times.

Nejšílenější skutky Pabla Escobara: Terorismus, stavba vlastního vězení i kokainoví hroši

Od smrti Pabla Escobara uběhlo 30 let. Proslulý kolumbijský narkobaron podle nejrůznějších odhadů disponoval v dobách své největší slávy majetkem v hodnotě více než 30 miliard dolarů. Právě obrovské finanční prostředky, vliv rostoucí jako plevel a strach, který Escobar vyvolával svou nezměrnou brutalitou, mu umožňovaly dělat zvěrstva, jež si lze těžko představit i v těch nejdivočejších snech. Redakce CNN Prima NEWS sestavila seznam nejšílenějších skutků, které Escobar během své zločinecké dráhy napáchal.