Zadržování moči může vážně ohrozit zdraví. Kdy si dát pozor a proč jít „na malou“ po sexu?
Jižní Amerika
Výpis příspěvků ke štítku „Jižní Amerika“
Zákeřný komáří virus dorazil už i do Evropy: Není na něj lék. Jak poznat horečku OROV?
Lékaře a virology v Jižní Americe znepokojily přibývající případy výskytu dosud relativně vzácné horečky Oropouche (OROV), informovala CNN. Zákeřné onemocnění přenášené muškami a komáry má podobné symptomy jako malárie nebo horečka dengue. V uplynulých měsících byli nakažení pacienti i v Evropě. V České republice se zatím virus nevyskytl. Podle odborníků na nemoc dosud neexistuje vhodná vakcína ani lék.
Jaké počasí bude v Česku na podzim? Meteorologové odhadli, kdy napadne první sníh
Evropu čeká nadprůměrně teplý a na většině území nezvykle suchý podzim, což ale nemusí platit pro Česko, které patří mezi oblasti, kde by mělo srážek spadnout více. Předpověď zveřejnil web Severe Weather v souvislosti s meteorologickým začátkem období. V modelu také zmiňuje, kdy se máme připravit na první sníh.
Vědci objevili novou vegetariánskou „piraňu“. Dostala jméno po záporákovi z Pána prstenů
Vědci objevili v Amazonce novou rybu. Patří do skupiny ryb nazývaných „pacu“, která je příbuzná s proslulými piraňami. Odborníci živočicha pojmenovali po postavě Saurona z knižní a filmové trilogie Pán prstenů, a to kvůli specifickému vzoru na rybím boku. Vedle charakteristického zbarvení je ryba pozoruhodná svými zuby, které připomínají lidský chrup.
Policie dopadla cizince podezřelého z těžkého zločinu. Pohotovost kvůli terorismu platí dál
Policie dopadla muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v pátek. Zahájila úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem, muž zatím obviněný nebyl. Vyplývá to z vyjádření policie na síti X a tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Případ souvisí s preventivními bezpečnostními opatřeními v Praze, která policisté zavedli kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bezpečnostní opatření dál trvají, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí.
Strach z turbulencí umocnil let smrti v Thajsku. Kde řádí nejvíce a jak se připravit předem?
Letečtí pasažéři po celém světě se po tragickém letu přes Thajsko, při kterém kvůli turbulencím zemřel cestující, obávají dalších nehod. List South China Morning Post uvedl, že turbulence hrozí dlouhodobě nejvíce v oblasti Jižní Ameriky nebo Japonska. Piloti si s nimi ale v drtivé většině případů bez problému poradí.
Vědec šlapal na jedovaté hady, dupnul na ně 40 tisíckrát. Zkoumal, proč někteří nekoušou
Brazilský vědec šlápl více než 40 tisíckrát na jedovatého hada křovináře žararaku. Chtěl vyzkoumat důvody, proč někteří hadi koušou a jiní ne. Křovinář žararaka má v Brazílii na svědomí až 20 tisíc otrav po uštknutí ročně. Výsledky studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Scientific Reports, mohou zachránit lidské životy, informovala v pondělí agentura DPA.
Další klimatický rekord: Březen byl desátý nejteplejší měsíc v řadě z historie měření
Březen letošního roku byl nejteplejší v historii měření, uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Zároveň je to už desátý nejteplejší měsíc v řadě. Průměrná teplota vzduchu při zemském povrchu v březnu dosahovala hodnoty 14,14 stupně Celsia.
Násilí roste, brzy dojdou zásoby, hlásí lékaři z Haiti. Šéf gangů vyslal nemilosrdný vzkaz
Násilí při nepokojích gangů na Haiti nabylo nevídaných rozměrů. Lékaři bez hranic volají z karibské země v krizi o pomoc a varují před nedostatkem zdravotnického materiálu. V úterní tiskové zprávě organizace uvedla, že hlavní logistické trasy jsou nepřístupné. Premiér Ariel Henry, jenž ve stínu událostí ztrácí popularitu a který se v době propuknutí chaosu nacházel v Keni, kde jednal o pomoci, se kvůli zavřenému letišti zřejmě potýká s problémy s návratem do země. Vedle toho vůdce gangů Jimmy Chérizier vyhrožuje bojem do poslední kapky krve.
Šok v márnici: Ženu prohlásili za mrtvou, po několika hodinách se ale začala znovu hýbat
Pracovníky márnice v nemocnici San Juan de Dios v Guatemale vyděsila šokující událost. Žena, která byla prohlášena za mrtvou, se totiž po několika hodinách začala hýbat. Okamžitě ji převezli na pohotovost, kde lékaři začali s resuscitací. Oživit se ji už ale nepodařilo, proto byla prohlášena za mrtvou podruhé.
Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea
Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.
Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk
Vědci v jihoamerickém deštném pralese objevili dosud neznámý druh obří anakondy. Dorůstat má délky téměř osmi metrů a vážit asi 200 kilogramů, což z ní činí nejtěžšího dosud známého hada na světě. Podle neoficiálních zpráv, které cituje deník The Independent, může nabýt hmotnost až půl tuny. Objev je důležitý také proto, že vědci díky němu mohou lépe určit, v jakém stavu se amazonský ekosystém nachází.
Hřbitov námořníků, kde vlny stoupají 15 metrů vysoko. Nejnebezpečnější průliv děsí dodnes
Jedná se o nejnebezpečnější průliv světa, kde se vlny vzdouvají do výšky až 15 metrů. Dříve byl součástí důležité obchodní trasy a jeho rozbouřené vody se staly hřbitovem pro tisíce námořníků. Řeč je o Drakeově průlivu, spojnici mezi Jižní Amerikou a Antarktidou, která podle americké CNN děsí námořníky i dnes.