Česko se potýká s plošnou chřipkovou epidemií

V Česku je plošná chřipková epidemie. Úroveň pacientů s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky aktuálně činí 1 865 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu jde o 28,4% nárůst, informovalo Ministerstvo zdravotnictví.

Nárůst nemocnosti evidují všechny kraje, a to ve všech věkových kategoriích. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Nejvyšší nemocnost pak hlásí Jihočeský, Plzeňský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Jak minimalizovat riziko případné nákazy chřipkou? Hygienici doporučují vyhýbat se větším uskupením lidí a dodržovat základní hygienická pravidla, jako je například mytí rukou po každé cestě hromadnou dopravou. Dále je také vhodné zajistit si dostatečný přísun vitamínů z ovoce a zeleniny. „Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet, než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Gottvaldová.

V Česku chřipkou každoročně onemocní statisíce lidí. V souvislosti s tímto infekčním onemocněním pak každý rok zemřou v průměru téměř dva tisíce lidí. Nejohroženější skupinou jsou v tomto ohledu senioři. Podle Ministerstva zdravotnictví je nejdůležitější prevencí očkování, jehož účinnost byla opakovaně prokázána.

Tagy: