Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné
chřipka
Výpis příspěvků ke štítku „chřipka“
RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?
Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.
Pozor na záměnu „nového“ covidu a chřipky: Lze je snadno rozlišit. Co sledovat?
Nastupující varianta covidu označovaná jako XEC vykazuje některé specifické příznaky, které ji odlišují od běžné sezónní chřipky, a jejich správné rozpoznání může být klíčové pro včasnou léčbu a prevenci šíření nemoci, upozornil britský deník The Mirror. Na co si dát pozor?
Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky
Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.
Covid se šíří nejrychleji od ledna. Lékař popsal nebezpečnou podobnost s příznaky chřipky
Respiračních onemocnění skokově přibylo. Případů covidu je nejvíce od začátku letošního roku. Rozdíl s chřipkou se podle příznaků rozeznává velmi těžce, upozornil pro CNN Prima NEWS praktický lékař Cyril Mucha. Doplnil, že u zhruba poloviny pacientů se podezření na covid prokáže.
Covid není radno podceňovat, připomněl Prymula. Prozradil, jak to bude s epidemií o Vánocích
Letošní Vánoce by podle epidemiologa Romana Prymuly mohly být klidnější než v předchozích letech. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS a vysvětlil, že aktuální vlna covidu slábne a epidemie by se tak mohla do Vánoc vyčerpat. Přesto varuje, že nemoc stále není radno podceňovat, zejména u seniorů a rizikových skupin.
Lékaři důrazně radí: Očkujte se. Respiračních onemocnění v Česku rapidně přibývá
Lékaři hlásí citelný nárůst počtu respiračních onemocnění. Převažují virózy s nachlazením, objevují se ale i chřipky a také covid-19. Zasaženy jsou všechny věkové skupiny, odborníci proto opět doporučují očkování.
Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?
V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.
V Česku přibývá případů respiračních nemocí. Na vzestupu je covid, brzy zasáhne i chřipka
Letošní podzim přeje covidu i dalším respiračním onemocněním. Podle lékařů ale není situace vážná. Komplikovaný průběh covidu je teď spíše výjimkou a od klasického nachlazení nebo virózy je skoro nerozeznatelný. Nakažení by se ale měli pochopitelně co nejvíce izolovat.
Senioři v Česku podceňují očkování a riskují život. Průzkum odhalil, co za tím stojí
Aktuální data odhalují nízkou proočkovanost českých seniorů v porovnání s ostatními zeměmi EU či s ohledem na doporučení WHO. Výsledkem je řada zbytečných onemocnění, těžších průběhů chorob či úmrtí. Například v případě invazivních pneumokokových infekcí vzrostl meziročně počet úmrtí u seniorů o 38 procent. Na to, proč senioři prevenci v podobě vakcinace – mnohdy je navíc hrazena ze zdravotního pojištění – podceňují, se zaměřil průzkum Rady seniorů ČR.
Zvýšit proočkovanost v Česku. Nový projekt cílí na uprchlíky z Ukrajiny a jejich zdraví
Nezisková organizace Loono spustila nový projekt s názvem Očkování pro cizince, který cílí zejména na Ukrajince, kteří v Česku našli úkryt před válkou. Hlavním posláním je pomoci ukrajinské uprchlické komunitě porozumět systému očkování v Česku a zvýšit tak proočkovanost proti HPV, chřipce, černému kašli a dalším onemocněním.
Chlapec zemřel po fatálním selhání lékařů. Jen přehání, řekli a poslali ho s paralenem domů
Podcenění lékařů pravděpodobně stálo život patnáctiletého Trevu Ashtona z předměstí australského Sydney. Rodiče koncem června přivezli chlapce na nemocniční pohotovost s vysokými horečkami a nesnesitelnými bolestmi hlavy. Z nemocnice ho poslali domů a doporučili mu běžná analgetika. Podobně postupovali i lékaři z přivolané sanitky, kteří chlapce podezírali z přecitlivělosti. Treva zemřel na otok mozku o několik dnů později, informovaly britské weby The Daily Mail a The Sun.
Tikající bomba. Populaci by zdecimovala víc než covid, varuje Prymula před nebezpečnou mutací
Ptačí chřipka je časovaná bomba. Na rozdíl od té klasické má vysokou smrtnost v řádu desítek procent. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Pokud by se tento virus spojil s lidskou chřipkou, vznikla by podle něj nemoc mnohem nebezpečnější než covid.