CNN Prima News chřipka

chřipka

Výpis příspěvků ke štítku „chřipka“

Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie

Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.

PŘEHLEDNĚ: Před čím a v jakém období se očkovat? Seznam pro děti i dospělé

Povinná, doporučená, dobrovolná či mimořádná. Vyznat se v očkováních, která musí člověk v průběhu života podstoupit, je pro mnohé velmi náročné. Často se navíc zdravotní pojišťovny rozhodnou podpořit nové vakcíny proti nezvyklým nemocem. Kdy a jakou vakcinací musí povinně projít děti? A proti jakým nemocem si mají nechat vpravit vakcínu dospělí – včetně přeočkování? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled očkovacích kalendářů.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?

Hygienici napříč Českou republikou hlásí významný nárůst chřipkových a respiračních onemocnění. Počet nakažených již překročil hranici epidemie, některé nemocnice proto omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Kromě zmiňované chřipky by se však lidé měli mít na pozoru i před covidem. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozeznat a co pro ochranu svého zdraví můžete udělat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled všeho důležitého.

Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?

Nakažených je násobně víc, než ukazují testy, varují experti. Jaké jsou příznaky covidu?

Respirační onemocnění jsou na vzestupu a tento trend bude pokračovat, uvedl na sociální síti X generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nárůst počtu případů očekávají také epidemiolog Roman Prymula a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Prymula podotkl, že počet nakažených koronavirem je v současnosti několikanásobně vyšší, než ukazuje testování. Podívejte se, jaké jsou příznaky chřipky a koronaviru a komu hrozí takzvaný postcovidový syndrom.

Prymula popsal výhody nosní vakcíny. Může nahradit standardní metody očkování?

Hlavní výhody takzvané nosní vakcíny proti covidu popsal ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Uvedl, že by mohla být vhodnou variantou pro děti či jedince s poruchou srážlivosti krve, a rovněž promluvil i o možnosti celkového nahrazení standardní metody očkování. Odborník rovněž načrtnul možný vývoj v otázce respiračních onemocnění na začátku nového roku.

Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy

Česko je na prahu epidemie respiračních nemocí, tvrdí tuzemští odborníci. Od listopadových 800 případů covidu denně se čísla skokově zvedla na 2 000 nemocných za den. Ačkoliv největší riziko dosud představuje koronavirus, lékaři zaznamenávají i nárůst počtu chřipek a dalších respiračních chorob. Jak od sebe jednotlivé nemoci rozeznat? Postačí lidem samoléčba a kdy je vhodné podstoupit očkování? Experti zodpověděli 22 nejčastějších dotazů.