reklama
CNN Prima News chřipka

chřipka

Výpis příspěvků ke štítku „chřipka“

Lékaři mají opět strach z přeplněných nemocnic. Kromě covidu se bojí i „vymizelých“ chorob

Lékaři se obávají opětovného podzimního návalu pacientů v nemocnicích. Tentokrát však nejen kvůli COVID-19, ale i z důvodu opětovného rozšíření dalších infekčních nemocí, jako jsou neštovice, spalničky či mononukleóza, které v době koronavirové epidemie takřka „vymizely“. Změnil se navíc přirozený průběh některých nemocí. Primáři oslovení webem iDnes, který o problematice informoval, mluví i o nedostatku personálu a nemocničních kapacit.

Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ

České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Ptačí chřipka je už v polovině krajů. Veterináři objevili dvanácté ohnisko

Dvanácté ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v dosud nezasaženém regionu, v chovu v Osvětimanech ve Zlínském kraji. Bylo tam 400 kusů drůbeže, o víkendu ji veterináři utratili, sdělil v pondělí novinářům mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ohniska v chovech jsou tak v sedmi krajích, tedy v polovině krajů v ČR. Zlínské ohnisko je druhé, které není v malochovu.

Zárodek další pandemie? Rusko potvrdilo první přenos ptačí chřipky AH5N8 na člověka

Rusko v sobotu oznámilo, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. O „významném objevu“ úřad informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová podle agentury Interfax uvedla, že variantou A(H5N8) se nakazilo v prosinci sedm pracovníků drůbeží farmy na jihu Ruska.

reklama