Čeští hokejisté mají nové dresy. Stojí za tím marketingové a ekonomické důvody

Český svaz ledního hokeje v sobotu představil novou identitu, s kterou přichází nové logo, dresy a změna názvu svazové organizace na Český hokej. Změna národních dresů v tak radikální podobě přichází po 25 letech. Od roku 1993 jsme totiž českým hokejistům fandili v dresech s národním znakem na prsou. Znak nahradí hlava lva.

Český hokej vstupuje slovy hokejového svazu do nové moderní éry. Nová značka, název a design nesoucí podobu lva se podle svazových funkcionářů inspiroval světovým trendem jednoduchosti a dynamičnosti. Je za tím ale více. Proč tak radikální změna? Hlavní důvody jsou marketinové a ekonomické.

Dres s národním znakem může vyrobit a prodávat jakýkoli výrobce. Dosud tak docházelo k parazitování na českém hokeji a národním týmu. Registrovaná značka má tento problém vyřešit. Změna se netýká pouze dospělé reprezentace, ale kompletně všech mládežnických kategorií, ženského i sledge hokejového národního týmu.

Co vlastně přestavuje nový znak?

Symboliku loga hokejový svaz vysvětluje na svých stránkách jakolev.cz a sociálních sítích. Hlava lva má v sobě ukryté symboly spojené s historií českého hokeje. Šestice ostnů hřívy představuje počet pěti hráčů a brankáře. Lev drží v tlamě hokejový puk a jeho korunka je odkazem na malý státní znak. Oko podle autorů odkazuje svým tvarem na ostrov Štvanice, kde Československo získalo svůj první titul mistrů světa v roce 1947.

Už podle prvních reakcí veřejnosti se dá očekávat, že se změna neobejde bez vášnivých diskuzí. Ekonomické a marketingové výhody plynoucí ze změny budou dávány do kontrastu velkému počtu emocí spojených například i se vzpomínkami na největší úspěchy českého hokeje jako vítězství v Naganu, zlatý hattrick nebo titul mistrů světa v Kolíně nad Rýnem z roku 2010. Na všech těchto akcích byl dominantou dresu národní znak. Lev může být symbolem změny a cesty za novými úspěchy.

Tagy: