Čína do škol vrací ideologii a redukuje zahraniční vliv na své školství

Čínské ministerstvo školství zahájilo rozsáhlou inspekci učebních textů a knih používaných k výuce. Cíllem je najít a odstranit zahraniční obsah a prvky západního učení. Novou vizí státu je posílit v Číňanech lásku k vlasti, její historii a ideologii.

Komunistická strana a prezident Si Ťin-pching chtějí podpořit vlastenectví a ideologii. Z učebních textů tak zmizí vše, co čínské vedení považuje za západní. Tento vývoj pravděpodobně souvisí s rostoucí oblibou a zájmem čínských rodin střední třídy o alternativní či zahraniční vzdělávání.

Do 15. října bude probíhat náprava studijních materiálů, při které zmizí nelegální zahraniční učebnice a kurzy, které jsou v některých školách používané místo státem schválených materiálů. Uvedla to tisková agentura Nová Čína (Xinhua). Ta je pod přímou kontrolou čínské vlády a Komunistické strany Číny.

Prezident apeluje na univerzity, aby znovu zavedly výuku ideologií

„Bylo zjištěno, že některé společnosti, které píšou a publikují učebnice a pracovní sešity bez povolení změnily obsah a používají své učebnice místo těch národních.“ Uvedla agentura také v prohlášení. Prezident Si Ťin-pching zároveň vyzývá univerzity k obnovení povinných předmětů, které učí o ideologiích spojenými s čínskou historií i současností.

Tagy: