
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
komunismus
Výpis příspěvků ke štítku „komunismus“

Rytíř z Eisenachu: Před třiceti lety opustil výrobní linku poslední vůz Wartburg
Wartburg 353 W, řečený jinak též „Varan“, byl na socialistickém trhu vítanou alternativou ke škodovkám či daciím. Od roku 1986 jeho dovoz skončil z emisních důvodů – vůz jezdící na mix oleje Mogul 2T s benzinem Special vypouštěl do ovzduší nezaměnitelný štiplavý zápach. Poslední wartburgy sjely z výrobních pásů v Eisenachu 10. dubna 1991, jen tři týdny předtím, než se rozloučil i trabant.

Čína posiluje nadvládu nad Hongkongem. Protesty EU a USA nebyly nic platné
Čínský parlament ve čtvrtek podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Pekingu nad tímto územím. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2 895 přítomných členů čínského shromáždění. Evropská unie v reakci na „další porušení“ autonomie Hongkongu pohrozila blíže nespecifikovanými kroky.

Mynář: Příliš demokracie škodí, za komunismu bylo očkování povinné a nediskutovalo se
V době komunismu bylo očkování povinné a neexistovali žádní odmítači vakcín, v této souvislosti proto příliš demokracie škodí. V pořadu K věci to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Obhajoval tak prezidenta Miloše Zemana, který se nedávno v pořadu Partie tvrdě opřel do obyvatel, kteří zpochybňují vakcinaci. Mynář se vyjádřil také ke své účasti na zápase fotbalové Slavie. Uvedl, že je fanouškem od svých 17 let a takový zápas si nemohl nechat ujít.

Padouch, nebo hrdina? Bývalý generální tajemník Gorbačov slaví 90. narozeniny
Hrdina, který ukončil studenou válku. Ale i politik obviňovaný z rozpadu Sovětského svazu. Michail Sergejevič Gorbačov slaví 90. narozeniny – osamocen, v nemocnici. Muž, který stále věří, že mu Rusové jednou porozumí.

Komunistická strana slaví 100 let. A pořád umí držet vládu pod krkem
Komunistická strana Československa se zrodila v roce 1921 a od samého počátku se snažila zahubit mladou demokratickou republiku. Podařilo se jí to 25. února 1948, když při takzvaném Vítězném únoru získala absolutní moc v zemi, o kterou přišla až v listopadu 1989. I po sto letech přitom komunisté dokážou držet pod krkem celou vládu, jak to už čtvrtý rok úspěšně demonstrují na kabinetu Andreje Babiše.

Zemřel František Šedivý. Za války spolupracoval s odbojem, po roce 1948 byl ve vězení
- Téma: Domácí
- Aktualizováno
Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Konec bizarně obřího symbolu komunismu. Vedení Ústeckého kraje ho chce zrušit
Z budovy Krajského úřadu Ústeckého kraje by mohly zmizet obří symboly komunismu. Nyní plastiku srpu a kladiva překrývá reklamní plachta. Nové vedení zvažuje, že ji nahradí znak Ústeckého kraje.

Klaus: Kovidismus je stejná ideologie jako komunismus. Bojím se ho více než nemoci
Kovidismus označil bývalý prezident Václav Klaus za zhoubnou ideologii, které se bojí více než koronaviru samotného. Přirovnal ji ke komunismu. „Dnes se nesmí nic. Covid rozbil naší společnost, vzal svobodu a nenechal nás svobodně žít,“ řekl v úterý ve vysílání Rádia Z.

Voda jen dvakrát denně a psychologický nátlak, vzpomínají Pilip s Bubeníkem na Kubu
Jeli na Kubu kvůli setkání s disidenty a nakonec si nedobrovolně prohlédli zevnitř místní vězení pro politické vězně. Řeč je o bývalých českých politicích Janu Bubeníkovi a Ivanu Pilipovi, které kubánský režim přesně před 20 lety zadržel a několik týdnů věznil. V celách následně strávili několik dní, přičemž nevěděli, zda o jejich zadržení doma vůbec někdo ví. Své strasti na Kubě nyní popsali v pořadu K věci s Lucií Hrdličkovou na CNN Prima NEWS.

Bojoval u Tobruku i Dunkerku. Ve 101 letech zemřel československý veterán Papánek
Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, uvedla ve čtvrtek večer Česká televize. Byl jedním z posledních československých pamětníků bitev u Tobruku a Dunkerku. Po emigraci z komunistického Československa v 60. letech minulého století žil v Izraeli, poslední léta svého života strávil na Slovensku.

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Policie zahájila trestní stíhání člena ÚV KSČ Jana Fojtíka za smrt lidí na hranicích
Trestní stíhání bývalého člena předsednictva ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka zahájila policie ve čtvrtek. Dvaadevadesátiletého muže viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se údajně dopustil tím, že jako přední stranický ideolog spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. Uvedl to advokát Lubomír Müller, který v soudních sporech zastupuje lidi perzekvované komunistickým režimem.