
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
komunismus
Výpis příspěvků ke štítku „komunismus“

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Policie zahájila trestní stíhání člena ÚV KSČ Jana Fojtíka za smrt lidí na hranicích
Trestní stíhání bývalého člena předsednictva ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka zahájila policie ve čtvrtek. Dvaadevadesátiletého muže viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se údajně dopustil tím, že jako přední stranický ideolog spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. Uvedl to advokát Lubomír Müller, který v soudních sporech zastupuje lidi perzekvované komunistickým režimem.

České republice už je 28 let, nostalgici budují Muzeum Československa
Československo zaniklo v první vteřině 1. ledna 1993. Pro Mariana Hrabovského a Tomáše Sulka z Osoblahy na Krnovsku je to zásadní přelom, o předměty vyrobené po tomto datu se nezajímají. Už šestý rok totiž budují Muzeum Československa. „Rozhodně neoslavujeme socialismus, je to především o nostalgii,“ vysvětluje Sulek a ukazuje magnetofon Sonet duo, státní znak s rudou hvězdou či uniformy vojáků Československé lidové armády.

Ještě na silvestra 1960 se řidiči směli posilnit alkoholem. Zákaz platí 60 let
Až do 1. ledna 1961 byl nějaký ten půllitr piva běžnou součástí silničního provozu v tehdejším Československu. Změnila to až nová vyhláška, v níž bylo řečeno: „Řidiči je zakázáno požívání alkoholických nápojů (lihoviny, víno, pivo i jiné nápoje obsahující více než 0,75 objemových procent alkoholu) před jízdou i během jízdy.“

Němcová: Za komunismu trvalo období vládních omezení 40 let. Teď už to vydržíme
Oslav výročí sametové revoluce se letos na Národní třídě účastní také bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a senátorka Miroslava Němcová (ODS). Během koronavirové krize vláda podle ní lidem sice upírá některé svobody, ale zdaleka se to nedá srovnat s restrikcemi, které nastolila komunistická vláda v minulém století.

Nostalgie po komunismu? Dřív stačila mzda na 53 kilo řízků, dnes je to šestkrát tolik
Nostalgické stesky odpůrců sametové revoluce, že prý za komunistů nakupovali jídlo a pití za hubičku, vyvracejí tvrdé statistiky. Za průměrnou měsíční hrubou mzdu se v roce 1989 dalo koupit třeba 317 čtvrtek másla (250 g) nebo 396 kilogramů cukru, aktuálně ale za výplatu nakoupíme 882 čtvrtek másla či 2 683 kilogramů cukru. Podražily energie či nájemné, potraviny jsou však nejlevnější v novodobé historii republiky.

Stovka s Gottwaldem aneb Jak jsme prožili poslední týden před sametovou revolucí
Jak Češi a Slováci prožili týden od 10. do 17. listopadu 1989? Ve výplatních sáčcích třeba nacházeli zbrusu nové stokoruny s portrétem diktátora Klementa Gottwalda. A zároveň hltali zprávy o pádu komunismu ve východním Německu (NDR) a Bulharsku. Téměř nikdo ale nepočítal s tím, že revoluce v několika málo dnech vkročí i do Československa.

Památný den sokolstva je připomínkou roku 1941, kdy nacisté zatkli 1500 jeho činovníků
Sokolové ve čtvrtek slaví tradiční Památný den sokolstva, který je od loňska oficiálním významným dnem České republiky. Lidé si tak připomínají tisíce obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii v době první a druhé světové války i komunismu. Kvůli epidemickým opatřením jsou ale letos oslavy v omezenějším rozsahu.

Trestní stíhání zastaveno. Jakeš zemřel, Štrougal a Vajnar trpí duševní nemocí
Státní zástupce zastavil stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích. Informoval o tom šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš letos v červenci zemřel. Bývalý předseda vlády Lubomír Štrougal a exministr vnitra Vratislav Vajnar pak podle Lelka trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

Stehlík: Odpustili jsme Němcům, tak proč ne Rusům? Nejdřív ale musí přijít pokání
Má za sebou 30 let ve vojenské uniformě a kandiduje do Senátu v Praze 9 a 14 jako nestraník za ODS a KDU-ČSL. Všímá si, že se v politickém boji vytahují historická témata, o nichž si myslel, že už jsou vyřešená. „Někdo si to vyhodnotil jako věc, se kterou se dá úspěšně pracovat,“ myslí si vojenský historik Eduard Stehlík.

Po porodu je sterilizovali, protože jsou Romky. Na odškodnění čekají desítky let
S nedobrovolnou sterilizací romských žen začal komunistický režim v sedmdesátých letech, lékaři však s nimi pokračovali i počátkem let devadesátých. „Třetí den po porodu mě vzali znova na sál a sterilizovali. Netušila jsem, o co jde,“ vypráví pro CNN Prima NEWS čtyřiapadesátiletá Nataša Botošová.

KOMENTÁŘ: Solidarność. Solidarita. To slovo nám znělo jako bič na komunisty
Táhlo mi teprve na třináctý rok, přesto si konec prázdnin v roce 1980 pamatuji jako něco skvostně pozitivního. S tátou jsme se tehdy na pár týdnů nastěhovali k jeho příteli Jaromírovi na Plzeňsko a oni tam něčemu fandili tak nadšeně, jako by se Čechoslováci stávali každý den mistry světa ve fotbale.