CNN Prima News komunismus

komunismus

Výpis příspěvků ke štítku „komunismus“

Přemluvil jsi Palacha, aby se upálil! StB hanebně deptala kněze, který studenta pohřbíval

Před 56 lety zemřel na následky upálení Jan Palach. StB pak zákeřně obviňovala evangelického kněze Jakuba Schwarze Trojana, že studenta k činu přemluvil. Pozdější děkan Teologické fakulty UK se s Palachem znal, krátce před osudným dnem s ním skutečně mluvil. Nařčení estébáků však bylo samozřejmě zcela nesmyslné. Trojan, který Palacha pohřbíval, se fízlovského vydírání nezalekl. Nakonec o mnoho desetiletí přežil jak studenta ze Všetat, tak komunistickou totalitu – dnes je mu 97 let.

Deset let od smrti „krvavé Lídy“. Patřila k vrahům, kteří poslali řadu nevinných na šibenici

Před 10 roky zemřela Ludmila Brožová-Polednová, jeden z neblahých symbolů justičních vražd v 50. letech. Komunistická prokurátorka poslala na smrt Miladu Horákovou i další režimu nepohodlné osobnosti, byla klíčovou postavou u dlouhé řady politicky vykonstruovaných procesů. Kde se v mladé dívce vzala krutost, s níž bez váhání rozhodovala o popravách nevinných? Jak je možné, že až do konce života ničeho nelitovala? V čem se podobala svým kolegům Karlu Vašovi a Josefu Urválkovi? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Libor Svoboda.

Zemřel přední ideolog normalizace Fojtík. Čelil trestnímu stíhání, kvůli demenci nešel před soud

Ve věku 96 let zemřel jeden z hlavních ideologických strůjců komunistického režimu Jan Fojtík. Informaci webu Blesk.cz potvrdil politik KSČM Josef Skála. Fojtík zesnul již 8. září minulého roku, podle Skály trpěl závažnými zdravotními problémy. Pohlavár čelil trestnímu stíhání, podle obžaloby spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na někdejších československých hranicích, jenže kvůli demenci nemohl být stíhán, jak uvedli soudní znalci.

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Na Vánoce jsou řízky i cukroví, vypráví Čechoameričan. Sulc či dršťková to mají v USA těžší

John Pritasil je Američan s českými kořeny. Jeho otec uprchl z Československa před komunistickým režimem a usadil se v USA. Sám Pritasil se dodnes drží českých tradic a v Chicagu je členem několika českých spolků, které sdružují místní komunitu a zároveň představují Česko Američanům a lidem jiných národností. Mimo kulturu je v kurzu také česká kuchyně. Co například Češi a Čechoameričané jako Pritasil v zámoří servírují místním? A jak v jejich podání vypadají českoamerické Vánoce? O tom Pritasil hovořil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ačkoliv byl veden anglicky, Pritasilova výslovnost názvů českých měst či pokrmů byla prakticky stejná, jako by hovořil rodilý Čech.

Nekonečné fronty, Děda Mráz a kompromis s Tuzexem. Jaké byly Vánoce po nástupu komunistů?

Žádný prostor pro křesťanské tradice a zvyky – tak se proměnily vánoční svátky po nastolení komunistického režimu v Československu. Komunisté si chtěli svátky tak trochu upravit k obrazu sovětskému. Ne vždy se jim to podařilo, rudý Děda Mráz českého Ježíška nezlomil. Jinak ale svátky doprovázely režimní evergreeny, ať už šlo o nekonečné fronty nebo nákupy v Tuzexu.

Smrt na hranici. Před 35 lety padla železná opona, kolik lidí zemřelo při útěku na Západ?

Přesně před 35 lety začalo odstraňování zátarasů na hranici s Rakouskem. Během čtyř totalitních dekád byla „čára“ hlídaná pohraničníky se speciálně vycvičenými psy, lidi dělily od svobody dráty s elektřinou, nastražené miny i ostře nabité samopaly. Jakým způsobem Češi utíkali na Západ? Kolik jich při tom zemřelo? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Martin Pulec z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Vlastizrádci, jděte do p*dele, vzkázala Nerudová komunistům kvůli požadavku vystoupit z NATO

Kontroverzní požadavek KSČM o vystoupení České republiky ze Severoatlantické aliance zvedá velké vášně na sociálních sítích. K velice expresivním výrazům se uchylují i někteří známí politici. „Ruská pátá komunistická kolono, jděte do p*dele!“ vzkázala Kateřině Konečné a spol. europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Podle ní se představitelé KSČM chovají jako vlastizrádci.

KVÍZ: Churchill by oslavil 150 let. Co víte o politickém velikánovi a jak znáte jeho citáty?

Od narození Winstona Churchilla uplynulo 150 let. Dvojnásobný britský premiér a držitel Nobelovy ceny za literaturu je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století. Respekt si získal zejména vrozeným politickým instinktem, neúnavným bojem proti nacismu a komunismu i legendárními výroky, které lidé citují či parafrázují dodnes. Kolik toho o Churchillovi vlastně víte? Vyzkoušejte si speciální výroční kvíz od CNN Prima NEWS.

Rudá věž smrti. Děsivé uranové peklo zabíjelo ve jménu komunismu hrdiny, umělce i mistry světa

Občas to někde zazní: komunistický režim nebyl zas tak špatný, tolik se toho lidem nedělo. Kdo to tvrdí, měl by se zajet podívat do Vykmanova u Ostrova nad Ohří k zlopověstné Rudé věži smrti. Političtí vězni z přilehlého lágru L tady museli bez jakýchkoliv ochranných pomůcek třídit a drtit uran. Většina z nich proto brzy zemřela. O historii hrůzného místa pro CNN Prima NEWS vyprávěl Lubomír Modrovič, zdejší průvodce a znalec jáchymovských lágrů.