
Vážná nehoda na Vsetínsku: Dítě na odrážedle srazila dodávka. Na místě zasahoval vrtulník
Od premiéry propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana uplynulo 50 let. Historik Michal Stehlík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, co bylo tohle dílo zač. Jak se na jeho podobě podílelo ministerstvo vnitra. A jak nám dodnes pokřivuje pohled na některé historické postavy a události.
Diktátor, který z Albánie vybudoval evropskou KLDR a jednu z nejuzavřenějších zemí světa. Před 40 lety zemřel Enver Hodža. Jeho čtyři dekády trvající vládu provázelo mnoho bizarních skutečností, které znějí takřka neuvěřitelně. Hodža byl zarytým komunistou, postupně se ale rozhádal se soudruhy z Jugoslávie, SSSR i z Číny. Během svého přesvědčení, že Albánie je poslední socialistickou zemí, nechal z panického strachu vystavět stovky tisíc „jaderných“ bunkrů. Kromě toho také stihl zakázat prodej aut. I když některá rozhodnutí „balkánského Stalina“ znějí až směšně, je třeba připomenout, že trest smrti hrozil v Albánii i dětem starším dvanácti let.
Na volební kampani KSČM jsou k vidění i hesla připomínající odkaz komunisty popravené političky Milady Horákové. „V Ostravě už jsme si Horákovou připomněli, ale v rámci kampaně to vyzkoušíme i jinde,“ slibuje Jiří Pondělíček z předsednictva České strany národně sociální (ČSNS). Historicky protikomunistická ČSNS jde do parlamentních voleb na kandidátce hnutí Stačilo!, ačkoliv drtivou většinu krajských lídrů tohoto hnutí tvoří členové KSČM. Politika může mít i bizarní rozměry. „Dr. Milada Horáková, poslankyně ÚNS,“ je napsáno na stuze, kterou drží v ruce Pondělíček. Předsedkyně komunistů Kateřina Konečná na dotaz CNN Prima NEWS, zda jí vadí připomínání Horákové na mítincích Stačilo!, zatím odpovídá vyhýbavě: „Mě už fakt nebaví pořád omílat minulost.“
Vyhaslé ocelové srdce republiky. To je ideálně vybrané místo, kde hnutí Stačilo! představuje převážně komunistické lídry pro podzimní parlamentní volby. „Vládě zvoní umíráček, vyženeme je ze Strakovy akademie,“ vyzývá z tribuny Roman Roun, komunista a lídr Stačilo! za Pardubický kraj. „Společně to pětidemolici natřeme,“ nebere si servítky ani předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Za šest měsíců si vezmeme tuto zemi zpátky,“ hlásí z pódia jihomoravský lídr Daniel Sterzik alias dezinformátor Vidlák.
Rudoarmějci mu v dubnu 1945 vzali náramkové hodinky, ale mohli ho i zastřelit. „Odbouchli třeba bráchu a mámu mého dobrého kamaráda Ládi Mazánka,“ vypráví Erich Veselý z Brna-Jundrova, kterému příští rok bude 100 let. „Nic dobrýho z nich nebude. Přesně tohle prohlásil otec, když se v naší ulici objevili první ruští vojáci,“ pokračuje vitální pamětník. A nic dobrého z toho opravdu nebylo, stejně jako když Rusové roku 2022 vtrhli na Ukrajinu. „Rodiče museli rudoarmějcům vyklidit ložnici a oni si k nám přivezli holky,“ vzpomíná Veselý v rodném domě. Ta děvčata se osvoboditelům asi nepodvolovala dobrovolně. „Na osvobození nemám dobré vzpomínky,“ shrnuje starousedlík a elektromechanik, který je stále aktivní. „Dokončuji koloběžku,“ ukazuje.
Před 40 roky získal Amadeus režiséra Miloše Formana osm Oscarů. Jeden z nejlepších filmů všech dob se natáčel v komunistické Praze, na jeho vzniku se vedle slavného režiséra podíleli i další Češi. Patřila k nim Daniela Retková, dnes koordinátorka speciálních projektů Centra současného umění DOX. Tehdejší asistentka elitní choreografky Twyly Tharpové v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak byl komparz prošpikovaný estébáky a jak Američané zírali na Prahu 80. let.
V posledních dnech došlo u Pirátů k nové vlně hromadných odchodů. Ze strany vystoupilo několik známých tváří, například Mikuláš Peksa, Lukáš Wagenknecht či František Kopřiva. Peksa i někteří další bývalí členové mluví o komunistické minulosti pirátského lídra Karlovarského kraje Vladimíra Votápka. „Zvracel bych, a to doslova,“ nebral si servítky zakladatel strany Jiří Kadeřávek.
Kateřina Konečná (KSČM) vsadila na to, že mír bude nosným tématem pro voliče. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se s ním začne zacházet asymetricky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Jiří Dolejš, kterého KSČM v únoru po 35 letech vyloučila ze svých řad. Bývalý místopředseda komunistů a poslanec měl se svými spolustraníky dlouhodobé názorové rozpory, které se kromě jiného týkaly i odlišných postojů k ruské invazi na Ukrajinu.
Kateřina Konečná dělá chybu ve výběru strategického spojence. Jak je možné, že to není SOCDEM? Nad tím se ve velkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS podivoval Jiří Dolejš. Bývalý místopředseda KSČM a dlouholetý poslanec se kromě jiného rozpovídal o svém vyloučení, které bere jako potvrzení, že elán k transformaci strany vyhasl. Jak Dolejš odhaduje budoucnost české levice? A proč se podle něj komunisté nevymezují proti ruské invazi na Ukrajinu?
Změna kurzu komunistů bez sjezdu je do jisté míry zklamání, ve straně mi nadávali do odpadlíků a revizionistů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Jiří Dolejš, který byl po 35 letech vyloučen z KSČM. Kromě svých pocitů ohledně rozchodu s komunisty se rozpovídal také o hnutí Stačilo!. „Po celkovém vývoji situace si říkám, zda jsem se náhodou nesnažil zbytečně,“ sdělil.
Bývalí polští političtí vězni včetně držitele Nobelovy ceny za mír Lecha Walesy vzkázali americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že záběry z jeho pátečního jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě u nich vyvolaly zděšení a odpor. V otevřeném dopise, který Walesa zveřejnil na svém facebookovém profilu, někdejší disidenti píší, že atmosféra v Oválné pracovně jim připomněla tu, kterou zažili během výslechů na tajné policii a u komunistických soudů.
Před 75 lety zemřel na následky mučení kněz Josef Toufar, kterého komunistický režim věznil po tzv. číhošťském zázraku. Estébák Ladislav Mácha jej trýznil tak, až zmlácený duchovní podle svědků vůbec nepřipomínal člověka. Co byl tenhle Mácha, bývalý koncentráčník a podle dobových hlášení docela bodrý chlapík, vůbec zač? A jakých zvěrstev se u vyšetřování vykonstruovaných procesů či v samotných lágrech dopouštěly další komunistické zrůdy?