CNN Prima News komunismus

komunismus

Výpis příspěvků ke štítku „komunismus“

Co se jim nelíbí na Babišovi, u Pavla přechází mlčením. Nacher se pustil do koalice Spolu

25. listopadu 2022 23:04

Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Mezi hlavní favority patří generál Petr Pavel, šéf hnutí ANO Andrej Babiš či ekonomka Danuše Nerudová. První dva jmenované tíží komunistická minulost. Podle poslance Patrika Nachera (za ANO) však politici z vládní koalice u Pavla fakta přehlížejí, zatímco v minulosti Babiše „se šťourají do bezvědomí“. Pavel se – stejně jako Nerudová a senátor Pavel Fischer – těší podpoře od koalice Spolu, která vlastního kandidáta do voleb nevyslala.

Víš, s kým spíš? Ve svetru a ve tmě těžko, hlásá KSČM. Kampaň budí výsměch

25. listopadu 2022 21:42

Komunisté čelí posměchu za svou novou tištěnou reklamu, v níž tvrdí, že Češi kvůli neschopnosti vlády řešit energetickou krizi ani nemohou tušit, s kým mají sex. Podle KSČM totiž lidé doma musí spát ve svetru, a navíc nemohou svítit. „Idioti,“ vzkázal komunistům například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Další uživatelé pak připomínají minulost komunistického exposlance Jana Klána.

Obávané žlutobílé „antony“. Na demonstrace přivážely policisty, protestující vozily do lesů

17. listopadu 2022 20:34

K filmovým záběrům a fotografiím z protirežimních demonstrací let 1988 a 1989 neodmyslitelně patří skříňové náklaďáky Avia, takzvané antony. Na shromáždění přivážely podle potřeby členy pohotovostního pluku, často se ale využívaly i k odvozu zadržených k výslechům na služebny VB, nebo naopak daleko za město.

Svoboda slova upadá, řekl Babiš k 17. listopadu. Kalousek se do něj ostře pustil

17. listopadu 2022 18:31

Česká republika si 17. listopadu připomněla 33. výročí sametové revoluce a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. Ani v tento den nepanuje příměří mezi odvěkými politickými rivaly. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš u příležitosti 17. listopadu uvedl své znepokojení nad současnou situací v ČR. Podle něj svoboda slova v tuzemsku upadá. Do expremiéra a kandidáta na prezidenta se kvůli tomu na sociálních sítích ostře pustili političtí komentátoři či někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Řvali, že jsme Šmoulové. A mně zničili kočárek! Jaký byl 17. listopad očima mlátiček?

17. listopadu 2022 17:24

Leckdo se dodnes pyšně chlubí, že na Národní třídě tenkrát také byl. Tihle tam ale 17. listopadu 1989 nejen byli, nýbrž často i bili. Jaký byl večer, který před 33 roky odstartoval sametovou revoluci, očima členů zasahujícího pohotovostního pluku? Lze to zjistit z jejich výslechů dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, které má CNN Prima NEWS k dispozici. A mnohdy je to dost bizarní čtení.

Na vstup do KSČ se čekalo dva roky, výběr byl přísný. Platí to o Babišovi i Pavlovi

17. listopadu 2022 07:23

Většina někdejších členů Komunistické strany Československa (KSČ) dnes vstup do strany bagatelizuje jako formalitu. Opak byl pravdou, zrovna 17. listopadu si je to dobré připomenout. „KSČ byla výběrovou organizací, a ta mezi sebe hned tak každého nepouštěla,“ vysvětluje archivář Antonín Barcuch. Stejnou cestu do lůna KSČ absolvovali za normalizace i dnešní prezidentští kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel. Jak takový typický proces přijímání do strany probíhal?

Na tepláky i kurz češtiny. Lidé posílají Babišovi haléřové dary na kampaň, chtějí ho ponížit

13. listopadu 2022 06:19

Finanční příspěvky na vězeňské tepláky, kurz češtiny či záchranu „motýle“. Na transparentním účtu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se hromadí haléřové dary s expresivními a ironickými vzkazy. Lidé tímto gestem vyjadřují svůj negativní postoj vůči čerstvému prezidentskému kandidátovi. Transparentní účet si kvůli financování kampaně museli založit všichni zájemci o Hrad. Ironickým haléřovým darům se nevyhnou ani další prezidentští kandidáti.

Ať platí zbohatlíci! Čím byla Gottwaldova milionářská daň podobná Fialově válečné

12. listopadu 2022 07:08

Na sklonku léta 1947 prosadil kabinet komunistického premiéra Klementa Gottwalda milionářskou daň. Nyní pravostředová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zavádí válečnou daň (windfall tax). Na podobnost obou dávek, které zdaňují mimořádné zisky, se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků. „Obě daně byly uvaleny v situaci mimořádných ekonomických obtíží,“ porovnává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Minulost v KSČ a neschopnost ji vysvětlit. Dostihne Pavla a Babiše kostlivec ve skříni?

4. listopadu 2022 07:32

Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad nadále největší šanci generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba favority tíží komunistická minulost. Podle historika Petra Blažka ani jeden z nich není schopen svou činnost před rokem 1989 věrohodně vysvětlit. Pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů je přesvědčen, že Pavel i Babiš v některých případech o své minulosti lžou a celou věc bagatelizují.

GLOSA: Panoptikum divných prezidentských kandidátů. Vyberte si, koho zvolit!

3. listopadu 2022 19:14

Připravte se na leden. Bude regulérní občanská válka. Blíží se další přímá volba prezidenta, která paralyzuje a rozhádá Česko. Z panoptika naprosto divných kandidátů vybíráme deset největších favoritů dle kurzů sázkových kanceláří. Koho z nich zvolit? Odpověď je naprosto jednoduchá: NEVÍME. Proč? Protože je to jeden úlet vedle druhého.