Do beskydských lesů se vrací kriticky ohrožený živočich. Lesníci by rádi obnovili jeho populaci

Osmnáct tetřevů hlušců odchovaných v zajetí plánují letos lesníci vypustit do volné přírody. Osm kohoutů a stejný počet slepic běhá po Beskydech už od září, další dva kohouti by je měli doplnit v průběhu října, informoval podnik Lesy České republiky.

Cílem lesníků je obnovit populaci beskydského tetřeva. K pěti jedincům, kteří specializovanou tetřevnu opustili už vloni, přibude letos dalších 18 tetřevů hlušců. I proto vyhlásily Lesy ČR ve spolupráci s CHKO Beskydy na 983 hektarech od Malého Polomu přes Velký Polom až po Mionší tetřeví oblast.

„Na území bude od 1. prosince do 15. června klidový režim. Kromě nezbytných sezónních prací, jako je zalesňování nebo opravy oplocenek, se v lokalitě nebude běžně lesnicky hospodařit, tedy zejména těžit. Tetřevi potřebují v době toku klid,“ uvedl Tomáš Pospíšil, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesy ČR.

Tetřev hlušec se u nás řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Ačkoliv byl na území ČR ještě v první polovině 20. století jeho výskyt poměrně běžný, později jeho populace z českých lesů de facto zmizela. Dlouhodobě jediná životaschopná populace se nacházela na Šumavě. O vznik další se snaží lesníci právě v Beskydech.

Tagy: