CNN Prima News kriticky ohrožený druh

kriticky ohrožený druh

Výpis příspěvků ke štítku „kriticky ohrožený druh“

Vědci umí odebrat DNA ze vzduchu. Převrat ve zkoumání ohrožených druhů, říkají

9. února 2022 15:30

Vědci jsou nyní schopni odebírat DNA živočichů ze vzduchu. Představuje to obrovský zlom ve studování ohrožených zvířat a ekosystémů, i v jejich následné ochraně. Na vývoji této technologie pracují dvě na sobě nezávislé vědecké skupiny. Jedna se sídlem v Dánsku, druhá ve Spojeném království a současně v Kanadě. Obě vedou ženy.

V britské zoo se narodilo mládě vzácného černého nosorožce. Jméno vyberou návštěvníci

15. listopadu 2020 19:24

Samici černého (dvourohého) nosorožce Emě Else se ve čtvrtek v noci narodilo mládě. Jeho narození zachytil kamerový systém zoologické zahrady v anglickém Chesteru. Podle tamních lékařů by se měl porod oslavovat globálně. Tento druh totiž patří mezi kriticky ohrožené. Na planetě žije méně než tisíc nosorožců dvourohých východních.

Křeček polní nebo velryba černá: Seznam ohrožených druhů se rozšiřuje

24. července 2020 12:20

Koronavirová krize zasáhla svět zvířat mnohem víc, než by se mohlo zdát. Kromě vážných zásahů pro živočišný průmysl se dotkla i ochrany ohrožených druhů. Ochránci přírody tak letošek považují za „rok, ke kterému ani nedošlo“. Těmito slovy Craig Hilton-Taylor z Mezinárodního svazu pro ochranu přírody popisuje nezměrnou ztrátu dat důležitých pro vyhodnocení stavu biodiverzity na světě.

Vědci sčítali hmyz: Pokles počtů o celou čtvrtinu je šokoval

19. května 2020 20:50

Hmyz patří mezi základní stavební prvky každého udržitelného ekosystému. Jde o nejrozmanitější a nejpočetnější třídu živočichů na Zemi. Opylují rostliny, jsou potravou pro další živočichy a recyklace přírodního odpadu by bez nich neprobíhala tak hladce. Nové sčítání jejich populací však vědce vyděsilo. Za posledních třicet let počty hmyzu celosvětově poklesly o celou čtvrtinu.

18 let za mřížemi! Největší brazilský pašerák si vyslechl konečný rozsudek

30. dubna 2020 05:30

Brazilský nejvyšší soud vynesl pravomocný rozsudek nad dvaašedesátiletým Brazilcem, který byl obviněn z pašování zvířat a praní špinavých peněz. Proti trestu se již nemůže odvolat. Za pašování zvířat si Valdivino Honório de Jesus odpyká šest let, za praní špinavých peněz dalších dvanáct. Úřady odhadují, že za posledních dvacet let propašoval téměř čtyři sta tisíc zvířat.

Další kriticky ohrožený dravec jako oběť travičů! Jed může zabít i člověka

20. dubna 2020 13:00

Jen od začátku roku evidují ornitologové víc otrav luňáků červených, než za celý rok 2019. Otrávení dravci se nachází po celém Česku. Příčinou uhynutí byl karbofuran - nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Luňák červený je na našem území chráněn jako kriticky ohrožený druh.

VIDEO: Vypouštění kriticky ohroženého jeřába popelavého zpět do přírody

19. dubna 2020 07:00

Srážku s kamionem přežije málokdo. Jednoho takového pacienta s obrovským štěstím měli nedávno v Centru pro zvířata v nouzi Archa v Liberci. Jeřába popelavý, který měl nehodu, se k nim dostal až z Kořenova v Jizerských horách. Obětavá zachránkyně ho dovezla rovnou do Liberce na veterinární kliniku, kde ho ošetřili a předali právě do Archy.