Foltýn vytváří představu obrazného koncentračního tábora, pronesl Zeman
kriticky ohrožený druh
Výpis příspěvků ke štítku „kriticky ohrožený druh“
Vědci umí odebrat DNA ze vzduchu. Převrat ve zkoumání ohrožených druhů, říkají
Vědci jsou nyní schopni odebírat DNA živočichů ze vzduchu. Představuje to obrovský zlom ve studování ohrožených zvířat a ekosystémů, i v jejich následné ochraně. Na vývoji této technologie pracují dvě na sobě nezávislé vědecké skupiny. Jedna se sídlem v Dánsku, druhá ve Spojeném království a současně v Kanadě. Obě vedou ženy.
Indie vyšetřuje brutální útok na ohrožený druh delfína. Vykrvácel před kamerou
Indické úřady vyšetřují znepokojový incident, ke kterému došlo poslední den loňského roku. Záběry pocházející ze státu Uttarpradéš zobrazují skupinu mužů, kteří ubili k smrti jedince kriticky ohroženého delfínovce ganžského. Tři muži byli kvůli činu již zadrženi policií.
Vietnamské jezero odhalilo naději pro ohrožený želví druh. Může jít o poslední samici
Díky zásadnímu objevu mezinárodního týmu vědců již samec kožnatky Swinhoeovy, který žije v čínské zoo, není posledním známým jedincem svého druhu na světě. Ve vietnamském jezeře Dong Mo byla totiž objevena samička tohoto želvího druhu, jehož budoucnost tedy nemusí být zcela ztracena.
V britské zoo se narodilo mládě vzácného černého nosorožce. Jméno vyberou návštěvníci
Samici černého (dvourohého) nosorožce Emě Else se ve čtvrtek v noci narodilo mládě. Jeho narození zachytil kamerový systém zoologické zahrady v anglickém Chesteru. Podle tamních lékařů by se měl porod oslavovat globálně. Tento druh totiž patří mezi kriticky ohrožené. Na planetě žije méně než tisíc nosorožců dvourohých východních.
Před dvěma roky s ní truchlil celý svět. Teď čeká kosatka další mládě
Kosatky zvané Jižní rezidenti zápasí o přežití. Teď jim svítá nová naděje. Přináší ji samice Tahlequah, jejíž truchlení po mrtvém mláděti sledoval před dvěma roky celý svět. Nyní co nevidět přivede na svět nového člena rodiny. Ani tak ale nemají tito kytovci vyhráno.
Křeček polní nebo velryba černá: Seznam ohrožených druhů se rozšiřuje
Koronavirová krize zasáhla svět zvířat mnohem víc, než by se mohlo zdát. Kromě vážných zásahů pro živočišný průmysl se dotkla i ochrany ohrožených druhů. Ochránci přírody tak letošek považují za „rok, ke kterému ani nedošlo“. Těmito slovy Craig Hilton-Taylor z Mezinárodního svazu pro ochranu přírody popisuje nezměrnou ztrátu dat důležitých pro vyhodnocení stavu biodiverzity na světě.
Vědci sčítali hmyz: Pokles počtů o celou čtvrtinu je šokoval
Hmyz patří mezi základní stavební prvky každého udržitelného ekosystému. Jde o nejrozmanitější a nejpočetnější třídu živočichů na Zemi. Opylují rostliny, jsou potravou pro další živočichy a recyklace přírodního odpadu by bez nich neprobíhala tak hladce. Nové sčítání jejich populací však vědce vyděsilo. Za posledních třicet let počty hmyzu celosvětově poklesly o celou čtvrtinu.
18 let za mřížemi! Největší brazilský pašerák si vyslechl konečný rozsudek
Brazilský nejvyšší soud vynesl pravomocný rozsudek nad dvaašedesátiletým Brazilcem, který byl obviněn z pašování zvířat a praní špinavých peněz. Proti trestu se již nemůže odvolat. Za pašování zvířat si Valdivino Honório de Jesus odpyká šest let, za praní špinavých peněz dalších dvanáct. Úřady odhadují, že za posledních dvacet let propašoval téměř čtyři sta tisíc zvířat.
Další kriticky ohrožený dravec jako oběť travičů! Jed může zabít i člověka
Jen od začátku roku evidují ornitologové víc otrav luňáků červených, než za celý rok 2019. Otrávení dravci se nachází po celém Česku. Příčinou uhynutí byl karbofuran - nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Luňák červený je na našem území chráněn jako kriticky ohrožený druh.
VIDEO: Vypouštění kriticky ohroženého jeřába popelavého zpět do přírody
Srážku s kamionem přežije málokdo. Jednoho takového pacienta s obrovským štěstím měli nedávno v Centru pro zvířata v nouzi Archa v Liberci. Jeřába popelavý, který měl nehodu, se k nim dostal až z Kořenova v Jizerských horách. Obětavá zachránkyně ho dovezla rovnou do Liberce na veterinární kliniku, kde ho ošetřili a předali právě do Archy.
Když rozdíly mizí, 44. díl: Tajemný hmyzožravec s obřím jazykem
Nejčastěji pašované zvíře světa. Takové přízvisko si vysloužil další z našich „inteligentních“ druhů ze živočišné říše. Tyto pozoruhodné bytosti jsou masakrovány v ohromné míře kvůli tomu, že jsou považovány za delikatesu a čelí tak vyhynutí. A to přesto, že je obchod s nimi přísně zakázán.
Nejen požáry, ale i povolení k lovu. Ani přeživší zvířata v Austrálii nejsou v bezpečí
Jedni se snaží zvířata zachránit, druzí je střílejí – i tak by se dala popsat situace v Austrálii, která je stále sužovaná požáry. Stát Victoria před pár dny obnovil povolení lovu klokanů, za což si vysloužil kritiku nejen ze strany ochránců zvířat, ale i od samotné veřejnosti.