Do šití nedostatkových roušek se zapojili i Romové. Nezastaví nás ani nefunkční stroj, uvedl jeden z dobrovolníků

Roušek je stále nedostatek, a tak se romské komunity rozhodly pomáhat si navzájem. Do šití se zapojují jak dobrovolníci, tak zaměstnanci azylových domů. Spolky vznikají v různých městech po celé České republice. Některé šijí už několikátý den v kuse. Informuje web Romea.cz.

Od neděle 15. března šijí Romové v Krásné Lípě roušky. Šijí je jak pro sebe, tak i pro pracovníky v sociálních službách. Nejen jim, ale i pro klienty azylového domu, a to hlavně pro seniory. „Roušky nám takřka mizí pod rukama. Okamžitě, když je ušijeme, tak je hnedka rozdáme,“ uvedla ve videu na webu Romea.cz dobrovolnice z Krásné Lípy.

Na Karlovarsku, konkrétně v obci Chodov, se společnost Khamoro rozhodla, že bude také pomáhat. Za touto společností stojí Emil Voráč, který uvedl, že již ušili přes padesát roušek.

„Moje žena Blanka a kolegyně Jarmila Bandurová šijí již třetí den. Nejsou to profesionální švadleny, a tak šijí tempem, které zvládají. Bohužel nás zlobí stroj, máme jediný,“ řekl ve videu, který zveřejnila stránka Romea.cz na Facebooku. Dobrovolníci jsou ale rozhodnutí, že budou v šití pokračovat i v případě, že jim stroj přestane fungovat úplně.

Spolky po celé České republice

Ani na Ostravsku nezahálejí a snaží se navzájem si pomáhat. Vytvořili dílnu, v jejímž čele je Kumar Vishwanathan, který navíc plánuje příští týden otevřít i další prostory. „Nejdřív se sem chodily maminky učit šít samy. To ale pak kvůli vyhlášení karantény nebylo možné. A tak jsme dali dohromady smíšený tým našich zaměstnankyň. Ty teď šijí pro ostatní. Telefonují jim lidé a nahlásí si počet roušek. Ony je našijí a pak si pro ně přijde vždy jeden člen rodiny,“ popsal.

I azylový spolek CEDR v Rumburku začal šít roušky. „Nejsou samozřejmě jen pro nás, my je rozdáváme klientům a jejich blízkým. Věříme, že tak aspoň trochu přispějeme k pocitu bezpečí a ochrany v současné těžké situaci," upřesnila terénní pracovnice Marcela Surmajová.

Takových iniciativ je po celé České republice mnohem víc. Pomáhají si prostřednictvím sociálních sítí a poskytují pomoc i v sociálně vyloučených lokalitách. Například v Chánově spolek Aver Roma distribuuje roušky. „Hlavně jde o lidi z chánovského sídliště, ale chodí i lidi z města a my samozřejmě nerozlišujeme, kdo je kdo," doplnil jeden z dobrovolníků.

Tagy: