reklama
CNN Prima News Romové

Romové

Výpis příspěvků ke štítku „Romové“

Reportáž: Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí aneb Jak se Romové stále bojí očkování

12. listopadu 2021 06:58

Co Rom, to odmítač očkování – to téměř doslova platilo na sklonku léta. Převážná část romské minority se sice vakcíny pořád bojí jak čert kříže, přesto v ní pomalu přibývá i očkovaných. „Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí,“ je přesvědčena 50letá Věra Horváthová. „Neumřu po očkování? Na Slovensku nám zemřeli dva bratranci a jednomu zesnula i manželka, tak nevím, co mám dělat. Co myslíte, mám si píchnout toho Johnsona?“ řeší velké dilema 46letá Maria Demeterová z Ostravy.

Brutální napadení na fotbale: Teprve patnáctiletý hráč dal pěstí sudímu, hrál „načerno“

28. října 2021 07:06

Sociálními sítěmi se šíří šokující video z dorosteneckého fotbalového zápasu na Slovensku. Hlavními aktéry jsou rozhodčí Peter Pavlo a pouze 15letý hráč TJ FK Družstevník Trhovište Adrián Bogár. Mladík, který byl naštvaný za vyloučení svého bratra, startoval takzvaně „načerno“, tedy pod registrací jiného hráče. Vše nakonec vyústilo v brutální napadení muže s píšťalkou.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

24. října 2021 13:16

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Páteční rekord: Volební účast 4,29 % na periférii Ostravy, kde bílí politici netáhnou

9. října 2021 09:07

Zřejmě nikde jinde v republice neprojevili voliči tak obrovský nezájem o parlamentní demokracii jako ve volebním okrsku číslo 8013 v Ostravě. „V pátek do desáté večer přišlo jen 4,29 procenta voličů. A to nejsme žádný malý okrsek, na seznamu voličů máme 747 občanů,“ informuje ve volební místnosti komisař Richard Hanusek. Co se vlastně skrývá za tak šokujícím nezájmem o volby na periferii třetího největšího města v republice?

Romové, běžme k volbám, ať zastavíme Okamuru, vyzývá romský vajda

6. října 2021 05:47

Politici před volbami přemýšlejí pragmaticky, proto na kandidátkách chybí zástupci z řad Romů. Alespoň si to myslí přední vajda, tedy představený olašských Romů, Josef Stojka (55). Ten Romy zastupuje i v Radě vlády pro národnostní menšiny. „Politické strany a hnutí se bojí nasazovat Romy na volitelná místa kandidátek. O důvodech se přitom nahlas nikde nemluví, ani v médiích,“ říká Stojka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něho strany opět záměrně obešly třistatisícovou romskou menšinu.

Smutný zvrat v životě „běžkyně v balerínách“: Skončila v nemocnici a přišla o dítě

24. září 2021 20:21

Nadanou sportovkyni z romské osady v Moldavě nad Bodvou potkalo velké neštěstí. Kariéru děvčátka, které v roce 2018 vyhrálo běžecký závod obuté v balerínách, zkomplikovala láska, jež nezůstala bez následků. Annamária Horváthová otěhotněla a i přes nátlak rodičů se rozhodla stát matkou. Nyní se však ukázalo, že dívka potratila.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

23. září 2021 07:34

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

22. září 2021 06:50

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

19. září 2021 05:32

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama