CNN Prima News Romové

Romové

Výpis příspěvků ke štítku „Romové“

Rasismus a kolektivní vina? Lékařka odmítající Romy budí vášně. Šídlo zmínil návrat 90. let

Bouřlivou diskuzi vyvolal na sociálních sítích případ pediatričky z Aše, která vyvěsila na dveře své ordinace oznámení, že „agresivní Romy již neregistruje“. Někteří komentující mají jasno – vyloučení konkrétního etnika je jasný rasismus. Další zase zdůrazňují, že jde o uplatnění kolektivní viny. Jiní uživatelé jsou však na straně lékařky a tvrdí, že je takový krok legitimizovaný opakovanými negativními zkušenostmi. „To už je zase rok 1994?“ reagoval komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.

A teď shořte. Čtyři „náckové“ hodili do postele Natálky zápalnou lahev, případ šokoval Česko

Byl to nejviditelnější a nejdiskutovanější rasový útok v naší historii, který skončil exemplárním potrestáním pachatelů. Žhářský útok ve Vítkově, který nejvíce odnesla tehdy dvouletá holčička Natálka, se odehrál v noci z 18. na 19. dubna 2009. A zčásti paralyzoval českou společnost. „Tak cikáni, teď shořte,“ zařvali prý útočníci a hodili na rodinný barák, kde Natálka bydlela s rodiči, zápalné lahve. Neslavně známý případ řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

REPORTÁŽ: Romská osada, kde živoří jako před sto lety. Z chatrčí na Slovensku utíkali do Čech

Romové z východoslovenských Rožkovan obývají stejné chýše, v jakých jejich předkové žili před sto i více lety. Reportér CNN Prima NEWS přijel do osady s unikátními historickými snímky, které tu pořizoval fotograf Jozef Kolarčík-Fintický ve třicátých letech minulého století. Stísněná roubená obydlí bez vody či elektřiny se od té doby moc nezměnila, středověké poměry jen doplnil plech anebo lepenka. Reálný život v dnešní osadě je ovšem jiný než třeba v roce 1934, zmizeli koně a ubylo úsměvů. A v osadě je doma neskutečná bída, většina Romů přežívá na sociální dávce 85 eur (2 137 korun) měsíčně.

Napijte se z Bečvy. Romové při povodni v roce 1997 zažívali surové ústrky, popisuje aktivista

Běžte se napít z Bečvy! Měli se dozvědět Romové ze zatopených domů v Přerově během července 1997, když si přišli pro pitnou vodu na nádraží. „Před 27 lety jsme tu měli silné protiromské nálady, a to i na politické úrovni, takže najít bydlení pro vyplavené Romy byl obrovský problém. Od té doby se česká společnost výrazně změnila k lepšímu a nyní Romům ze zaplavených bytů nabídla ubytování třeba i univerzita,“ porovnává v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sociální aktivista Kumar Vishwanathan. Minoritě pomáhal již při záplavách v roce 1997, stejně aktivní je i v těchto dnech.

Za žhářský útok na Romy ve Vítkově měl strávit ve vězení 22 let. Soud ho podmínečně propustil

Aktualizováno

Okresní soud v Karviné ve středu z vězení podmínečně propustil Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za rasově motivovaný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Ve vězení strávil více než 15 let. Zkušební dobu soud stanovil na sedm let. Lukeš se nesmí přibližovat k rodině popálené romské dívky Natálky žijící v Budišově nad Budišovkou. Propuštění doporučil i státní zástupce. Naopak zástupci rodiny byli proti.

REPORTÁŽ: Sběrač petek a plechovek vytáhne z košů i 15 eur denně. Slováci zálohování chválí

Miroslav Kuchár žije v romské osadě ve východoslovenské Veľké Šariši a živí ho sběr plastových a plechových obalů od nápojů. „Dneska jsem si vydělal 15 eur,“ říká po celodenní šichtě 42letý dlouhodobě nezaměstnaný muž. Češi zálohování PET lahví stále oddalují, Slováci systém využívají od roku 2022. Po jeho zavedení lidé vraceli 70 procent nápojových obalů, nyní je to 92 procent. Příroda i města jsou čistější a obyvatelům vyloučených lokalit odhozené petky a plech pomáhají z nejhorší nouze.

Soud řeší možné propuštění žháře z Vítkova. Už má psychologický posudek Lukeše

Aktualizováno

Okresní soud v Karviné bude 18. září znovu projednávat žádost o podmínečné propuštění, kterou podal Jaromír Lukeš odsouzený k 22 letům za rasově motivovaný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Ve vězení strávil přes 15 let. Soud už má k dispozici psychologický posudek, který si v květnu vyžádal. Potvrdila to mluvčí soudu Lucie Blahutová.

REPORTÁŽ: Romové sestěhovaní do pohraničí z celé ČR volby ignorovali aneb Byznys s chudobou

Aktualizováno

Romové sestěhovaní ze všech koutů republiky do omšelých bytovek na samé výspě republiky v okrese Bruntál se voleb do Evropského parlamentu nezúčastnili. „Nejsem tu hlášený, nemám tady v Osoblaze ani trvalý pobyt, tak jsem tu ani nemohl volit,“ vysvětluje předák komunity Gustav Cina z Prahy. Do tisícihlavé Osoblahy na polských hranicích ho zavála nepřízeň osudu. A byznys s chudobou, stejně jako dalších až 300 Romů.

Kde je slovenský Breivik? Ficův atentátník rozebíral v knize nefunkční stát a masové vrahy

Atentátník na slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) měl v minulosti literárně-filozofické ambice. Kromě básnických sbírek sepsal Juraj Cintula knihu úvah. V jedné z nich se zaměřil na romskou populaci na Slovensku a snažil se obhájit i počínání masového vraha Ľubomíra Harmana. V knize dokonce píše o norském masovém vrahovi Andersovi Breivikovi. S analýzou knihy přišel web Refresher News.