CNN Prima News Romové

Romové

Výpis příspěvků ke štítku „Romové“

Jedině Babiš. Bude lepší než Zeman, tvrdí Romové z vyloučené lokality, dali mu 79 % hlasů

16. ledna 2023 09:19

Kdyby se v celé republice volilo jako v romské čtvrti v okolí Jílové ulice v Ostravě, Babiš by se stal pánem Pražského hradu již po prvním kole prezidentských voleb. V okrsku číslo 8013 totiž získal 78,89 procenta hlasů. „Celý náš barák volil Babiše,“ tvrdí Marie Holubová. Ve vyloučené lokalitě žije 743 voličů, tedy jako ve středně velké vesnici. Romští předáci se ale na podpoře Babiše pro druhé kolo neshodnou.

Romové, nejste přece negramotní. Já už volil, běžte také, vyzývá olašský vajda

14. ledna 2023 06:14

Vajda olašských Romů Josef Stojka odvolil v ostravských Vítkovicích. S účastí Romů v prezidentském klání zatím není spokojen a burcuje komunitu, aby se v sobotu zvedla ze židlí. „Dal jsem to Pavlu Fischerovi, ale každý Rom se musí rozhodnout svobodně. Babišovi nemůžeme zapomenout, jak před lety zlehčoval romský holocaust,“ řekl po hlasování v Ostravě. Stojka je i poradcem české vlády z titulu člena Rady pro národnostní menšiny.

REPORTÁŽ: Volíme Babiša! Romové mají jasno, kdo má sedět na Hradě. K urnám se jim ale nechce

8. ledna 2023 17:07

Prý strašně rozumně mluví, je upřímný a udělá pro Romy něco dobrého. Podle obyvatel vyloučené lokality v Ostravě-Přívoze to jsou hlavní přednosti prezidentského kandidáta Andreje Babiše. „Volíme Babiša, jedině Babiša,“ přesvědčeně říkají v ostravském dialektu. Romové ale zároveň přiznávají, že dojít do volební místnosti je pro ně problém. „Volím Babiše, ale na volby nemám čas. Doma mám dvě děcka,“ vysvětluje 25letá Simona Koňaková, proč se klání nezúčastní.

Romský starosta: Bereme si příklad z amerických černochů. Jednou bude i prezident náš

18. prosince 2022 07:35

Slavomír Badžo (45) je starostou obce Stráne pod Tatrami, ve které žije necelých 200 Slováků a nejméně 2 100 Romů. Ti druzí také v chatrčích ze dřeva a plechů, bez toalet, vody a elektřiny. Starosta si ovšem postavil luxusní dům. „Vždycky jsem chtěl žít jako gadžové. Ve třídě nás bylo asi 25 Romů a pět bílých, a já se snažil být lepší než ten nejlepší gadžo,“ vzpomíná Badžo v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Chatrče bez toalet, silnice jako tankodrom a starostova vila. Slovenští Romové se učí vládnout

10. prosince 2022 16:51

Ve slovenské dědině Stráne pod Tatrami našel reportér CNN Prima NEWS středověk i výdobytky 21. století. Stovky lidí tam žijí v dřevěných chatrčích, jiní nosí v kapse chytrý telefon. Doma je tu asi 2 200 Romů, kteří tvoří 93 procent obyvatel vesnice. Slovenští Romové řídí stále více obcí, v podzimních komunálních volbách bylo zvoleno 52 romských starostů.

Dvanáct dětí u Kroščenů: Dcera pobodaná nožem, věčná nouze, ale i kousky štěstí

28. listopadu 2022 07:21

U Kroščenů z Ostravy jsem poprvé zaklepal před deseti lety. Rodina zrovna snídala, v hrnci se vařily dvě kila točeného salámu. Dneska ale mají u Kroščenů prázdné talíře. „Stojí to za ho**o,“ říká 68letý Milan Kroščen, otec dvanácti dětí. A tuhle mantru ještě mnohokrát uslyším. Jeho 49letá družka Simona je praktičtější: „Pane Motýl, peníze přijdou až za čtyři dny. Potřebujeme něco na vaření, půjdeme spolu nakoupit.“

U operace olašského krále v Olomouci se modlí 200 Romů, včetně princezny

10. října 2022 19:31

Za úspěch vážné srdeční operace olašského krále Roberta Beneše ve Fakultní nemocnici v Olomouci se od rána modlí až 200 olašských Romů. „U těžkých operací je to náš rituál. Snažíme se být nemocnému co nejvíce na blízku a předávat mu energii. Modlitbami, ale také tím, že jsme tady s ním,“ vypráví pro CNN Prima NEWS králův bratr Josef. Dcera a princezna Sabrina Benešová dodává: „Pánbůh nás určitě vyslyší. Je to strašně těžký zákrok, který naštěstí dělají nejlepší lékaři v republice.“

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

2. října 2022 07:12

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.