CNN Prima News Romové

Romové

Výpis příspěvků ke štítku „Romové“

REPORTÁŽ: Romy z rozstříleného Donbasu nikdo nechce. Azyl našli v cikánské hospodě v Užhorodě

Nemají se kam vrátit. „Naše město Vuhledar už neexistuje, prostě není,“ vypráví 48letý Jura Nikolajenko v humanitárním centru Blaho v ukrajinském Užhorodě. V ruinách Vuhledaru nedaleko Doněcka se stále bojuje. Každý den, a to stejně intenzivně jako třeba ve známější Avdijivce. „Máma už se návratu na Donbas nedočká, zemřela nám tady v uprchlickém zařízení,“ líčí Nikolajenko. Táborem Blaho, který vznikl v romské restauraci a penzionu Romani Jag v Užhorodě, už během ruské invaze prošlo na 2 500 romských uprchlíků, většinou z frontových zón. V jiných migračních zařízeních na Ukrajině je prý nepřijímají.

Bendig: Stále cítím, že to mám v branži jako Rom těžší. Zažil jsem drsný kariérní pád

Neměl jsem žádná vystoupení, peníze a nikoho nezajímal. V rozhovoru se CNN Prima NEWS těmito slovy romský zpěvák Jan Bendig, který 14. února slaví třicátiny, vzpomínal na svůj největší kariérní pád a životní krizi. Často čelil i nenávistným útokům kvůli sexuální orientaci. Se vším se ale vyrovnal a dokázal se vrátit na pomyslné výsluní. V březnu ho čeká velký koncert v pražské O₂ universum.

REPORTÁŽ: Koně, chatrče, obživa na smetišti a věčný hlad aneb Mezi ukrajinskými Romy

Nejbídnější z bídných. V ukrajinském Užhorodě strádají v osadách tisíce Romů a jejich životní podmínky jsou o poznání horší než v těch nejubožejších slovenských romských vesnicích. „Nejhorší je zůstat celý den bez jídla, a v našem táboře teď opravdu hladovíme,“ vypráví Věra Horvátová, matka sedmi dětí. Jediným výdělkem rodiny je sběr odpadu na městské skládce.

Kdo konflikt u přehrady v Brně začal a kdy Roma útočník bodl? Líčení svědků se zásadně liší

Krajský soud v Brně pokračoval v projednávání případu smrti Roma u Brněnské přehrady. Ve čtvrtek 25. ledna dopoledne vypovídali svědci, jejich vyjádření se v popisu děje odlišovala. Odpoledne se k případu vyjádřili znalci. Obžalobě z vraždy čelí sedmatřicetiletý Roman R., muž původem z Ukrajiny. Vinu popřel, uvedl, že šlo o sebeobranu. Případ loni v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy.

Pohřeb zavražděného 14letého Filipa z Hradce: „Chci jít za synem,“ křičela zoufalá matka

V pondělí proběhlo poslední rozloučení se čtrnáctiletých Filipem, kterého minulý týden na nádraží v Hradci Králové ubodal dvaatřicetiletý muž. Na církevní obřad, který se za doprovodu romské živé hudby odehrál v kostele sv. Anny v místní části Kukleny, dorazilo kolem 200 lidí. Filipova matka v jeho průběhu zkolabovala, informoval deník Blesk.cz.

REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město

Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě –⁠ trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.

Obžalovaný z vraždy Roma v Brně: Bál jsem se o život. Napadli jsme ho, přiznal účastník bitky

Muž obžalovaný z červnové vraždy u Brněnské přehrady uvedl, že se bránil napadení pěstmi od skupinky lidí, s nimiž měl konflikt v tramvaji, a bál se o život. Nožem švihal na svou obranu a nepoznal, že někoho zasáhl, vypověděl v pátek u Krajského soudu v Brně. Obžalovaným je osmatřicetiletý Ukrajinec Roman R., vinu popřel, šlo podle něj o sebeobranu. Zabitým mužem byl Rom, případ v létě vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Jeden z poškozených tvrdí, že skupinka muže napadla, když ji vyprovokoval. Soud zahájil jednání za přísných bezpečnostních opatření.

Uchvátila mě hudba kapely Orlík, vzpomíná romský muzikant Banga. Rasismus odhalil později

Hudebník Radek Banga se v talkshow 7 pádů Honzy Dědka podělil o vtipnou historkou z mládí. Společně se svým bratrem a kamarády několik týdnů poslouchali písně kapely Orlík. „Všichni jsme tou hudbou byli zprvu unešení,“ popsal tehdejší pocity. Jenže poté, co se dozvěděli o ideologii hnutí skinheads, přišlo trpké rozuzlení, které se z časového odstupu jeví v očích samotného romského zpěváka spíše úsměvně.

REPORTÁŽ: V domech a chatrčích romské osady slovenské volby ignorují. Fico jako vítěz je ale děsí

Až 500 tisíc slovenských Romů by mohlo do parlamentu protlačit klidně i 10 poslanců. „Nejen poslance, jednou bychom mohli mít i romského prezidenta, kdyby se všichni naši lidé dokázali sjednotit,“ uvažuje v den voleb 61letý Tibor z romské osady na horním konci obce Nesluša na severozápadním Slovensku. Asi 30 kilometrů od státních hranic ve směru od Ostravy a Jablunkova. „Před třemi lety jsem to dal Matovičovi. Teď ještě nevím, dejte mi číslo a jakmile se rozhodnu, koho zvolím, tak vám zavolám,“ říká mi pan Tibor. Zatím nevolal.