Exkluzivní rozhovor s otcem Lukáše Nečesaného: Zproštění syna je definitivní

ilustrační obrázek

Rozhovor s otcem Lukáše Nečesaného

Kauza Lukáše Nečesaného způsobila celorepulikový rozruch. Mladý muž čelil obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Teď je ale definitivně zproštěn viny, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se totiž rozhodl dovolání v této kauze nepodat. ‚‚Odškodnění a míra odškodnění je jen průkaz toho, co se stalo...,‘‘ říká otec Luděk Nečesaný v rozhovoru, který vám přinášíme.

Mediálně sledovaný případ brutálního napadení kadeřnice v Hořicích je definitivně u konce. Lukáš Nečesaný si může oddechnout, po dlouhých letech soudních tahanic a dvou letech strávených ve vězení je jeho případ uzavřen. Nejvyšší státní zastupitelství totiž nevyhovělo Krajskému státnímu zastupitelství v Hradci Králové. To doporučilo obrátit se na Nejvyšší soud, ovšem nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání v kauze nepodá.

Dovolání nelze opřít o žádný ze zákonných dovolacích důvodů, oznámil Zemanův mluvčí Petr Malý. ‚‚Nejvyšší státní zástupce se na základě podnětu Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové seznámil s příslušným spisovým materiálem a rozhodl se nepodat dovolání v kauze Lukáše Nečesaného,‘‘ zveřejnil.

Zprošťující rozsudky padly po nařízené výměně soudního senátu a v březnu vrchní soud zprošťující rozsudek potvrdil. Jednalo se o již třetí pravomocný verdikt. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička několikrát uváděl, že dané rozhodnutí je špatné, ale vzhledem k procesní situaci údajně neměl lepší možnost.

‚‚Problémem této věci není, že by byl nedostatek důkazů, ale jejich hodnocení. Máme za to, že v přípravném řízení bylo shromážděno dostatečné množství důkazů, které by v jiné trestní věci pro uznání viny bohatě postačovaly,‘‘ upřesnil.

Lukáš Nečesaný byl před šesti lety obviněn z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, kterou měl podle obžaloby těžce zranit několika údery polenem do hlavy a následně uloupit 10 tisíc korun.

Na stopu prý policisty přivedl tehdy desetiletý chlapec, který Nečesaného potkal před kadeřnictvím. Žena Nečesaného jako agresora zprvu nepoznala, až v roce 2015 ho označila za útočníka. Přítomnost na místě činu Nečesaný nikdy nepopíral, prý se chtěl pouze nechat ostříhat. Vinu však od začátku odmítal. Krajský soud v Hradci Králové za tu dobu vynesl pět rozsudků. Ten dnešní je pro něj definitivní výhrou.

Tagy: